Zwierzęta

04 sierpień 2020

 • Azja: szacowany znaczny wzrost spożycia wołowiny
  Nowa prognoza opublikowana przez FAO/OECD przewiduje znaczny wzrost spożycia wołowiny w Azji w ciągu najbliższych 10 lat. Przewyższy on wzrost produkcji krajowej, w związku z czym szacowany jest również wzrost importu, szczególnie w przypadku Wietnamu i Indonezji.
 • Historyczny rekord eksportu przetworów jajecznych z Polski
  Rok 2019 ustanowił nowy historyczny rekord w polskim eksporcie przetworzonych produktów jajecznych - poinformowała Krajowa Izba Producentów i Pasz.
 • Dwie nowe gminy z ASF dzików. Blisko 30 przypadków pomoru
  Jak wynika z danych Głównego Inspektoratu Weterynarii, w ostatnim tygodniu w ośmiu województwach potwierdzono 27 nowych przypadków ASF. W dwóch gminach chorobę potwierdzono po raz pierwszy.
 • Goszczyński: Chcemy rozmawiać nie tylko z firmami, które należą do KRD-IG
  - Każda negatywna informacja dotycząca pojedynczego zakładu drobiarskiego rzutuje na całą branżę i działa odpowiedzialność zbiorowa. Uważam, że nawet jeśli ktoś nie jest naszym członkiem to nie znaczy, że mamy z nim nie rozmawiać i nie szukać rozwiązań, które doprowadzą do tego, że takie incydenty nie będą się zdarzały - mówi w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl Dariusz Goszczyński, dyrektor generalny Krajowej Rady Drobiarstwa-Izby Gospodarczej.

Rośliny

04 sierpień 2020

 • Odkrywamy tajemnice wapnowania
  W ostatni dzień lipca miał miejsce kolejny nasz webinar „Wapniowanie bez tajemnic”, którego partnerem było Stowarzyszenie Przemysłu Wapienniczego. Tajemnice wapnowania odkrywali zaproszeni do rozmowy specjaliści.
 • Niedobór magnezu czy objawy żerowania przędziorków?
  Lokalnie na plantacjach buraka cukrowego pojawiają się żółte, marmurkowe przebarwienia na liściach. Świadczyć one mogą o pojawiających się niedoborach składników pokarmowych w tym magnezu lub manganu. Przy bliższej analizie może okazać się, że za powstałe uszkodzenia winny jest niewielki szkodnik – przędziorek chmielowiec.
 • Padł rekord importu brazylijskiej soi do Chin
  Według opublikowanych pod koniec lipca danych Generalnej Administracji Celnej w Chinach import brazylijskiej soi osiągnął w czerwcu rekordowy poziom. Zasługą były niższe cenny tego surowca, które wykorzystali importerzy z Państwa Środka oraz wzmożony popyt wśród tamtejszych hodowców wieprzowiny.
 • Pszenica mieszańcowa, czyli hybrydowa
  Mieszańce już od lat wyznaczają nowy kierunek w hodowli roślin. W przypadku niektórych gatunków nie wyobrażamy już sobie upraw odmian innego typu. Tymczasem jeden z najpowszechniej uprawianych gatunków zbóż, jakim jest pszenica zwyczajna, wydaje się raczkować w tym temacie.

Fakty

04 sierpień 2020

ARiMR

04 sierpień 2020

 

 

Maszyny

04 sierpień 2020

 • Grimme przejmuje duńską firmę Asa-Lift
  Pierwsza część przejęcia firmy miała miejsce w 2013 r., kiedy to Grimme dokonało przejęcia 70 proc. udziałów producenta Asa-Lift. Obecne całkowite przejęcie jest zatem kontynuacją procesu rozpoczętego siedem lat temu.
 • Dobrze rozrzucić słomę - kombajn Activa S Massey Fergusona
  Słoma, która zostaje na polu po zbiorach, to bardzo cenne źródło zarówno składników pokarmowych, jak i materii organicznej dla gleby oraz doskonały pokarm dla dżdżownic – najlepszych przyjaciół rolnika. Źle pocięta i rozrzucona przez kombajn zamiast pomagać, staje się dużym problemem, zwłaszcza na polach uprawianych bez użycia pługa.
 • Jaką przyczepę wybrać do transportu ziarna?
  Stojąc przed zakupem przyczepy do gospodarstwa rolnego, musimy sobie odpowiedzieć na podstawowe pytanie: jaką przyczepę wybrać: dwuosiową, tandem, a może skorupową?
 • Rzepak na stole - przegląd przystawek polskich producentów
  Krajowe stoły do rzepaku cieszą się ogromną popularnością wśród polskich rolników, ale też i wśród zagranicznych farmerów. Bierzemy „na warsztat” przystawki trzech firm: Profix, Hago i Ewrol.

