Zwierzęta

Rośliny

 • Azot na kłos
  Kto uprawia pszenicę jakościową, musi już myśleć o podaniu jej trzeciej porcji azotu. Przedłuża on aktywność aparatu asymilacyjnego pszenicy. Przekłada się to na zwiększenie masy 1000 ziaren oraz korzystnie wpływa na kształtowanie się cech jakościowych białka.
 • Nowe rekordy ceny większości zbóż
  Piątkowe notowania zbóż na światowych giełdach zakończyły się znacznymi wzrostami cen i wyznaczeniem nowych maksimów cenowych w obecnej fali wzrostowej.
 • Rzepak najdroższy od 2,5 mies.
  Piątkowe notowania rzepaku na paryskiej giełdzie Matif zakończyły się wzrostem ceny o 1 euro do 355 euro/t- co jest najwyższą wartością od 2 maja br.
 • Nie opóźniać nawożenia kukurydzy azotem
  Kukurydza do fazy 6. liścia powinna być zaopatrzona w wystarczającą ilość składników pokarmowych. Niedostateczna ilość składników może prowadzić do zmniejszenia liczby płodnych kwiatków.

Fakty

 • Ceny paliw wciąż rosną, bo płacimy „premię strachu”
  Na wielu stacjach paliw ceny przekroczyły granice 5 zł/l, także za olej napędowy. To efekt zerwania przez USA umowy nuklearnej z Iranem i zaognienia sytuacji na linii Izrael - kraje arabskie.
 • Maszyny znad Dniepru
  Mimo trudnej sytuacji geopolitycznej i trwającej na wschodzie Ukrainy wojny tamtejsza branża rolnicza ma się całkiem nieźle. Mogliśmy się o tym przekonać, odwiedzając pod koniec lutego br. targi Grain Tech Expo w Kijowie oraz poznając bliżej firmy Boguslav i Zavod Kobzarenka, których sprzęt jest oferowany także w Polsce.
 • Plantatorzy truskawek protestowali w Płońsku
  Około 50 ciągników wjechało wczoraj do Płońska (woj. mazowieckie), w ramach rolniczego protestu przeciw zbytniej biurokracji przy zatrudnianiu cudzoziemców do zbioru owoców.
 • Niemcy: Jednak możliwy jest nadzór wideo w rzeźniach
  Jak twierdzi funkcjonariusz ds. dobrostanu zwierząt frakcji SPD, możliwe jest prowadzenie nadzoru wideo w niemieckich rzeźniach.

ARiMR

 

 

Maszyny

 • Ceny paliw wciąż rosną, bo płacimy „premię strachu”
  Na wielu stacjach paliw ceny przekroczyły granice 5 zł/l, także za olej napędowy. To efekt zerwania przez USA umowy nuklearnej z Iranem i zaognienia sytuacji na linii Izrael - kraje arabskie.
 • Na rynku przyczep od 25 lat
  25 lat temu firma Metaltech z Mirosławca rozpoczęła produkcję przyczep, stając się jedną z topowych marek w tym segmencie maszyn. O działalności firmy, ekspansji na rynki zagraniczne i planach na najbliższą przyszłość rozmawiamy z Mirosławem Ciepielewskim, członkiem zarządu spółki Metaltech.
 • SDF Polska. Nowa siedziba, nowe wyzwania
  W czwartek 17 maja 2018 r. w Lublinie odbyła się inauguracja nowej siedziby filii koncernu Grupy SDF w Polsce. Nowa lokalizacja przy ul. Mariana Rapackiego ma być odpowiedzią na stale rosnące potrzeby m.in. w zakresie szkoleń produktowych i technicznych dla sieci dystrybucyjnej oraz personelu SDF Polska.
 • Nie do końca uniwersalny, czyli używane Lamborghini R3 Evo
  W przypadku ciągników z rynku wtórnego kupujący bardzo często preferują maszyny o nieskomplikowanej konstrukcji, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko ewentualnych, kosztownych napraw. W takie preferencje dobrze wpisują się ciągniki Lamborghini R3 Evo. Przyjrzeliśmy się bliżej mocnym i słabym stronom tej serii traktorów.

