Zwierzęta

Rośliny

 • Z nawozem na czas
  W tym sezonie rzepak trzeba wspomóc nie tylko niezbędnym azotem i siarką, lecz także potasem. Dopiero wówczas można liczyć, że azot z nawozu zostanie pobrany i zagospodarowany przez roślinę.
 • Pobieranie makroelementów przez zboża ozime
  Tylko rośliny prawidłowo odżywione są w stanie wydać zadowalający, oczekiwany plon. Muszą być zaopatrzone w wystarczające ilości składników, które odpowiedzą na ich potrzeby pokarmowe.
 • Przemyślana strategia nawożenia zbóż azotem
  Przebieg pogody jesienią 2017 r. i stan zaawansowania wegetacji zbóż ozimych skłaniają do korekty wysokości nawożenia azotowego na wiosnę. Kluczową rolę odegra przede wszystkim pierwsza dawka azotu aplikowana tuż przed ruszeniem wegetacji.
 • Wiceminister Bogucki: 2017 r. był dobry dla polskiego rolnictwa
  Według wiceministra rolnictwa Jacka Boguckiego, w ub.r. zbiory podstawowych gatunków zbóż były najwyższe od kilku lat. Zebrano ich ponad 32,2 mln ton, czyli o około 8 proc. więcej niż rok wcześniej.

Fakty

ARiMR

 

 

Maszyny

 • Nowa hala w firmie Bury Maszyny Rolnicze już otwarta
  W miniony piątek otwarto nową halę w zakładach Bury Maszyny Rolnicze w Woźniakowie pod Kutnem (woj. łódzkie). Nowy obiekt rodzimego producenta opryskiwaczy i sprzętu uprawowego ma 2000 metrów kwadratowych powierzchni.
 • Małe teleskopówki
  Mimo niewielkich rozmiarów małe ładowarki teleskopowe pozwalają na wykonanie wielu prac nawet w dużych gospodarstwach. Jednocześnie mieszczą się zwykle nawet we wjazdach do starych budynków inwentarskich.
 • Ciągnik Steyr Profi 4130 idealnie dopasowany
  Na specjalne zamówienie czeskiej rodziny Pařil, która poszukiwała maszyny do swojego ekologicznego gospodarstwa, austriacki producent dostarczył to, czego inni się nie podjęli, czyli traktor z joystickiem sterującym znajdującym się po lewej stronie kierowcy.
 • Europa: Wzrosła sprzedaż traktorów
  W ubiegłym roku 161 235 ciągników zostało kupionych w 30 krajach europejskich, było to o 12,8 proc. więcej niż w 2016 r.

Ceny

Finanse i prawo

Energia

 • Rolnicy stracą przez rynek mocy
  Już teraz rolnicy płacą średnio o 20-450% wyższe rachunki za prąd niż pozostałe gospodarstwa domowe. Po wprowadzeniu rynku mocy ceny energii wzrosną o dodatkowe 10-20%. Jutro odbędzie się trzecie czytanie projektu ustawy, które przypieczętuje kolejne podwyżki.
 • Wciąż kilka tysięcy domów pozbawionych prądu po śnieżycach
  Jak poinformował Marek Kubiak, dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, wciąż trwa usuwanie awarii energetycznych po śnieżycach, które szalały głownie we wschodniej części kraju. Bez prądu pozostaje wciąż ponad 6 tysięcy odbiorców.
 • Rolnik-przedsiębiorca będzie miał tańszą energię?
  Przyznanie przedsiębiorcom, jakimi są osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą w warunkach domowych, wzmożonej ochrony prawnej właściwej konsumentom i odbiorcom w gospodarstwie domowym w stosunkach z przedsiębiorstwami energetycznymi proponują autorzy złożonego w Sejmie projektu nowelizacji ustawy - Prawo energetyczne.
 • Niemcy: Nastroje niemieckich rolników coraz lepsze
  Według rolniczego barometru koniunktury niemieckiego związku rolników (DBV) z czerwca br., nastroje rolników są coraz lepsze.

 

Biznes

Agrosfera

 • Case IH Magnum - unikalna wersja Rowtrac
  Ciągniki Case IH Magnum w wersji Rowtrac mają mieć zastosowanie wszędzie tam gdzie zależy na jak największej sile uciągu, ale również w uprawach rzędowych, gdzie potrzebna jest redukcja szerokości ogumienia.
 • John Deere: pakiety wyposażenia do 45 tys. zł w cenie maszyny
  Na wiosenny sezon maszynowy, John Deere przygotował specjalne promocje na zakup maszyn. Są to m.in. pakiety wyposażenia dodatkowego o wartości do 45 tys. zł oraz specjalne opcje finansowania fabrycznego.
 • Ursus - zupełnie nowe przyczepy
  Podczas targów Agrotech 2015, spółka Ursus zaprezentowała nowe przyczepy serii D. Jak mówią przedstawiciele firmy, to praktycznie nowe konstrukcje.
 • John Deere rozpoczyna szereg pokazów maszyn u dealerów i rolników
  John Deere Polska planuje w bieżącym roku szereg działań promocyjnych, polegających przede wszystkim na praktycznych pokazach polowych i indywidualnych demonstracjach. Cykl dni otwartych drzwi u dealerów "Zielona wiosna" rozpocznie się już wkrótce.