Kapliczka św. Jana Nepomucena - 1911 r.

 Św. Jan Nepomucen  Św. Jan Nepomucen   
   Przy drodze Zabiele - Ptaki znajduję się niezwykłej urody kapliczka z figurą św. Jana Nepomucena. Na kapliczce widnieje data 1911r. Nawet najstarsi ludzie nie pamiętają, kto ją zbudował. Nikt też nie pamięta kto powierzył ją temu właśnie świętemu. Figura św. Jana Nepomucena jest bardzo częstym gościem w przydrożnych kapliczkach ziemi łomżyńskiej. Na kapliczce czas wyraźnie odcisnął swój ślad. Pochyliła się nieco, odpada z niej tynk, zostało zniszczone ogrodzenie. Do niedawna jej swoistą ozdobę stanowił jesion. To właśnie za jego sprawą kapliczka "straciła równowagę". W obawie przed jeszcze większym zniszczeniem kapliczki mieszkańcy ścięli drzewo. Przeznaczyli je na budowę kościoła w Zabielu. Czas zmienia wszystko wokół. Tylko przydrożny patron - św. Jan Nepomucen jest ponadczasowy i wciąż patrzy na mijających go podróżnych tymi wszystkowidzącymi oczami.

 

Krzyż z 1888 r.

Krzyż z 1888 r.

   W Zabielu na kamiennym cokole umieszczony jest krzyż, na którym wyryta została data: "1888". Postawił go mój dziadek Stanisław - wspomina 93-letni Józef Gugnacki - a intencję miał bardzo ważną, urodziny syna Stanisława, czyli mojego ojca. Dziadek sam zrobił całą kowalską robotę w swojej kuźni. Pamiętam, jak ojciec zawsze nam powtarzał, żebyśmy nigdy nie zapomnieli o tym krzyżu. I zawsze tak było...

 

Krzyż i figurka na Pastorczyku - 1915 r.

Krzyż i figurka na Pastorczyku

   Krzyż i figurka na Pastorczyku, krzyż ufundował i postawił w 1915 r.  Aleksander Skrodzki a figurkę dostawił w latach 80-tych Franciszek Kuliś.