Zwierzęta

22 październik 2020

Rośliny

22 październik 2020

 • Nowe szczyty notowań większości zbóż na światowych giełdach
  Wczorajsze notowania zbóż na światowych giełdach zakończyły się ponownie w większości wzrostem cen. Z wyjątkiem pszenicy na Matif wszystkie pozostałe prezentowane poniżej kontrakty zbożowe wyznaczyły nowe szczyty notowań w obecnej fali wzrostowej.
 • Kolejny nowy szczyt notowań kanadyjskiego rzepaku
  Wczorajsze notowania oleistych na światowych giełdach zakończyły się w większości ponownie wzrostem cen. Najwięcej zyskał kanadyjski rzepak- 0,9 proc. i jest najdroższy od końca maja 2018 r.
 • W Rosji zebrano już 130 mln ton zboża
  Według rosyjskiego ministerstwa rolnictwa, do 19 października rosyjscy rolnicy zebrali zboże i rośliny bobowate z 45,2 mln ha (94,1 proc. planu). Wielkość produkcji wyniosła 130,6 mln ton zbóż, przy średnim plonie 2,89 t / ha
 • Pszenica podrożała – brakuje kukurydzy na rynku
  W ciągu tygodnia znacznie podrożała cena pszenicy, która często kosztuje 800 zł/t netto. Rynek czeka na ziarno kukurydzy, którego jest bardzo mało.

Fakty

22 październik 2020

 • Rolnicy są zdeterminowani. W Międzyrzecu Podl. protestują w dzień i w nocy
  Na drodze krajowej nr 2 k. Międzyrzeca Podlaskiego protest i blokada nie zakończyły się po południu ani nawet po zachodzie słońca. Sprzeciw tzw. piątce Kaczyńskiego połączył rolników specjalizujących się w różnych gałęziach produkcji, bo jak mówią, nowa ustawa uderzy we wszystkich.
 • Maków Maz.: Protesty będą organizowane do skutku, nawet jeżeli ustawa przejdzie przez Sejm
  Nie wierzymy w obietnice rekompensat, jak podkreślał organizator protestu w Makowie Mazowieckim. Chcemy pokazać naszym posłom, że powinni się liczyć z głosem polskiego chłopa. Z kolei Hanna Chodkowska, przewodnicząca rady powiatowej Mazowieckiej Izby Rolniczej, zaznaczyła, że protesty będą organizowane do skutku, nawet jeżeli ustawa przejdzie przez Sejm.
 • W Rosji zebrano już 130 mln ton zboża
  Według rosyjskiego ministerstwa rolnictwa, do 19 października rosyjscy rolnicy zebrali zboże i rośliny bobowate z 45,2 mln ha (94,1 proc. planu). Wielkość produkcji wyniosła 130,6 mln ton zbóż, przy średnim plonie 2,89 t / ha
 • 25-lecie TOP FARMS. Wydarzenie towarzyszące Narodowym Wyzwaniom w Rolnictwie OnLine
  Jubileusz 25-lecia Grupy Top Farms, jednego z największych producentów rolnych w Polsce, jest okazją do tego, by podzielić się doświadczeniami firmy w mierzeniu się z wyzwaniami w rolnictwie. Z tej okazji zapraszamy do udziału w dwóch internetowych panelach dyskusyjnych w ramach Narodowych Wyzwań w Rolnictwie OnLine (28-29 października).

ARiMR

22 październik 2020

 

 

Maszyny

22 październik 2020

 • Używana przystawka do kukurydzy
  Potrzebna używana przystawka do zbioru kukurydzy ziarnowej? Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy zakupie pod presją rozpoczynających się żniw kukurydzianych.
 • Mechanikiem zostać każdy może
  Dzięki Farm Mechanic Simulator każdy chętny może się sprawdzić w roli mechanika maszyn rolniczych. Gra przeznaczona na PC i konsole ma trafić do sprzedaży w tym kwartale.
 • Solidna przyczepa wielozadaniowa najlepszym towarzyszem sieczkarni polowej
  Przyczepy wielozadaniowe to wyjątkowe narzędzie do pracy, które świetnie sprawdzają się w szerokim zakresie zadań specjalnych. Unikalne rozwiązanie – modułu cięcia i załadunku przyczepy, pozwala jeszcze sprawniej współpracować maszynie z sieczkarnią polową.  Umożliwia to jej wykorzystanie w pracy o każdej porze roku. Na przykład przyczepa CARGOS marki CLAAS może służyć jako przyczepa samozbierająca przy zbiorze trawy, lucerny i innych roślin odkładanych w pokos, czy też jako przyczepa do transportu sieczki z kukurydzy, biomasy lub drewna energetycznego.
 • Zakup maszyn od tego samego dealera to oszczędność czasu i wiele korzyści dla funkcjonowania gospodarstwa
  Prowadzenie gospodarstwa, które stale rozwija swoją działalność wymaga również inwestycji w sprzęt, który będzie miał wpływ na jakość zebranego plonu i wydajności pracy. Intensywne prace związane z gospodarstwem są jednak na tyle czasochłonne, że proces wyboru maszyn i jej wyposażenia a także obsługa serwisowa często nie jest czynnością, na której chce skupiać się właściciel przedsiębiorstwa rolnego. Dlatego warto nawiązać stałą współpracę z dealerem, który zna potrzeby i potrafi zaproponować rozwiązanie adekwatne do aktualnych wymagań gospodarstwa.

