Zwierzęta

13 kwiecień 2024

Rośliny

13 kwiecień 2024

Fakty

13 kwiecień 2024

ARiMR

Źródła nie znaleziono

 

 

Maszyny

13 kwiecień 2024

 • O precyzji oprysku decydują detale. Bierzemy pod lupę rodzaje rozpylaczy i wysokość belki roboczej
  Dobór odpowiednich rozpylaczy, wysokość belki roboczej – to tylko niektóre z elementów czysto technicznych, które wpływają na jakość oprysku. Przyjrzyjmy się przede wszystkim temu, jaki wpływ mają te elementy na zabieg.
 • Chińczycy w Dobrym Mieście, czyli historia ciągników Pol-Mot Foton
  Ostatnio pisaliśmy o całkiem udanych ciągnikach marki Pronar, które spotkaliśmy w fabryce w Narwi. Przy okazji wizyty w Ursusie w Dobrym Mieście widzieliśmy pracujący w tym zakładzie ciągnik Polmot Foton 604. W tym wypadku wkład polskich inżynierów w maszynę był żaden, ale to także ciekawy epizod w historii krajowej mechanizacji.
 • W samo południe, czyli Ursus 1634 i Fortschritt w akcji
  Rolnictwo w ostatnich dwóch – trzech dekadach zmieniło się bardzo. Na naszych polach coraz więcej nowoczesnych zachodnich maszyn, ale nam udało się spotkać bardzo ciekawy zestaw, który wykonywał orkę wiosenną pod kukurydzę.
 • Czy kupiłbyś nowego Ursusa? Farmer przeprowadził badanie opinii, mamy wyniki
  Czy znasz markę Ursus? Czy polskie pochodzenie ciągnika jest dla ciebie ważne? I wreszcie czy kupiłbyś nowego Ursusa? Takie pytania zadaliśmy respondentom korzystającym z panelu Ariadna. Wyniki nie są wielkim zaskoczeniem – marka Ursus jest nadal rozpoznawalna, lubiana i brana pod uwagę przy zakupie. Chyba warto ją ratować i starać się by powróciła na rynek, bo jej wartość jest nadal ogromna.

Ceny

13 kwiecień 2024

Finanse i prawo

13 kwiecień 2024

 • Wyłączenie małżonka od dziedziczenia spadku
  Z faktu zawarcia związku małżeńskiego i posiadania statusu małżonka wynika szereg konsekwencji prawnych. Jedną z nich jest prawo dziedziczenia w pierwszej kolejności. Bywa jednak, że relacje między małżonkami są złe, lecz z pewnych przyczyn trwają oni formalnie w małżeństwie lub nie zdążą się rozwieść. Jak w tej sytuacji pozbawić współmałżonka spadku?
 • Rozporządzenie dopłat do zbóż - zapowiedź już jest, ale gdzie się podziały stawki?
  Rozporządzenia dopłat do zbóż jeszcze nie ma, ale zapowiedź już jest. W piątek po południu pojawiła się w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
 • Ograniczenia kontrowersyjnych elementów Zielonego Ładu. Na jak długo?
  Silny głos rolników został usłyszany i jeszcze raz za ten głos dziękuję – tak mówi w rozmowie z redakcją farmer.pl Janusz Wojciechowski unijny komisarz ds. rolnictwa. Jednocześnie zaznacza, że kontrowersyjne elementy Zielonego Ładu we Wspólnej Polityce Rolnej zostały ograniczone. Czy zostaną z nami na stałe? Komisarz daje gwarancje do 2027 r.
 • Wytrzymać rok liberalizacji handlu z Ukrainą – co to oznacza praktyce?
  Jeszcze jeden rok w zakresie liberalizacji handlu z Ukrainą, przynajmniej tak brzmią zapewnienia płynące z brukselskich komunikatów prasowych. Co to oznacza w praktyce? Czy wrócimy do ograniczeń handlowych sprzed wojny, czy też wynegocjowane poziomy referencyjne dla importowanych do UE towarów rolnych zostaną z nami na dłużej lub też będą po prostu aktualizowane? O tę kwestię zapytaliśmy unijnego komisarza ds. rolnictwa – Janusza Wojciechowskiego.