Ceny

04 sierpień 2020

 • Niemcy: Sytuacja na rynku tuczników bez zmian
  Wczorajsze notowanie niemieckiej dużej giełdy zakończyło się identycznym wynikiem jak trzy poprzednie sesje. Na szczęście pomimo tej stagnacji sytuacja w krajowych skupach poprawia się.
 • Sytuacja na rynku tuczników poprawia się!
  Po raz pierwszy od wielu tygodni z rynku tuczników płyną dobre wieści. W ciągu ostatnich siedmiu dni zaobserwowaliśmy bowiem spory wzrost cen świń rzeźnych.
 • „Szarpane” żniwa – co z cenami?
  Żniwa w tym roku skutecznie utrudniają opady deszczu, a ich zaawansowanie w porównaniu z rokiem ubiegłym jest bardzo słabe. Ceny w wypadku pszenicy konsumpcyjnej kształtują się na poziomie często ponad 700 zł/t netto. Cena jęczmienia jest nadal niska i wynosi ok. 560, a rzepaku przeciętnie 1630 zł/t.
 • VEZG: Ceny tuczników pozostają stabilne
  Na niemieckiej "dużej giełdzie" drugi tydzień z rzędu obserwujemy stabilizację cen. Niestety aktualne stawki pozostawiają wiele do życzenia.

Finanse i prawo

04 sierpień 2020

Energia

04 sierpień 2020

 • Ceny prądu dla gospodarstw domowych nie zmienią się
  Postanowione - w tym roku cena prądu nie zmieni się. Prezes URE odmówił zatwierdzenia nowych - wyższych - taryf na sprzedaż energii elektrycznej.
 • Elektrownia Bełchatów do wygaszenia, a kopalnia Złoczew to „ściema”?
  Według Geenpeace PGE już zaplanowało wyłączenie bloków elektrowni Bełchatów po 2030 r. i w ogóle nie bierze pod uwagę eksploatacji odkrywki węgla brunatnego pod Złoczewem. Po co więc ubiega się o koncesję na wydobycie?
 • Wybieramy gazowy podgrzewacz do wody użytkowej
  Gazowe przepływowe podgrzewacze wody to rozwiązanie najczęściej spotykane w budynkach wielorodzinnych i i w użytkowanych okresowo domkach letniskowych. To rozwiązanie szczególnie polecane do małych gospodarstw domowych, jak i rolnych, w których nie ma technicznych możliwości korzystania z podgrzewaczy pojemnościowych bądź tworzenie takich instalacji jest po prostu nieopłacalne.
 • Atom nie jest odpowiedzią na zmianę klimatu
  Energetyka jądrowa nie jest odpowiedzią na zmianę klimatu. W porównaniu z energią ze słońca i wiatru jest zbyt droga, a nowe instalacje buduje się zbyt długo. To jedne z kluczowych wniosków opublikowanego właśnie Raportu o stanie światowego przemysłu jądrowego.

 

Biznes

04 sierpień 2020

 • Tarcza antykryzysowa 4.0 ochroni polskich producentów żywności i nawozów przed przejęciem
  24 lipca br. weszły w życie nowe przepisy dotyczące kontroli inwestycji. Prezes UOKiK będzie mógł chronić polskie przedsiębiorstwa o strategicznym znaczeniu m.in producentów żywności oraz nawozów.
 • Czy roboty zastąpią pracowników w sadach?
  Niedawny kryzys spowodowany COVID-19 pokazał, jak ważna jest dostępność pracowników sezonowych, m. in. w przygotowaniu sadów (np. w przycinaniu, przerzedzaniu), pracy w stacjach pakowania, zarządzaniu plonami oraz zbiorze owoców i warzyw. W obliczu trudności związanych z niedoborem zasobów ludzkich, sektor jest zainteresowany poszukiwaniem alternatywnych rozwiązań, takich jak większa automatyzacja i cyfryzacja różnych etapów procesu produkcyjnego.
 • Włochy: Zjednoczeni rolnicy i ekolodzy
  W rzadkiej harmonii rolnicy i ekolodzy we Włoszech zobowiązali się do realizacji wspólnego celu: chcą przeciwdziałać zmniejszaniu powierzchni gruntów rolnych.
 • Mniej producentów, ale zwiększa się powierzchnia ekologicznych użytków rolnych
  Coraz mniej jest chętnych do prowadzenia produkcji ekologicznej w naszym kraju – wynika z najnowszych zbiorczych danych IJHARS. Mimo to, znacząco zwiększyła się krajowa powierzchnia ekologicznych użytków rolnych.

Agrosfera

04 sierpień 2020

 • Case IH Magnum - unikalna wersja Rowtrac
  Ciągniki Case IH Magnum w wersji Rowtrac mają mieć zastosowanie wszędzie tam gdzie zależy na jak największej sile uciągu, ale również w uprawach rzędowych, gdzie potrzebna jest redukcja szerokości ogumienia.
 • John Deere: pakiety wyposażenia do 45 tys. zł w cenie maszyny
  Na wiosenny sezon maszynowy, John Deere przygotował specjalne promocje na zakup maszyn. Są to m.in. pakiety wyposażenia dodatkowego o wartości do 45 tys. zł oraz specjalne opcje finansowania fabrycznego.
 • Ursus - zupełnie nowe przyczepy
  Podczas targów Agrotech 2015, spółka Ursus zaprezentowała nowe przyczepy serii D. Jak mówią przedstawiciele firmy, to praktycznie nowe konstrukcje.
 • John Deere rozpoczyna szereg pokazów maszyn u dealerów i rolników
  John Deere Polska planuje w bieżącym roku szereg działań promocyjnych, polegających przede wszystkim na praktycznych pokazach polowych i indywidualnych demonstracjach. Cykl dni otwartych drzwi u dealerów "Zielona wiosna" rozpocznie się już wkrótce.