Zwierzęta

03 czerwiec 2020

 • VEZG: Ceny tuczników pozostają stabilne
  Wydaje się, że niemiecki rynek żywca wieprzowego stabilizuje się na dobre, Po okresie dynamicznych zmian cen, drugi tydzień z rzędu mamy do czynienia ze stabilizacją.
 • Minimalny wzrost notowań przetworów mleczarskich na GDT
  Podczas ostatniej aukcji nowozelandzkiej giełdy Global Dairy Trade odnotowano wzrost notowań, tym razem zmiana była niewielka.
 • Armenia i Singapur łagodzą ograniczenia importowe
  Po niespełna miesiącu od ostatniego zniesienia ograniczeń importowych dla 10 powiatów w Polsce władze Singapuru zdecydowały o „uwolnieniu” kolejnych 10 powiatów. Republika Armenii znosiła zakaz z całego województwa.
 • Miliard dolarów na leasing krów w Nowej Zelandii
  Choć w Polsce leasing krów mlecznych nie jest zbyt popularny to w innych państwach, zainteresowanie tą formą pozyskania zwierząt jest znacznie większe. W Nowej Zelandii spółka rolno-finansowa StockCo Capital postanowiła zainwestować miliard dolarów na sfinansowanie usługi leasingu bydła.

Rośliny

03 czerwiec 2020

 • Dni pola on-line, czyli wirtualna rzeczywistość
  Tęsknimy za spotkaniami polowymi, ale nikłe są szanse aby w najbliższym czasie odbyły się one w innej formie niż wirtualna. Czy dni pola na stałe przeniosą się do Internetu?
 • Kukurydza na MATIF najdroższa od ponad 4 miesięcy
  Wczoraj na światowych giełdach drożała kukurydza, natomiast ceny pszenicy spadły. Kukurydza na paryskiej giełdzie podrożała o 1,5 proc. i jest najdroższa od ponad 4 miesięcy.
 • Zwalczanie mszyc w zbożach
  Okres kłoszenia to moment, w którym szkodniki te masowo nalatują na łany. W przypadku licznego pojawu i braku właściwej ochrony plantacji straty plonu mogą być znaczące.
 • Ponad 70 t nielegalnych środków ochrony roślin zatrzymanych
  Podczas międzynarodowej operacji "Srebrny Topór" (Silver Axe V) udało się zatrzymać ponad 70 t nielegalnych pestycydów. Proceder fałszowania środków ochrony roślin niestety ma się bardzo dobrze i w niektórych krajach może nawet stanowić 25 proc. rynku.

Fakty

03 czerwiec 2020

ARiMR

03 czerwiec 2020

 

 

Maszyny

03 czerwiec 2020

 • New Holland wznowił produkcję w Płocku i w Kutnie
  Zakłady New Holland w Płocku i Kutnie z sukcesem wznowiły produkcję po czasowym zamknięciu. Wprowadziły szereg procedur i rozwiązań, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa pracowników w czasie epidemii COVID-19.
 • Nowe Lamborghini Jeremy’ego Clarksona!
  Jeden z najpopularniejszych dziennikarzy motoryzacyjnych na świecie – Jeremy Clarkson, kupił 270-konne Lamborghini. Tym razem nie był to supersportowy model Aventador, czy Huracan, a ciągnik o oznaczeniu R8 270 DCR.
 • Uniwersalna talerzówka Belotserkovmaz za 24 500 zł
  Midex-Tyres Group z Brzeźna jest przedstawicielem handlowym m.in. firmy Belotserkovmaz z siedzibą w ukraińskim mieście Biała Cerkiew. Produkuje ona wiele maszyn, a wśród nich krótką bronę talerzową AGLDP-3,0-20.
 • Unia: 140 tys. maseczek dla szpitali
  Mimo że pandemia COVID-19 zdaje się powoli słabnąć, to społeczna odpowiedzialność niektórych polskich firm w tym aspekcie przybiera na sile. Przykładem jest firma Unia, która podarowała czterem szpitalom zakaźnym znaczne partie certyfikowanych ochronnych maseczek medycznych.

Ceny

03 czerwiec 2020

Finanse i prawo

03 czerwiec 2020

 • „Moja woda” pozwoli łapać deszczówkę
  100 mln zł NFOŚiGW zamierza skierować m.in. do mieszkańców wsi na zagospodarowanie wód opadowych. Nabór wniosków rozpocznie się w lipcu.
 • 55 zł za godzinę pracy inspektora PIORiN
  Będą nowe stawki opłat za przeprowadzenie kontroli urzędowych i świadczenie usług w zakresie przeprowadzanie badań laboratoryjnych mających na celu oznaczenie pozostałości środków ochrony roślin oraz pobierania próbek do tych badań.
 • Jak przetrwać kryzys z tarczą?
  Credit Agricole oraz Polski Fundusz Rozwoju zapraszają na ekspercki webinar dla przedsiębiorców rolnych oraz firm z branży przetwórstwa rolno-spożywczego.
 • Już od dziś 150 tys. zł na młodego rolnika
  Od dziś rusza nabór wniosków o premie dla młodych rolników, którzy samodzielnie prowadzą gospodarstwo. Mogą oni otrzymać 150 tys. zł wsparcia. ARiMR będzie przyjmować wnioski do 1 sierpnia. W ubiegłym roku młodzi rolnicy złożyli ich ponad 7 tys.

