Zwierzęta

23 wrzesień 2021

 • Niemcy: Rynek w stagnacji, ceny tuczników blisko dna
  Wczorajsze notowanie niemieckiej "dużej giełdy" w niczym nie zmieniło sytuacji producentów trzody. Przynajmniej do najbliższej środy obowiązywać będzie stawka ustalona jeszcze w sierpniu.
 • ASF coraz bliżej USA!
  Po Dominikanie Haiti jest kolejnym krajem Ameryki Środkowej, w którym szerzy się wirus ASF. Sytuacja jest niepokojąca przede wszystkim w kontekście zachowania bezpieczeństwa produkcji w USA.
 • Byle do wiosny, czyli PZŁ walczy z ASF
  Byle do wiosny – bo tyle można dziś odpowiedzieć rolnikom czekającym na odstrzał dzików i myśliwym, którzy skutecznie redukować pogłowia tych zwierząt nie mogą.
 • Australia: Zapowiada się rekordowy rok dla rolnictwa
  Australijski sektor rolny czeka kolejny rekordowy sezon 2021/2022, z prognozowaną wartością produkcji brutto na poziomie 73 miliardów dolarów australijskich.

Rośliny

23 wrzesień 2021

 • 60 dni dla glifosatu
  Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) i Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) rozpoczęły równoległe konsultacje dotyczące wstępnych ocen naukowych glifosatu. Konsultacje potrwają 60 dni i wszystkie zainteresowane strony są zachęcane do wzięcia w nich udziału.
 • Eksperci podnieśli prognozę zbiorów rosyjskiej pszenicy
  Jak informuje agencja TASS,  firma analityczna SovEcon podniósła swoją prognozę produkcji pszenicy w Rosji na 2021 r. o 0,2 mln ton do 75,6 mln ton.
 • Światowy rynek nawozów w rozdarciu. Zakłady ograniczają produkcję
  - Chiny po raz kolejny ostrzegły przed wpływem gwałtownie rosnących cen energii na dostawy nawozów i zasygnalizowały obawy, że może to wpłynąć na bezpieczeństwo żywnościowe – informuje agencja prasowa Bloomberg. W Europie zamykane są lub ograniczana jest produkcja w kolejnych zakładach produkujących nawozy. Co to oznacza dla rolnictwa?
 • Nadchodzi czas regulacji rzepaku – dylematów jest wiele
  Początki wegetacji dla rzepaku nie były łatwe. Siew a następnie zaskorupienie gleby czy też wyjątkowo opóźnione siewy to powszechne w tym roku zjawiska. Rzepak miał ciężki start, a teraz tego konsekwencją jest nierównomierny wzrost roślin. Jak zadbać o prawidłowy pokrój takich plantacji?

Fakty

23 wrzesień 2021

ARiMR

Źródła nie znaleziono

 

 

Maszyny

23 wrzesień 2021

Ceny

23 wrzesień 2021

Finanse i prawo

23 wrzesień 2021

Energia

23 wrzesień 2021

 • Fotowoltaika dla rolnika. Ostatnia szansa na instalację, która zwróci się w 6 lat!
  Już od 1 stycznia 2022 roku zniknie możliwość magazynowania energii w sieci elektrycznej. Do końca grudnia 2021 przepisy nie wymagają instalowania baterii, bądź też akumulatorów w celu korzystania z nadwyżek energii, ale niestety już w następnym roku będzie to warunek konieczny. Co z opłacalnością? Średni czas zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę wynosi obecnie około 5-6 lat. Od 2022 r. może być to nawet 8-9 lat.
 • Taryfa na energię dla rolników?
  Wszyscy mieszkańcy wsi – nie tylko rolnicy – mieliby skorzystać na propozycji rozwiązania, przygotowanego przez posła Janusza Kowalskiego. Wymogiem z korzystania z niej jest oświadczenie, że energia elektryczna stanowi wyłączne źródło ogrzewania gospodarstwa domowego.
 • Będzie specjalna taryfa na energię dla rolników?
  Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu zapowiedziano stworzenie specjalnej taryfy dla rolników, co ma poprawić sytuację związaną z rosnącymi opłatami za energię elektryczną.
 • Ceny za użycie gazu w gospodarstwach domowych podskoczyły w górę
  Prezes URE na wniosek PGNiG OD zatwierdził 3 zmianę taryfy tej spółki. Taryfa PGNiG OD obejmuje wyłącznie odbiorców w gospodarstwach domowych, gdyż jest to jedyna grupa, dla której taryfy za paliwo gazowe zatwierdza regulator. Od 1 października br. czeka nas wzrost rachunków za gaz.

 

Biznes

23 wrzesień 2021

 • KOWR: Sprzedaż ziemi rolnej jest na stałym poziomie
  Jak przekonuje KOWR, od czasu wprowadzenia pięć lat temu zakazu sprzedaży ziemi z ZWRSP poziom sprzedaży jest niewielki i zbliżony w kolejnych latach.
 • Po ile ziemia rolna?
  Sprawdzamy, jakie są aktualne stawki za użytki rolne w Polsce. Gdzie najtańsza, a gdzie najdroższa ziemia rolna?
 • Kopyść na EEC: O krok od upowszechnienia zrównoważonego rolnictwa
  Czego brakuje, aby upowszechnić zrównoważoną żywność w Polsce? - Identyfikacji i dedykowanej półki w sklepie oraz jasnej komunikacji, czym różni się ta produkcja od ekologicznych rozwiązań - mówił Adam Kopyść, członek Zarządu Stowarzyszenia Rolnictwa Zrównoważonego "ASAP" podczas debaty "Biznes spożywczy na drodze zrównoważonego rozwoju" na EEC 2021.
 • Yara ogranicza produkcję amoniaku
  Norweska firma nawozowa Yara ogłosiła, że ograniczy produkcję amoniaku. Powodem takiej decyzji są wysokie ceny gazu.

Agrosfera

23 wrzesień 2021

 • Case IH Magnum - unikalna wersja Rowtrac
  Ciągniki Case IH Magnum w wersji Rowtrac mają mieć zastosowanie wszędzie tam gdzie zależy na jak największej sile uciągu, ale również w uprawach rzędowych, gdzie potrzebna jest redukcja szerokości ogumienia.
 • John Deere: pakiety wyposażenia do 45 tys. zł w cenie maszyny
  Na wiosenny sezon maszynowy, John Deere przygotował specjalne promocje na zakup maszyn. Są to m.in. pakiety wyposażenia dodatkowego o wartości do 45 tys. zł oraz specjalne opcje finansowania fabrycznego.
 • Ursus - zupełnie nowe przyczepy
  Podczas targów Agrotech 2015, spółka Ursus zaprezentowała nowe przyczepy serii D. Jak mówią przedstawiciele firmy, to praktycznie nowe konstrukcje.
 • John Deere rozpoczyna szereg pokazów maszyn u dealerów i rolników
  John Deere Polska planuje w bieżącym roku szereg działań promocyjnych, polegających przede wszystkim na praktycznych pokazach polowych i indywidualnych demonstracjach. Cykl dni otwartych drzwi u dealerów "Zielona wiosna" rozpocznie się już wkrótce.