Zwierzęta

22 listopad 2019

Rośliny

22 listopad 2019

 • Mieszane notowania zbóż na światowych giełdach
  Wczorajsze notowania kontraktów terminowych na zboża na światowych giełdach zakończyły się w mieszanych nastrojach. Najwięcej zyskała pszenica na CBOT- 0,7 proc.
 • Nieznaczna korekta notowań rzepaku na MATIF
  Wczorajsze notowania kontraktów na oleiste na światowych giełdach zakończyły się w większości spadkiem cen. Rzepak na MATIF potaniał o symboliczne 0,1 proc.
 • Jak agrotechnicznie zabezpieczyć się przed suszą?
  Sposoby gospodarowania z suszą w tle - to jeden z tematów tegorocznej konferencji Farmera „Narodowe Wyzwania w Rolnictwie”. Agrotechniczne możliwości poprawy warunków prowadzenia uprawy przedstawiał dr hab. Tomasz Piechota z Katedry Agronomii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
 • Konieczność wzmocnienia kontroli żywności – tak aby nie utracić zaufania konsumentów?
  Kontrola formą zaufania – tak brzmi znane powiedzenie, które w wypadku żywności ma ogromne znaczenie. Portalspożywczy.pl opublikował wyniki badań, w którym opisał fakt iż część kasz gryczanych dostępnych w sprzedaży zawierało pozostałości znanej substancji czynnej – glifosat. Gdzie zatem w tej sytuacji nastąpił błąd w łańcuchu żywnościowym, czy może jest to kwestia kontroli żywności czy nielegalnego desykowania roślin i co z wiarygodnością wyników raportu?

Fakty

22 listopad 2019

ARiMR

22 listopad 2019

 

 

Maszyny

22 listopad 2019

 • Nowy układ omłotu Ultra-Flow New Holland'a
  Podczas targów Agritechnica w Hanowerze, New Holland zaprezentował nowe rozwiązania dla kombajnów z serii CX, jak choćby bęben młócący Ultra-Flow. Rozwiązanie zostało nagrodzone srebrnym medalem targów.
 • Nowy kombajn za 72 tys. zł? Ciekawa maszyna z Chin
  18 tys. dolarów amerykańskich, czyli jakieś 72 tys. zł za nowy kombajn? Tak, to możliwe! Podczas tegorocznej edycji targów Agritechnica taką maszynę pokazała chińska firma FM World w postaci kombajnu Ruilong Plus++.
 • Błyskawiczny pomiar jakości zbóż za rozsądną cenę
  Agritechnica to nie tylko spektakularne maszyny, lecz także urządzenia wspomagające. Do takich można zaliczyć nowe urządzenie do pomiaru składu jakościowego zbóż proponowane przez GrainSense.
 • Jak przygotować opryskiwacz na nadejście mrozów?
  Opryskiwacz w połączeniu z wodą to mieszanka podwyższonego ryzyka w kontekście ujemnych temperatur. Jak zatem odpowiednio zadbać o maszynę, tak aby na wiosnę uniknąć kosztownych napraw?

Ceny

22 listopad 2019

Finanse i prawo

22 listopad 2019

 • Fajger znów w ARiMR
  Maria Fajger wróciła do kierownictwa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
 • Exposé Ardanowskiego
  Przedmiotem obrad dzisiejszej KRiRW – zwołanej na wniosek ministra - była informacja o zamierzeniach resortu w IX kadencji Sejmu. Co zapowiedział minister w swoim, jak to określił przewodniczący komisji Robert Telus, exposé?
 • Rusza nabór na małe przetwórstwo z PROW
  Refundacji podlega do 50 proc. kosztów kwalifikowalnych poniesionych na realizację inwestycji. Maksymalna kwota pomocy to 100 tys. zł.
 • Nawadniać z PROW chce 18 rolników
  Niewielu rolników zainteresowanych jest dotychczas naborem wniosków na dofinansowanie nawadniania z PROW.

Energia

22 listopad 2019

 

Biznes

22 listopad 2019

 • Pijmy ekologiczne mleko
  W Polsce od szeregu lat obserwuje się stagnację w sektorze produkcji i przetwórstwa mleka ekologicznego. Czas więc w końcu coś z tym zrobić.
 • Mlekovita po raz kolejny wyróżniona
  Polskie Centrum Badań i Certyfikacji S.A. nagrodziło przedsiębiorstwa zaangażowane w rozwój systemów zarządzania. Wśród laureatów znalazła się Mlekovita, która otrzymała statuetkę za promowanie międzynarodowych standardów zarządzania.
 • Zmiany w rolnictwie ekologicznym z PROW
  Kolejne zmiany dla rolników ekologicznych wynikają ze zmian w ustawach wprowadzonych w sierpniu 2019 r. i będą dotyczyły wniosków składanych w 2020 roku.
 • Mlekovita na FRSiH 2019: Branża mleczarska powinna rozwijać ekspansję zagraniczną
  Branża mleczarska w Polsce produkuje coraz więcej wyrobów i dlatego powinna sukcesywnie rozwijać ekspansję zagraniczną - mówił Stanisław Duch, dyrektor Oddziału w Baranowie SM Mlekovita podczas debaty „Filary sukcesu polskiej branży mleczarskiej” w trakcie XII Forum Rynku Spożywczego i Handlu.

Agrosfera

22 listopad 2019

 • Case IH Magnum - unikalna wersja Rowtrac
  Ciągniki Case IH Magnum w wersji Rowtrac mają mieć zastosowanie wszędzie tam gdzie zależy na jak największej sile uciągu, ale również w uprawach rzędowych, gdzie potrzebna jest redukcja szerokości ogumienia.
 • John Deere: pakiety wyposażenia do 45 tys. zł w cenie maszyny
  Na wiosenny sezon maszynowy, John Deere przygotował specjalne promocje na zakup maszyn. Są to m.in. pakiety wyposażenia dodatkowego o wartości do 45 tys. zł oraz specjalne opcje finansowania fabrycznego.
 • Ursus - zupełnie nowe przyczepy
  Podczas targów Agrotech 2015, spółka Ursus zaprezentowała nowe przyczepy serii D. Jak mówią przedstawiciele firmy, to praktycznie nowe konstrukcje.
 • John Deere rozpoczyna szereg pokazów maszyn u dealerów i rolników
  John Deere Polska planuje w bieżącym roku szereg działań promocyjnych, polegających przede wszystkim na praktycznych pokazach polowych i indywidualnych demonstracjach. Cykl dni otwartych drzwi u dealerów "Zielona wiosna" rozpocznie się już wkrótce.