Zwierzęta

 • MRiRW: Alternatywa dla importowanego białka GMO
  W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się dziś, zorganizowana przez Izbę Gospodarczą Handlowców, Przetwórców Zbóż i Producentów Pasz konferencja pt. „Krajowe źródła białka jako alternatywa dla importowanego białka modyfikowanego genetycznie z perspektywy przemysłu paszowego”. W spotkaniu wziął udział minister Krzysztof Jurgiel, który podkreślił, że dzisiejsze spotkanie przyczyni się do wypracowania wspólnego stanowiska w kwestii stosowania w paszach białka modyfikowanego genetycznie.
 • Coraz szersza oferta certyfikowanych produktów
  Z biegiem czasu konsumenci coraz częściej szukają produktów z certyfikatami systemów jakości, jak choćby QAFP. To powoduje, że linia produktów w ofercie dla konsumentów zwiększa się i dzisiaj nie jest to już wyłącznie mięso ale i wyroby wędliniarskie.
 • Refundacja bioasekuracji wciąż niejasna
  Na jakiej podstawie jest udzielana pomoc na refundację 50 proc. wydatków poniesionych na bioasekurację? Lista aktów prawnych, mających tu zastosowanie, jest długa – co nie znaczy, że pisma kierowane do rolnika zawierają konkretny przepis, upoważniający agencję do odmowy udzielenia tej pomocy.
 • ZPM broni polskiej wieprzowiny
  Polska wieprzowina jest całkowicie bezpieczna i wolna od wirusa afrykańskiego pomoru świń. Niemieccy rolnicy tak jak i odbiorcy z innych krajów polskiej wieprzowiny nie maja się czego obawiać – mówi Witold Choiński, prezes zarządu Związku Polskie Mięso.

Rośliny

Fakty

 • MRiRW: Alternatywa dla importowanego białka GMO
  W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się dziś, zorganizowana przez Izbę Gospodarczą Handlowców, Przetwórców Zbóż i Producentów Pasz konferencja pt. „Krajowe źródła białka jako alternatywa dla importowanego białka modyfikowanego genetycznie z perspektywy przemysłu paszowego”. W spotkaniu wziął udział minister Krzysztof Jurgiel, który podkreślił, że dzisiejsze spotkanie przyczyni się do wypracowania wspólnego stanowiska w kwestii stosowania w paszach białka modyfikowanego genetycznie.
 • Bank Światowy: O dobrze płatnych miejscach pracy w rolnictwie UE
  Dzięki WPR zaledwie połowa krajów UE zdołała ograniczyć ubóstwo i utworzyć lepiej płatne miejsca pracy w rolnictwie, tak wynika z nowego raportu Banku Światowego.
 • Eksprezes Euroubojni poszukiwany listem gończym
  Marian D., były prezes upadłej Euroubojni w Jędrzejowej ma odsiedzieć w więzieniu 3-letni wyrok za niekorzystne rozporządzenie własnym i cudzym mieniem o wartości ponad 3 mln zł. Skazany nie zgłosił się jednak do odbycia kary, więc wystawiono za nim list gończy.
 • KE: Kolejny rekordowy rok dla unijnego eksportu artykułów rolno-spożywczych
  Wartość unijnego eksportu rolno-spożywczego w 2017 r. wyniosła 137,9 mld euro, co stanowiło wzrost o 5,1 proc. w porównaniu do 2016 r.

ARiMR

 

 

Maszyny

 • Siewnik Amzone AD-P 01 Special ze złączem QuickLink
  Firma Amazone oferuje teraz nowy pneumatyczny siewnik nabudowany AD-P 01 Special o szerokości roboczej wynoszącej 3 m umożliwiający jego zastosowanie w połączeniu z nową broną wirnikową KE 01 i nowymi kultywatorami wirnikowymi KG/KX 01.
 • Bosch Deepfield Connect – strażnik upraw
  Jednym z ciekawszych rozwiązań prezentowanych na tegorocznej konferencji rolnictwa precyzyjnego w Kamieniu Śląskim było urządzenie do monitorowania upraw Deepfield Connect zaprezentowane przez Jana-Hinricha Späth z firmy Robert Bosch. Firmy dotychczas raczej nie kojarzonej z rolnictwem, ale teraz wkraczającej w sektor m.in. produkcji roślinnej z innowacyjnym projektem.
 • Ursus C-360 z hakami zamiast kul – modyfikacja TUZ
  Dolne cięgna TUZ w Ursusach C-360 - podobnie jak w mnóstwie innych traktorów -  standardowo zakończone są kulami, co przysparza czasami sporo kłopotów przy agregowaniu maszyn. Stosunkowo niewielkim kosztem można jednak tę bolączkę usunąć.
 • O rolnictwie precyzyjnym w Kamieniu Śląskim
  Początek roku to tradycyjnie już spotkanie pasjonatów rolnictwa precyzyjnego w Polsce. Doroczna konferencja organizowana przez Agrocom Polska, we współpracy z firmą 365FarmNet oraz Claas Polska to miejsce bardzo ciekawych i innowacyjnych prelekcji, dyskusji oraz kuluarowych rozmów w miłej i przyjaznej atmosferze o rolnictwie przyszłości. Przyszłości, która w wielu przypadkach stała się już teraźniejszością.

