Strażacy ratownicy z OSP już po egzaminach fot. www.gminakolno.pl

   W piątek 24 marca 2023 roku egzaminem teoretycznym, który odbył się w siedzibie komendy PSP w Kolnie i praktycznym – ćwiczeniami nad rzeką Pisą w miejscowości Wincenta zakończył się kurs podstawowy na strażaka ratownika OSP. W trwającym od początku lutego kursie uczestniczyło 12 kandydatów z jednostek OSP z terenu gminy Kolno. Łącznie z całego powiatu w kursie uczestniczyło 40 kandydatów.

–  Uczestnikom kursu gratuluję zdanych egzaminów, a Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kolnie dziękuję za jego zorganizowanie i przeprowadzenie  – mówi Józef Wiśniewski Wójt Gminy Kolno. – W planach mamy jeszcze skierowanie kolejnych kandydatów wskazanych przez jednostki OSP na kurs, który odbędzie się jesienią, bo inwestycja w umiejętności strażaków, to inwestycja w bezpieczeństwo ich służby,  jak również życia mieszkańców naszej gminy, a to jest bardzo ważne.

Kurs odbywał się w systemie weekendowym by jak najmniej kolidowało to z życiem prywatnym i zawodowym przyszłych strażaków OSP. Kurs obejmował wiele tematów począwszy od BHP, poprzez strukturę i organizację ochrony przeciwpożarowej, ochronę ludności, wykorzystywanie podstawowego i specjalistycznego sprzętu ratowniczego, rozwój pożarów, ratownictwo techniczne, łączność bezprzewodową i alarmowanie oraz pierwszą pomoc. W sumie 133 godziny w tym 64 zajęć teoretycznych i 69 praktycznych.

- W trakcie kursu kandydaci musieli zaliczyć test wydolnościowy na komorze dymowej w Ośrodku Szkoleniowym Komendy Wojewódzkiej PSP w Łapach. Test polegał na ćwiczeniach na siłowni a następnie przejściu specjalnego toru przeszkód w pełnym umundurowaniu specjalnym z aparatem ochrony dróg oddechowym. Tor wyposażony w ciasne przejścia, wąskie szczeliny oraz pomieszczenie rozgrzewane z wysoką temperaturą do tego ciemność, mrugające światłą stroboskopowe, zadymienie i dźwięki powodowały dodatkową trudność i stres dla kandydatów – mówi Kamil Jarzyło Komendant Miejsko – Gminny OSP RP w Kolnie.   - W dniu dzisiejszym  kończy się kurs podstawowy na strażaka ratownika OSP egzaminem praktycznym z użyciem wozów bojowych i sprzętem ratowniczo-gaśniczym użytkowanym przez jednostki OSP.

Organizatorem kursu była Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kolnie. Koszt badań lekarskich niezbędnych strażakom ochotnikom do tego, by po kursie móc uczestniczyć w akcjach ratowniczych pokryła gmina Kolno.

Galeria zdjęć: www.gminakolno.pl