Ceny

22 październik 2020

Finanse i prawo

22 październik 2020

Energia

22 październik 2020

 • Dowiedz się, kiedy musisz wymienić swój stary piec na kocioł 5 klasy?
  Jakiej klasy piec posiadam? Do kiedy trzeba wymienić piec na kocioł piątej klasy? Te 2 pytania najczęściej nurtują właścicieli kotłów, czy też pieców na paliwo stałe jak drewno lub węgiel.
 • Jaki rodzaj opału wybrać do ogrzania domu?
  Rozpoczyna się sezon grzewczy. To najlepszy moment, aby sprawdzić, czy opał, którym chcemy ogrzewać dom, jest odpowiednio dobrany do naszych potrzeb. Na jakie parametry zwrócić uwagę?
 • Zasilanie suszarni płynnym gazem LPG - dlaczego warto?
  Poszukując wydajnego i korzystnego cenowo źródła zasilania suszarni do ziarna, warto rozważyć płynny gaz LPG. To paliwo bezobsługowe i o wysokiej wartości opałowej, a zbiorniki mogą być umiejscowione praktycznie bez formalności i w każdym miejscu. Ciekawą ofertę w tym zakresie ma firma Gaspol.
 • Planujesz inwestycję w kocioł grzewczy? Przeczytaj to!
  Okres grzewczy za pasem – to moment, w którym wiele osób myśli o wymianie lub zakupie kotła do ogrzewania domu. Pamiętajmy, zakup kotła niespełniającego wymagań ustawowych może w ciągu najbliższych lat wiązać się z poniesieniem wysokich kosztów demontażu niedozwolonego urządzenia oraz zakupem nowego. Na co więc zwrócić szczególną uwagę, żeby uniknąć niepotrzebnych kłopotów?

 

Biznes

22 październik 2020

 • Wspieranie ekologii i metod biologicznych
  Zmiany związane z Europejskim Zielonym Ładem wręcz „wymusiły” powstanie nowych jednostek organizacyjnych. Instytut Ochrony Roślin – PIB szybko się dostosował.
 • Trzeba będzie zapłacić więcej podatku rolnego
  Może nieznacznie, ale jednak. Kolejny rok z rzędu trzeba będzie zapłacić wyższy podatek rolny. Wzrosła bowiem średnia cena skupu żyta, którą bierze się pod uwagę przy ustalaniu jego konkretnej stawki.
 • Aktualne ceny materiałów budowlanych we wrześniu
  Jak wynika z raportu Grupy PSB, ceny materiałów budowlanych wzrosły o 1%w wrześniu  br. w stosunku do analogicznego miesiąca z 2019 r., Znaczny spadek odnotowano w 3 grupach towarowych m.in: izolacji termicznych; ściany, kominy oraz otoczenie domu.
 • Polacy marnują żywność na potęgę
  Marnotrawstwo żywności stanowi problem globalny, który w ciągu ostatnich lat stał się wyzwaniem środowiskowym, społecznym i  ekonomicznym. To coraz poważniejszy problem również w  Polsce, który rozpoczyna się na etapie produkcji, poprzez przetwórstwo, transport, magazynowanie, nieodpowiednią dystrybucję i  sprzedaż, a kończy na złych nawykach konsumentów.

Agrosfera

22 październik 2020

 • Case IH Magnum - unikalna wersja Rowtrac
  Ciągniki Case IH Magnum w wersji Rowtrac mają mieć zastosowanie wszędzie tam gdzie zależy na jak największej sile uciągu, ale również w uprawach rzędowych, gdzie potrzebna jest redukcja szerokości ogumienia.
 • John Deere: pakiety wyposażenia do 45 tys. zł w cenie maszyny
  Na wiosenny sezon maszynowy, John Deere przygotował specjalne promocje na zakup maszyn. Są to m.in. pakiety wyposażenia dodatkowego o wartości do 45 tys. zł oraz specjalne opcje finansowania fabrycznego.
 • Ursus - zupełnie nowe przyczepy
  Podczas targów Agrotech 2015, spółka Ursus zaprezentowała nowe przyczepy serii D. Jak mówią przedstawiciele firmy, to praktycznie nowe konstrukcje.
 • John Deere rozpoczyna szereg pokazów maszyn u dealerów i rolników
  John Deere Polska planuje w bieżącym roku szereg działań promocyjnych, polegających przede wszystkim na praktycznych pokazach polowych i indywidualnych demonstracjach. Cykl dni otwartych drzwi u dealerów "Zielona wiosna" rozpocznie się już wkrótce.