b_250_200_16777215_00_images_stories_ciekawe_historie_biblioteka.jpg

Biblioteka publiczna to lokalne wrota do wiedzy. Spełnia podstawowy warunek dla kształcenia trwającego przez całe życie, niezależnego podejmowania decyzji i rozwoju kulturalnego jednostki i grup społecznych. [...]

Wszystkie grupy wiekowe muszą znajdować materiały odpowiednie dla swych potrzeb. Zbiory i usługi muszą obejmować wszystkie rodzaje stosowanych mediów i nowoczesnych technologii, jak i materiały tradycyjne. Ich wysoka jakość i zgodność z lokalnymi potrzebami i warunkami mają znaczenie fundamentalne. Materiały muszą odzwierciedlać bieżące trendy i rozwój społeczeństwa, jak i upamiętniać osiągnięcia i umysłowość ludzkości.

Z założenia biblioteka publiczna jest dostępna bezpłatnie. [...] Musi być ona popierana przez specyficzne ustawodawstwo a finansowana przez władze krajowe i lokalne. Musi ona stanowić podstawowy składnik długofalowej strategii kultury, dostarczania informacji, walki z analfabetyzmem i edukacji. [...]

 

BIBLIOTEKA PUBLICZNA W ZABIELU

   (Gromadzka Biblioteka Publiczna) powstała w 1958 roku po przeniesieniu z sąsiedniej wsi Ptaki. Siedziby użyczył mieszkaniec wsi Zabiele p. Bazydło, dziś p. Pisiak. Pracę rozpoczyna Helena Borkowska. Biblioteka przejęła 1298 (jeden tysiąc dwieście dziewięćdziesiąt osiem) woluminów literatury pięknej i popularnonaukowej. Od 1965 r. W bibliotece pracę rozpoczyna Anna Korzep. Zmienia się miejsce siedziby. Tym razem jest to mieszkanie p. Orzołek. Koniec lat 70 -tych to następna zmiana siedziby. Do 1984 r. biblioteka mieści się w mieszkaniu bibliotekarki p. Korzep. Następne lata przynoszą kolejne zmiany siedziby, a także pracowników. Na dłużej pracę podejmuje Jadwiga Paliwoda. Biblioteka mieści się u P. Podsiad, Kuliś, Szkoła Podstawowa w Zabielu. Ostatecznie biblioteka znajduje miejsce w pomieszczeniu świetlicy wiejskiej przy remizie OSP. Od 1999 r. do dnia dzisiejszego w bibliotece pracuje Marek Góralczyk. Biblioteka zajmuje pomieszczenie o powierzchni 65 m kw. Biblioteka pracuje w programie bibliotecznym MAK, systematycznie wprowadzane są zbiory do bazy komputerowej. Posiada stały dostęp do internetu oraz 7 (siedem) stanowisk komputerowych. Od stycznia 2008 r. biblioteka realizuje Program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności (PAFW) Równać Szanse 2007 – Regionalny Konkurs Grantowy. Biblioteka czynnie uczestniczy w życiu kulturalno-oświatowym wsi.

   9 marca 2008 roku Filia Biblioteczna organizuje dla Klubu Seniora występ czytelników z okazji Dnia Kobiet. Od kilku lat Biblioteka bierze udział w Konkursie Recytatorskim Wierszy Patriotycznych dla Gimnazjów i Szkół Podstawowych organizowanym przez Bibliotekę Gminy Łomża z siedzibą w Podgórzu. W eliminacjach środowiskowych, które odbyły się 20 kwietnia w Remizie OSP, wzięło udział 16 czytelników. Na eliminacje gminne wytypowano 3 (trzy) osoby: Martynę Kopacz, Justynę Siwik oraz Piotra Góralczyka. 7 maja w Pniewie odbyły się eliminacje powiatowe tego konkursu, w których wzięła udział Martyna Kopacz. Konkurs recytatorski był połączony z obchodami Dnia Bibliotekarza, które to święto przypada 8 maja. Z tej okazji, wszyscy bibliotekarze uczestniczący w spotkaniu w Pniewie, obdarowani zostali symboliczną różą. 

    18 maja to ważna data w życiu wsi. Na uroczyste obchody 88 rocznicy urodzin Jana Pawła II przybywają zaproszeni goście. Swoją obecnością zaszczycili nas Wójt Gminy Kolno – Tadeusz Klama, Radni Rady Gminy Kolno. Przybyli także mieszkańcy wsi: Brzozowo, Czerwone, Lachowo. Byli z nami również Kierownik. GOPS w Kolnie -Krystyna Kajko, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Czerwonem - Teresa Alina Zajk wraz z pracownikami poszczególnych filii. Wszyscy w ciszy i skupieniu wysłuchują pieśni religijnych prezentowanych przez grupę dziewcząt (Kornelia Bazydło, Karolina Paliwoda, Ewelina Paliwoda i Blanka Borys). W inscenizacji bierze udział 16 czytelników biblioteki w Zabielu. Są to: Magda Orzołek, Karolina Banach, Julia Braun, Piotr Góralczyk, Martyna Kopacz, Natalia Rutkowska, Iza Poreda, Paula Rogińska, Patrycja Sekścińska, Ania Przytuła, Ewelina Malinowska, Łukasz Kowalczyk, Paweł Sekściński, Kamil Sekściński, Bartek Rogiński oraz Mariusz Pisiak. Wiersze recytują czytelnicy z biblioteki w Czerwonem. Pokaz multimedialny prezentuje koleżanka z biblioteki w Borkowie: Barbara Sielawa.