Zwierzęta

25 sierpień 2019

 • Cena mleka surowego w skupie najniższa od roku
  W lipcu cena mleka surowego w skupie wg GUS spadła po raz szósty z rzędu i jest najniższa od sierpnia ub.r.
 • Szeroka dywersyfikacja z hodowlą bydła w tle
  Gospodarstwo należące do Grupy Butor jest przykładem przedsiębiorstwa rodzinnego, w którym pracują już trzy pokolenia pasjonatów rolnictwa niebojących się nowych wyzwań. Prowadzonych jest tu jednocześnie wiele kierunków produkcji, które jednocześnie wzajemnie się uzupełniają.
 • Hiszpania: Około 150 osób zarażonych listeriozą
  W Hiszpanii u około 150 osób w szpitalu zdiagnozowano listeriozę. Zanieczyszczona wieprzowina została wycofana z rynku
 • Jak wirus ASF znalazł się ponownie w Belgii?
  Wkrótce minie rok od ponownego wystąpienia wirusa afrykańskiego pomoru świń na terenie Belgii. Wokół tego wydarzenia powstało kilka hipotez na temat tego, jak faktycznie wirus znalazł się na terenie tego kraju. To, co podkreśla Philippe Houdart odpowiedzialny za zarządzanie sytuacjami kryzysowymi w Federal Agency for the Safety of the Food Chain - to czego się nauczyliśmy, to fakt, że to co wydarzyło się w Belgii, może się zdarzyć w dowolnym zakątku świata.

Rośliny

25 sierpień 2019

 • Spadek cen większości kontraktów zbożowych na światowych giełdach
  Piątkowe notowania kontraktów terminowych na zboża na światowych giełdach zakończyły się w większości spadkiem cen. Podrożała jedynie pszenica na CBoT- o 1,7 proc.
 • Spadek cen kontraktów na oleiste na światowych rynkach
  Piątkowe notowania kontraktów na oleiste na światowych giełdach zakończyły się w spadkiem cen. Rzepak na Matif zyskał 0,9 proc.
 • Zakładanie lucernika
  Lucerna siewna może być uprawiana w siewie czystym, ale bardzo często wchodzi w skład mieszanek traw pastewnych. Nadaje się na zielonkę, siano i kiszonkę. Jej zaletą jest wysoka zawartość białka (w kg zielonki jest 25-40 g białka strawnego), wapnia i karotenu.
 • Czym rozsiać wapno? Przegląd rozsiewaczy
  Pierwszego sierpnia ruszył ogólnopolski program regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie. Bez wątpienia wpłynie to na rynek maszyn służących do wykonywania tego zabiegu, warto więc przyjrzeć się ofercie czołowych producentów rozsiewaczy. Sprawdzamy też, jak wygląda rynek usług w tym zakresie.

Fakty

25 sierpień 2019

ARiMR

25 sierpień 2019

 

 

Maszyny

25 sierpień 2019

 • Wydajna uprawa ścierniska, czyli przegląd bron talerzowych
  Kompaktowe brony talerzowe to narzędzia wręcz niezastąpione w płytkiej uprawie ścierniska. W niniejszym artykule przyjrzeliśmy się bliżej takim maszynom o szerokości 4 m, pozwalającym osiągnąć wydajność na poziomie 3,5-6 ha/h.
 • Ile zapłacimy za starego Ursusa?
  Ciągniki Ursusa cieszą się na rynku wtórnym niesłabnącą popularnością. Nic dziwnego; z reguły to dość solidne konstrukcje. Kolejnym ich atutem jest dostęp do tanich części zamiennych. No i bezcenny sentyment... Sprawdzamy, jak kształtują się ceny niektórych modeli używanych Ursusów.
 • Czym rozsiać wapno? Przegląd rozsiewaczy
  Pierwszego sierpnia ruszył ogólnopolski program regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie. Bez wątpienia wpłynie to na rynek maszyn służących do wykonywania tego zabiegu, warto więc przyjrzeć się ofercie czołowych producentów rozsiewaczy. Sprawdzamy też, jak wygląda rynek usług w tym zakresie.
 • Nowy, wydajny kombajn. Kolejne żniwa będą ekspresowe...
  Pozostać przy wysłużonym kombajnie, posiłkować się wypożyczonym kombajnem czy zainwestować większą kwotę w nowoczesny model?

Ceny

25 sierpień 2019

Finanse i prawo

25 sierpień 2019

Energia

25 sierpień 2019

 

Biznes

25 sierpień 2019

 • Hiszpania ma największy areał upraw ekologicznych w UE
  Obszar przeznaczony pod uprawę ekologiczną w Hiszpanii od dziecięciu lat stale rośnie. W ubiegłym roku wzrósł o 8 proc. do ponad 2,4 miliona hektarów - wynika z danych opublikowanych przez Ministerstwo Rolnictwa, Rybołówstwa i Żywności.
 • Czy można kupić w Polsce ziemię, będąc cudzoziemcem?
  I czy KOWR został wyposażony w narzędzia zapobiegania sprzedaży ziemi cudzoziemcom?
 • Fonterra znów pod kreską
  Fonterra, nowozelandzki gigant mleczarski, mocno spekulował w związku z zagranicznymi inwestycjami i poniesie jeszcze większe straty w roku budżetowym 2018/2019 niż w roku poprzednim.
 • Własny kombajn – konieczność czy przesada?
  Żniwa 2019 mają się ku końcowi. Zbiory były wczesne i dość szybko przeprowadzone. Coraz większy udział w żniwach mają usługodawcy. Ceny usług od kilku lat praktycznie nie wzrosły. Mimo tego ciągle większość rolników preferuje posiadanie własnego kombajnu.

Agrosfera

25 sierpień 2019

 • Case IH Magnum - unikalna wersja Rowtrac
  Ciągniki Case IH Magnum w wersji Rowtrac mają mieć zastosowanie wszędzie tam gdzie zależy na jak największej sile uciągu, ale również w uprawach rzędowych, gdzie potrzebna jest redukcja szerokości ogumienia.
 • John Deere: pakiety wyposażenia do 45 tys. zł w cenie maszyny
  Na wiosenny sezon maszynowy, John Deere przygotował specjalne promocje na zakup maszyn. Są to m.in. pakiety wyposażenia dodatkowego o wartości do 45 tys. zł oraz specjalne opcje finansowania fabrycznego.
 • Ursus - zupełnie nowe przyczepy
  Podczas targów Agrotech 2015, spółka Ursus zaprezentowała nowe przyczepy serii D. Jak mówią przedstawiciele firmy, to praktycznie nowe konstrukcje.
 • John Deere rozpoczyna szereg pokazów maszyn u dealerów i rolników
  John Deere Polska planuje w bieżącym roku szereg działań promocyjnych, polegających przede wszystkim na praktycznych pokazach polowych i indywidualnych demonstracjach. Cykl dni otwartych drzwi u dealerów "Zielona wiosna" rozpocznie się już wkrótce.