b_250_200_16777215_00_images_stories_2024_elim_pow_turniej_wiedzy_pozarniczej_2024_pow_elim_turniej_pozar_03.jpg

   22 marca 2024 roku w siedzibie Komendy Powiatowej PSP w Kolnie odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” (OTWP). Reprezentanci MDP OSP Zabiele zajęli I i IV miejsce w grupie II.

OTWP ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży wiedzy ze znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej, szeroko rozumianego ratownictwa oraz wiedzy z zakresu bezpieczeństwa powszechnego, a także historii i tradycji ruchu strażackiego.

Organizatorami eliminacji powiatowych była Komenda Powiatowa PSP w Kolnie oraz Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP w Kolnie, pod patronatem honorowym Komendanta Powiatowego PSP w Kolnie, Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Kolnie oraz Starosty Kolneńskiego.

Uczestnikami OTWP była młodzież podzielona na trzy grupy wiekowe: I grupa wiekowa (uczniowie szkół podstawowych klasy I-IV), II grupa wiekowa (uczniowie szkół podstawowych klasy V-VIII) i III grupa wiekowa (uczniowie szkół ponadpodstawowych).

Do eliminacji powiatowych zostali zakwalifikowani laureaci pierwszych i drugich miejsc w poszczególnych trzech grupach wiekowych – zwycięzcy eliminacji gminnych, łącznie 10 uczniów.

Komisja po sprawdzeniu testów pisemnych, wyłoniła zwycięzców eliminacji powiatowych, którymi zostali następujący uczniowie:

I GRUPA WIEKOWA – szkoły podstawowe klasy I-IV:

I miejsce – Filip Dębkowski, Szkoła Podstawowa w Janowie

II miejsce – Alan Bazydło, Szkoła Podstawowa w Wykowie

III miejsce – Aleksandra Grądzka, Szkoła Podstawowa w Porytem

IV miejsce – Kalina Baczewska, Szkoła Podstawowa w Porytem

 

II GRUPA WIEKOWA – szkoły podstawowe klasy V-VIII:

I miejsce – Oliwia Norowska, Szkoła Podstawowa w Ptakach, MDP OSP Zabiele

II miejsce – Maciej Frąckiewicz, Szkoła Podstawowa w Porytem

III miejsce – Amelia Kuczyńska, Szkoła Podstawowa w Stawiskach

IV miejsce – Miłosz Karol Dymczyk, Szkoła Podstawowa Nr 2 w Kolnie, MDP OSP Zabiele

 

III GRUPA WIEKOWA – szkoły ponadpodstawowe:

I miejsce – Jan Ignacy Rodak, I  LO w Kolnie

II miejsce – Paweł Nowak, ZST w Kolnie

Laureaci pierwszych dwóch miejsc w poszczególnych grupach wiekowych będą reprezentowali powiat kolneński w eliminacjach wojewódzkich do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej.

Wszyscy uczestnicy eliminacji powiatowych OTWP otrzymali upominki, statuetki oraz dyplomy za zajęte miejsca, które wręczyli: 

st. bryg. Tomasz Sielawa, Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Kolnie oraz dh Kamil Jarzyło Komendant Miejsko-Gminny w Kolnie, Członek Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Kolnie.

Fundatorami nagród rzeczowych byli:

  1. Komenda Wojewódzka PSP w Białymstoku,
  2. Starostwo Powiatowe w Kolnie,
  3. Podlaski Fundusz Rozwoju.

KP PSP Kolno serdecznie dziękuje sponsorom za pomoc w organizacji oraz opiekunom za zaangażowanie i wzorowe przygotowanie uczniów.