Zwierzęta

 • Sprzedaż kulawych krów tajemnicą poliszynela?
  Ponad połowa rolników wiedziała o procederze nielegalnego uboju, zanim informacja wypłynęła do mediów – podaje agencja marketingowa Martin & Jacob sp. z o.o. Niestety nie zbadała, jak wyglądała ta wiedza u innych stron procederu.
 • Gobarto: rozwijamy produkcję trzody chlewnej i ASF tego nie zmieni
  Rozwój produkcji trzody chlewnej to fundamentalny element strategii Gobarto. Zarząd firmy podkreśla, że taka sytuacja jak występowanie ASF, nie tylko w Polsce, lecz także i na świecie, nie jest w stanie zmienić planów firmy. Jednak każda powstająca ferma będzie maksymalnie zabezpieczona pod względem bioasekuracji, tak by minimalizować ryzyko przeniesienia chorób zakaźnych, w tym ASF.
 • Niemcy: trwa stabilizacja poziomu cen skupu tuczników
  Wydaje się, że sytuacja cenowa w Niemczech ustabilizowała się na dobre. Drugi tydzień z rzędu na tamtejszym rynku nie obserwujemy bowiem żadnych ruchów cen.
 • KE oczekuje wzrostu produkcji mleka w UE
  Komisja Europejska oczekuje, że produkcja mleka w Unii wzrośnie jeszcze w 2019 r., a eksport serów powinien nadal rosnąć.

Rośliny

Fakty

ARiMR

 

 

Maszyny

 • Przegląd używanych pras rolujących w cenie 30-40 tys. zł
  Sezon zbioru zielonek już niebawem i jeżeli mamy w planach zakup prasy rolującej, to już właściwie ostatni moment, żeby tego dokonać. Tym razem przyglądamy się ofertom z rynku wtórnego w przedziale cenowym od 30 do 40 tys. zł.
 • Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych w Sieci Badawczej Łukasiewicz
  1 kwietnia 2019 roku ruszył Łukasiewicz – trzecia największa sieć badawcza w Europie. Znalazło się w niej 38 państwowych placówek badawczych, a wśród nich Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych w Poznaniu.
 • Fendt rusza na podbój rynku brazylijskiego
  Jak podaje agencja Reuters, amerykański koncern AGCO Corporation planuje zaoferować maszyny Fendt brazylijskim farmerom. Niemiecka marka ma bardzo mocną pozycję w Europie, natomiast na innych rynkach światowych różnie z tym bywa.
 • Unia RCW 120 TD – pierwsze wrażenia z testów nowej belki
  Podczas zeszłorocznej wystawy Agro Show Unia zaprezentowała rozsiewacz z belką do nawozów pylistych RCW 120 TD. Maszyna, ze względu na wspomnianą belkę, cieszyła się dużym zainteresowaniem rolników. Dzisiaj znamy już wyniki pierwszych testów tego sprzętu.

Ceny

Finanse i prawo

Energia

 

Biznes

 • KOWR przekaże grunty pod mieszkania za 90 proc. dochodów KZN
  Usprawnienie procesu przekazywania nieruchomości na cele budownictwa mieszkaniowego m.in. przez zapewnienie udziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w dochodach uzyskanych z obrotu nieruchomościami przekazanymi przez ten podmiot do Krajowego Zasobu Nieruchomości – to jeden z celów rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości oraz niektórych innych ustaw.
 • Samorządom nie zależy na własności nieruchomości?
  Ostateczny termin na ujawnienie w księdze wieczystej prawa własności nieruchomości przejętych przez samorządy określono na listopad 2013 r. Jak wykazała kontrola NIK, terminu jednak nie dotrzymano: prawie 23 proc. działek posiadanych przez samorządy oczekiwało na uregulowanie bądź ujawnienie ich prawa własności w księgach wieczystych.
 • W Polsce rośnie liczba gospodarstw
  W 2018 roku liczba gospodarstw rolnych posiadających użytki rolne wyniosła ok. 1 425 tys. tj. o 1,4 proc. więcej w porównaniu z rokiem ubiegłym – podał GUS. 15 mln ha jest w gospodarstwach indywidualnych, a 1,3 mln ha to gospodarstwa rolne osób prawnych i jednostek niemających osobowości prawnej. Trzy czwarte gospodarstw znajdowało się w grupie obszarowej 1–5 ha.
 • USDA: Zwalniają zmiany strukturalne w amerykańskim rolnictwie
  Zmiany strukturalne w rolnictwie w USA spowolniły w okresie 2013 - 2017 w porównaniu z poprzednimi pięcioma latami.

Agrosfera

 • Case IH Magnum - unikalna wersja Rowtrac
  Ciągniki Case IH Magnum w wersji Rowtrac mają mieć zastosowanie wszędzie tam gdzie zależy na jak największej sile uciągu, ale również w uprawach rzędowych, gdzie potrzebna jest redukcja szerokości ogumienia.
 • John Deere: pakiety wyposażenia do 45 tys. zł w cenie maszyny
  Na wiosenny sezon maszynowy, John Deere przygotował specjalne promocje na zakup maszyn. Są to m.in. pakiety wyposażenia dodatkowego o wartości do 45 tys. zł oraz specjalne opcje finansowania fabrycznego.
 • Ursus - zupełnie nowe przyczepy
  Podczas targów Agrotech 2015, spółka Ursus zaprezentowała nowe przyczepy serii D. Jak mówią przedstawiciele firmy, to praktycznie nowe konstrukcje.
 • John Deere rozpoczyna szereg pokazów maszyn u dealerów i rolników
  John Deere Polska planuje w bieżącym roku szereg działań promocyjnych, polegających przede wszystkim na praktycznych pokazach polowych i indywidualnych demonstracjach. Cykl dni otwartych drzwi u dealerów "Zielona wiosna" rozpocznie się już wkrótce.