Zwierzęta

01 lipiec 2022

Rośliny

01 lipiec 2022

 • Ceny skupu podstawowych produktów rolnych w sąsiednich landach niemieckich
  Ceny podstawowych produktów rolnych otrzymywane przez producentów w sąsiadujących z Polską landach niemieckich. Notowania pochodzą z niemieckiego ministerstwa rolnictwa.
 • Syngenta: jak obronić plon przed suszą i upałem?
  Gdy przed produkcją rolniczą piętrzą się kolejne wyzwania zarówno ze strony uwarunkowań politycznych, jak i klimatycznych, nadrzędnym celem staje się ochrona przed utratą plonu - tłumaczył w rozmowie z „Farmerem” Michał Paulus, ekspert techniczny Syngenta ds. zapraw i produktów biologicznych, prezentując innowacyjne podejście firmy Syngenta do biostymulacji.
 • Zmiana na stanowisku dyrektora PZPK od 1 lipca
  Nastąpiła zmiana na stanowisku dyrektora Polskiego Związku Producentów Kukurydzy. Eugeniusz Piątek dotychczasowy, wieloletni dyrektor, odszedł na zasłużoną emeryturę. Kto go zastąpi?
 • Kolekcja odmian zbóż IGP Polska
  Niedawno byliśmy obecni na polowych warsztatach prasowych IGP Polska. Na poletkach mogliśmy zobaczyć nowe odmiany pszenicy, pszenżyta, jęczmienia. Jakie nowości przygotowuje firma IGP? W jakim kierunku prowadzona jest hodowla?

Fakty

01 lipiec 2022

ARiMR

Źródła nie znaleziono

 

 

Maszyny

Źródła nie znaleziono

Ceny

01 lipiec 2022

Finanse i prawo

01 lipiec 2022

Energia

01 lipiec 2022

 • Rząd chce zezwolić na ogrzewanie domów tanimi odpadami węglowymi w sezonie grzewczym
  Jak podaje Polski Alarm Smogowy, rząd zezwoli ogrzewać domy nie tylko najmocniej zasiarczonymi sortymentami węgla, ale również odpadami kopalnianymi, czyli flotokoncentratem i mułem kopalnianym, zmieszanymi z miałami węglowymi. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało już rozporządzenie, które usunie czasowo jakościowe normy węgla.
 • Jak skutecznie zamówić dostawę taniego węgla opałowego z kopalni PGG?
  PGG opublikowało bazę autoryzowanych sprzedawców i przewoźników, dzięki czemu zakupisz tani węgiel opałowy. Mamy możliwość sprawdzenia, jakie firmy obsługują nasze województwo. Jak podaje ekspert w praktyce nie każda firma obsługuje wszystkie części województwa, niektóre już nie mają terminów wysyłki, a inne chcą przesłać węgiel kurierem.
 • Czy mikroinstalacje wiatrowe są szkodliwe dla środowiska?
  W turbinach wiatrowych wciąż wykorzystywany jest jednak gaz fluorowy, tysiące razy bardziej szkodliwy niż dwutlenek węgla. Do ochrony urządzeń elektrycznych stosowane są rozdzielnice średniego napięcia zawierające szkodliwy dla środowiska gaz fluorowy SF6. Jak wskazują eksperci Eaton, pilnie potrzebne są unijne regulacje zakazujące jego wykorzystywania.
 • UE: energia odnawialna powinna być rozwijana szybciej
  Kraje UE uzgodniły nowe zasady, które mają promować rozwój energii odnawialnej i efektywności energetycznej.

 

Biznes

01 lipiec 2022

 • Prezes Comarchu zalecał Polakom, by "żarli" mniej mięsa. Czy biznesmen słusznie uderza w rolnictwo?
  Prezes Comarchu swoją wypowiedzią na temat konsumpcji mięsa obraził Polaków i uderzył w interesy rolników oraz branży mięsnej w ogóle. To zdarzenie z pewnością przyniesie negatywne skutki.
 • EDO - Ekologiczne Doświadczalnictwo Odmianowe
  Odpowiedni dobór odmian to praktycznie 80% całości kształtowanego plonu, a w przypadku produkcji ekologicznej ten efekt końcowy często nie zadowala. W celu poprawy plonowania i większej dostępności odmian ekologicznych, powstało Ekologiczne Doświadczalnictwo Odmianowe.
 • 64 tys. wniosków o pomoc klęskową za 2021 r.
  Skończył się - bardzo krótki czasowo - nabór wniosków o pomoc klęskową za 2021 r. Do wczoraj zarejestrowano ponad 64 tys. takich wniosków. Resort rolnictwa informuje, że w przypadku problemów technicznych z pozyskaniem protokołu oszacowania szkód prośby o pomoc lub wyjaśnienie można kierować pod specjalny adres mailowy!
 • Rozwój usług rolniczych – 500 tys. zł wsparcia do wzięcia
  Od 7 lipca 2022 r. będzie można składać wnioski o wsparcie na rozwój usług rolniczych w ramach działania „Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej” finansowanego z PROW 2014-2020. W tym naborze zakres usług objętych wsparciem został ciekawie rozszerzony.

Agrosfera

01 lipiec 2022

 • Case IH Magnum - unikalna wersja Rowtrac
  Ciągniki Case IH Magnum w wersji Rowtrac mają mieć zastosowanie wszędzie tam gdzie zależy na jak największej sile uciągu, ale również w uprawach rzędowych, gdzie potrzebna jest redukcja szerokości ogumienia.
 • John Deere: pakiety wyposażenia do 45 tys. zł w cenie maszyny
  Na wiosenny sezon maszynowy, John Deere przygotował specjalne promocje na zakup maszyn. Są to m.in. pakiety wyposażenia dodatkowego o wartości do 45 tys. zł oraz specjalne opcje finansowania fabrycznego.
 • Ursus - zupełnie nowe przyczepy
  Podczas targów Agrotech 2015, spółka Ursus zaprezentowała nowe przyczepy serii D. Jak mówią przedstawiciele firmy, to praktycznie nowe konstrukcje.
 • John Deere rozpoczyna szereg pokazów maszyn u dealerów i rolników
  John Deere Polska planuje w bieżącym roku szereg działań promocyjnych, polegających przede wszystkim na praktycznych pokazach polowych i indywidualnych demonstracjach. Cykl dni otwartych drzwi u dealerów "Zielona wiosna" rozpocznie się już wkrótce.