Energia

13 kwiecień 2024

 • Czy ceny prądu przekroczą możliwości domowych budżetów po odmrożeniu?
  Będzie wielkie narzekanie, bo ceny energii będą ponad możliwości wielu budżetów, nie tylko domowych - ostrzega w rozmowie z portalem WNP, Herbert Leopold Gabryś, były wiceminister przemysłu odpowiedzialny za energetykę. Czy rzeczywiście tak będzie?
 • Węgiel z PGG nawet w cenie 900 zł za tonę z kodem rabatowym. Czy warto?
  W e-sklepie internetowym PGG ruszyła promocja „Wiosenne Rabaty 2024” od 8 kwietnia br. Im szybciej klienci e-sklepu PGG zdecydują się na zakup węgla, tym większy rabat otrzymają. Na stronie głównej - www.sklep.pgg.pl - znajduje się kod rabatowy, dzięki któremu przy zakupie co najmniej 2 ton węgla niezależnie od sortymentu za każdą tonę klienci zapłacą mniej.
 • Ceny węgla i ekogroszku do ogrzewania domów będą spadać na łeb, na szyję
  Zwały niesprzedanego węgla zalegające przy polskich kopalniach, magazyny pełne surowca z importu, a do tego spadające zapotrzebowanie i zapowiedzi rekordowego wydobycia przez Indonezję mogą nie być dobrą informacją dla rodzimych producentów. Co jednak oznaczają dla polskich odbiorców energii i właścicieli kotłów na węgiel do ogrzania domu? Dla nich taka sytuacja może okazać się korzystna, zwłaszcza w obliczu planowanego z początkiem lipca odmrożenia cen.
 • Ceny prądu rosły dla gospodarstw domowych i przemysłu pod koniec 2023. Czy trend się zmieni?
  Jak podało URE, średnie ceny sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym oraz dla gospodarstw domowych w 2023 r. były wyższe niż w 2022 r. W czwartym kwartale 2023 r., URE odnotowało nieznaczny 8 proc. spadek średniej ceny energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym. Co dalej z cenami prądu w 2024 r.?

 

Biznes

13 kwiecień 2024

 • Polska wolna od grypy ptaków
  Główny Lekarz Weterynarii poinformował o złożeniu do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt deklaracji o odzyskaniu przez Polskę statusu kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków.
 • Biometan i wodór mają zastąpić gaz ziemny na europejskim rynku gazu
  W czwartek posłowie PE przyjęli plany mające na celu ułatwienie wprowadzania odnawialnych i niskoemisyjnych gazów, w tym wodoru oraz biometanu, na unijny rynek gazu. Nowa dyrektywa pomoże w dekarbonizacji sektora gazowego w celu przeciwdziałania zmianom klimatycznym oraz ograniczy import gazu z Rosji.
 • Słonecznik i facelię będzie można ubezpieczyć z 70% dopłatą z budżetu państwa
  Rolnicy wreszcie się doczekali. Słonecznik, facelię, ale też len, konopie włókniste, bobowate drobnonasienne, rośliny zielarskie i gorczycę resort rolnictwa proponuje wpisać do katalogu upraw objętych dopłatami do składek ubezpieczenia. Co więcej, dopłata z budżetu państwa do składki ma wzrosnąć do 70%!
 • Czy rolnicy poniosą kary finansowe za zanieczyszczanie i degradacje gleby?
  Kraje UE będą usiały zbadać, ocenić i oczyścić skażone miejsca, aby zaradzić ryzyku dla zdrowia ludzkiego i środowiska wynikającemu ze skażenia gleby. Koszty poniosą zanieczyszczający zgodnie z zasadą „zanieczyszczający płaci” i ma m.in. chronić rolników. Tylko że UE wskazuje, że główną przyczyną zanieczyszczeń gleb jest intensyfiacja rolnictwa.

Agrosfera

13 kwiecień 2024

 • Case IH Magnum - unikalna wersja Rowtrac
  Ciągniki Case IH Magnum w wersji Rowtrac mają mieć zastosowanie wszędzie tam gdzie zależy na jak największej sile uciągu, ale również w uprawach rzędowych, gdzie potrzebna jest redukcja szerokości ogumienia.
 • John Deere: pakiety wyposażenia do 45 tys. zł w cenie maszyny
  Na wiosenny sezon maszynowy, John Deere przygotował specjalne promocje na zakup maszyn. Są to m.in. pakiety wyposażenia dodatkowego o wartości do 45 tys. zł oraz specjalne opcje finansowania fabrycznego.
 • Ursus - zupełnie nowe przyczepy
  Podczas targów Agrotech 2015, spółka Ursus zaprezentowała nowe przyczepy serii D. Jak mówią przedstawiciele firmy, to praktycznie nowe konstrukcje.
 • John Deere rozpoczyna szereg pokazów maszyn u dealerów i rolników
  John Deere Polska planuje w bieżącym roku szereg działań promocyjnych, polegających przede wszystkim na praktycznych pokazach polowych i indywidualnych demonstracjach. Cykl dni otwartych drzwi u dealerów "Zielona wiosna" rozpocznie się już wkrótce.