Ceny

 • Korekta notowań zbóż
  Na światowych giełdach zbóż notowania kontraktów na pszenicę i kukurydzę poddały się korekcie spadkowej.
 • Wzrost notowań oleistych
  Kolejna sesja notowań oleistych zakończyła się wzrostem cen. Amerykańska soja jest najdroższa od blisko roku.
 • UE: Znaczny wzrost cen świń rzeźnych
  Według wspólnoty interesów niemieckich hodowców świń (ISN) w 8. tygodniu 2018 r. na wszystkich najważniejszych rynkach UE ceny świń rzeźnych znacząco wzrosły.
 • Ceny tuczników wciąż w górę
  Po kilku tygodniach dramatycznie niskich cen tuczników, nastroje producentów powoli poprawiają się. Do optymizmu wciąż jednak bardzo daleko.

Finanse i prawo

Energia

 • Rolnicy stracą przez rynek mocy
  Już teraz rolnicy płacą średnio o 20-450% wyższe rachunki za prąd niż pozostałe gospodarstwa domowe. Po wprowadzeniu rynku mocy ceny energii wzrosną o dodatkowe 10-20%. Jutro odbędzie się trzecie czytanie projektu ustawy, które przypieczętuje kolejne podwyżki.
 • Wciąż kilka tysięcy domów pozbawionych prądu po śnieżycach
  Jak poinformował Marek Kubiak, dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, wciąż trwa usuwanie awarii energetycznych po śnieżycach, które szalały głownie we wschodniej części kraju. Bez prądu pozostaje wciąż ponad 6 tysięcy odbiorców.
 • Rolnik-przedsiębiorca będzie miał tańszą energię?
  Przyznanie przedsiębiorcom, jakimi są osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą w warunkach domowych, wzmożonej ochrony prawnej właściwej konsumentom i odbiorcom w gospodarstwie domowym w stosunkach z przedsiębiorstwami energetycznymi proponują autorzy złożonego w Sejmie projektu nowelizacji ustawy - Prawo energetyczne.
 • Niemcy: Nastroje niemieckich rolników coraz lepsze
  Według rolniczego barometru koniunktury niemieckiego związku rolników (DBV) z czerwca br., nastroje rolników są coraz lepsze.

 

Biznes

Agrosfera

 • Case IH Magnum - unikalna wersja Rowtrac
  Ciągniki Case IH Magnum w wersji Rowtrac mają mieć zastosowanie wszędzie tam gdzie zależy na jak największej sile uciągu, ale również w uprawach rzędowych, gdzie potrzebna jest redukcja szerokości ogumienia.
 • John Deere: pakiety wyposażenia do 45 tys. zł w cenie maszyny
  Na wiosenny sezon maszynowy, John Deere przygotował specjalne promocje na zakup maszyn. Są to m.in. pakiety wyposażenia dodatkowego o wartości do 45 tys. zł oraz specjalne opcje finansowania fabrycznego.
 • Ursus - zupełnie nowe przyczepy
  Podczas targów Agrotech 2015, spółka Ursus zaprezentowała nowe przyczepy serii D. Jak mówią przedstawiciele firmy, to praktycznie nowe konstrukcje.
 • John Deere rozpoczyna szereg pokazów maszyn u dealerów i rolników
  John Deere Polska planuje w bieżącym roku szereg działań promocyjnych, polegających przede wszystkim na praktycznych pokazach polowych i indywidualnych demonstracjach. Cykl dni otwartych drzwi u dealerów "Zielona wiosna" rozpocznie się już wkrótce.