Energia

03 czerwiec 2020

 • Elektrownia Bełchatów do wygaszenia, a kopalnia Złoczew to „ściema”?
  Według Geenpeace PGE już zaplanowało wyłączenie bloków elektrowni Bełchatów po 2030 r. i w ogóle nie bierze pod uwagę eksploatacji odkrywki węgla brunatnego pod Złoczewem. Po co więc ubiega się o koncesję na wydobycie?
 • Wybieramy gazowy podgrzewacz do wody użytkowej
  Gazowe przepływowe podgrzewacze wody to rozwiązanie najczęściej spotykane w budynkach wielorodzinnych i i w użytkowanych okresowo domkach letniskowych. To rozwiązanie szczególnie polecane do małych gospodarstw domowych, jak i rolnych, w których nie ma technicznych możliwości korzystania z podgrzewaczy pojemnościowych bądź tworzenie takich instalacji jest po prostu nieopłacalne.
 • Atom nie jest odpowiedzią na zmianę klimatu
  Energetyka jądrowa nie jest odpowiedzią na zmianę klimatu. W porównaniu z energią ze słońca i wiatru jest zbyt droga, a nowe instalacje buduje się zbyt długo. To jedne z kluczowych wniosków opublikowanego właśnie Raportu o stanie światowego przemysłu jądrowego.
 • Jak i kiedy ubiegać się o rekompensaty za wzrost cen prądu
  Ministerstwo Aktywów Państwowych opublikowało projekt ustawy o rekompensatach za prąd. Okazuje się, że tylko gospodarstwa domowe, czyli też i rolne, narażone na negatywne skutki wzrostu cen energii elektrycznej, będą mogły ubiegać się o rekompensaty. Podpowiadamy, jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać rekompensatę za prąd.

 

Biznes

03 czerwiec 2020

 • New Holland wznowił produkcję w Płocku i w Kutnie
  Zakłady New Holland w Płocku i Kutnie z sukcesem wznowiły produkcję po czasowym zamknięciu. Wprowadziły szereg procedur i rozwiązań, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa pracowników w czasie epidemii COVID-19.
 • Strategia „Od pola do stołu” szansą czy zagrożeniem dla rolnictwa?
  Na ten temat rozmawiamy z Rafałem Mładanowiczem, prezesem Krajowej Federacji Producentów Zbóż, ale także rolnikiem, który prowadzi swoje gospodarstwo zarówno konwencjonalnie, jak i część w systemie ekologicznym.
 • Czy strategia "od pola do stołu" zaszkodzi branży mięsnej?
  20 maja Komisja Europejska przyjęła strategię “Od pola do stołu”, która ma budować “zdrowy i w pełni zrównoważony system żywności.” Dokument wyznacza szereg rewolucyjnych założeń, które mogą znacząco zmienić kształt unijnego rolnictwa już w 2030 roku. Co zawiera propozycja KE i na ile realne są to postulaty? Jakie szanse i zagrożenia dla polskiego rolnictwa i produkcji zwierzęcej niesie lansowany przez Brukselę Nowy Zielony Ład? Zapraszamy do lektury.
 • Greenpeace przeciwny wspieraniu ferm przemysłowych. Apel do Ministra Rolnictwa
  Organizacja ekologów zwróciła się z apelem do Jana K. Ardanowskiego o zaniechania wsparcia dla przemysłowego chowu zwierząt, a przekierowanie środków na gospodarstwa rodzinne i ekologiczne.

Agrosfera

03 czerwiec 2020

 • Case IH Magnum - unikalna wersja Rowtrac
  Ciągniki Case IH Magnum w wersji Rowtrac mają mieć zastosowanie wszędzie tam gdzie zależy na jak największej sile uciągu, ale również w uprawach rzędowych, gdzie potrzebna jest redukcja szerokości ogumienia.
 • John Deere: pakiety wyposażenia do 45 tys. zł w cenie maszyny
  Na wiosenny sezon maszynowy, John Deere przygotował specjalne promocje na zakup maszyn. Są to m.in. pakiety wyposażenia dodatkowego o wartości do 45 tys. zł oraz specjalne opcje finansowania fabrycznego.
 • Ursus - zupełnie nowe przyczepy
  Podczas targów Agrotech 2015, spółka Ursus zaprezentowała nowe przyczepy serii D. Jak mówią przedstawiciele firmy, to praktycznie nowe konstrukcje.
 • John Deere rozpoczyna szereg pokazów maszyn u dealerów i rolników
  John Deere Polska planuje w bieżącym roku szereg działań promocyjnych, polegających przede wszystkim na praktycznych pokazach polowych i indywidualnych demonstracjach. Cykl dni otwartych drzwi u dealerów "Zielona wiosna" rozpocznie się już wkrótce.