75 rocznica wybuchu II wojny światowej

   W tym roku obchodzimy 75 rocznicę wybuchu II wojny światowej, która rozpoczęła się  dnia 1 września 1939 r.

Ten jeden z największych konfliktów zbrojnych w dziejach ludzkości zaczął się w Polsce. Wrogo nastawieni do nas Niemcy zaatakowali wtedy nasz kraj. Polacy nie mogąc doczekać się reakcji ze strony swoich sojuszników musieli samodzielnie stawiać opór agresorowi.

   1 września 1939 r., o godzinie 4:45, niemiecki najeźdźca zaczął ostrzeliwać pozycje na położonym w Gdańsku półwyspie Westerplatte. Pierwsze strzały padły z pancernika Schleswig-Holstein. Dzięki bohaterskiej postawie Polaków, którzy dysponowali zdecydowanie mniejszymi siłami niż wróg, Westerplatte pozostało niezdobyte przez siedem dni. Obrona Westerplatte przez polskich żołnierzy pozostaje jednym z najbardziej bohaterskich wyczynów, które miały miejsce w czasie II wojny światowej. Pomimo tego, że twierdza była przygotowana, by stawiać opór przez 6-12 godzin, nasi żołnierze odpierając atak najeźdźcy przez tydzień, dokonali rzeczy - wydawałoby się - niemożliwej. Wspaniałą postawą wsławili się też wszyscy, którzy podjęli się obrony Poczty Polskiej.

b_250_200_16777215_00_images_stories_2013_mapa-napasc_na_polske.jpg

Tego samego dnia, którego zaatakowane zostało Westerplatte, Niemcy ostrzelali też najważniejszy polski urząd w Gdańsku. Ponad 180 znakomicie uzbrojonych żołnierzy wroga postawiło sobie za cel zniszczenie symbolu polskości. Niemcy nie spodziewali się, że najpierw przyjdzie im się zmierzyć z polskimi cywilami, którzy gotowi byli poświęcić życie za ojczyznę. 55 pracowników Poczty Polskiej, pomimo tego, że miało bardzo słabe uzbrojenie, dało popalić najeźdźcy i dzielnie broniło urzędu do samego wieczora.

We wrześniu 1939 r. nie tylko Niemcy zaatakowali nasz kraj. 17 września wróg nadszedł też z drugiej strony. Żołnierze ze Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, działając na mocy umowy podpisanej wcześniej z Niemcami, również napadli na Polskę, zadając nam cios w plecy.

Kampania wrześniowa zakończyła się 6 października 1939 r. klęską Polaków i podziałem naszego kraju pomiędzy III Rzeszę i ZSRR.

Polacy nigdy jednak nie poddali się i walczyli o Wolną Polskę.