Ceny

Finanse i prawo

Energia

 • Jak Dawid z Goliatem - rolnicy wygrali z energetycznym gigantem
  Gdy grupa rolników sprzeciwiła się planom pogrzebania ich gospodarstw pod hałdą nowej odkrywki węgla brunatnego dla Elektrowni Bełchatów, nikt chyba poza nimi samymi nie wierzył w skuteczność tych protestów. A jednak wszystko wskazuje na to, że udało się im zniweczyć plany potężnego koncernu.
 • Rolnicy stracą przez rynek mocy
  Już teraz rolnicy płacą średnio o 20-450% wyższe rachunki za prąd niż pozostałe gospodarstwa domowe. Po wprowadzeniu rynku mocy ceny energii wzrosną o dodatkowe 10-20%. Jutro odbędzie się trzecie czytanie projektu ustawy, które przypieczętuje kolejne podwyżki.
 • Wciąż kilka tysięcy domów pozbawionych prądu po śnieżycach
  Jak poinformował Marek Kubiak, dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, wciąż trwa usuwanie awarii energetycznych po śnieżycach, które szalały głownie we wschodniej części kraju. Bez prądu pozostaje wciąż ponad 6 tysięcy odbiorców.
 • Rolnik-przedsiębiorca będzie miał tańszą energię?
  Przyznanie przedsiębiorcom, jakimi są osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą w warunkach domowych, wzmożonej ochrony prawnej właściwej konsumentom i odbiorcom w gospodarstwie domowym w stosunkach z przedsiębiorstwami energetycznymi proponują autorzy złożonego w Sejmie projektu nowelizacji ustawy - Prawo energetyczne.

 

Biznes

 • Ceny paliw wciąż rosną, bo płacimy „premię strachu”
  Na wielu stacjach paliw ceny przekroczyły granice 5 zł/l, także za olej napędowy. To efekt zerwania przez USA umowy nuklearnej z Iranem i zaognienia sytuacji na linii Izrael - kraje arabskie.
 • Komu tysiąc hektarów czarnoziemów na Ukrainie?
  Na Ukrainę zwykliśmy spoglądać z zazdrością - jako na potentata w produkcji rolnej, z którym ani areałem upraw, ani tym bardziej jakością gleb równać się nie sposób. Okazuje się jednak, że polscy rolnicy z powodzeniem mogą powiększać swoje areały o ukraińskie czarnoziemy.
 • Powrót ciągników jak za dawnych lat?
  Choć nowoczesne maszyny oferują niezaprzeczalny komfort i wydajność pracy względem starych rozwiązań, nie są jednak panaceum na wszystko. Okazuje się, że na rynku pojawia się coraz więcej konstrukcji, których twórcy wcale nie mają zamiaru płynąć z prądem nowoczesnych trendów.
 • Australijska farma XXL na sprzedaż
  Jedna z największych australijskich farm o powierzchni około 200 tys. ha jest teraz na sprzedaż. To największa nieruchomość kiedykolwiek sprzedawana w Australii.

Agrosfera

 • Case IH Magnum - unikalna wersja Rowtrac
  Ciągniki Case IH Magnum w wersji Rowtrac mają mieć zastosowanie wszędzie tam gdzie zależy na jak największej sile uciągu, ale również w uprawach rzędowych, gdzie potrzebna jest redukcja szerokości ogumienia.
 • John Deere: pakiety wyposażenia do 45 tys. zł w cenie maszyny
  Na wiosenny sezon maszynowy, John Deere przygotował specjalne promocje na zakup maszyn. Są to m.in. pakiety wyposażenia dodatkowego o wartości do 45 tys. zł oraz specjalne opcje finansowania fabrycznego.
 • Ursus - zupełnie nowe przyczepy
  Podczas targów Agrotech 2015, spółka Ursus zaprezentowała nowe przyczepy serii D. Jak mówią przedstawiciele firmy, to praktycznie nowe konstrukcje.
 • John Deere rozpoczyna szereg pokazów maszyn u dealerów i rolników
  John Deere Polska planuje w bieżącym roku szereg działań promocyjnych, polegających przede wszystkim na praktycznych pokazach polowych i indywidualnych demonstracjach. Cykl dni otwartych drzwi u dealerów "Zielona wiosna" rozpocznie się już wkrótce.