Zwierzęta

Rośliny

 • Mało ziarna, co z cenami?
  - Dużo z Was oczekuje prognoz i cyfr, a ja się do tego nie pokuszę, że nie chcę dzisiaj powiedzieć tego co widzę i tego co czuję jako producent – mówił podczas Debaty Przedżniwnej Rafał Mładanowicz , prezes Krajowej Federacji Producentów Zbóż omawiając trudną sytuację w rolnictwie wywołaną warunkami pogodowymi m. in. suszą.
 • IGP Polska na zbożowej polówce w kujawsko-pomorskim
  Ważnym elementem agrotechniki zbóż jest wybór dobrej odmiany. Jakie propozycje na nadchodzący sezon ma firma IGP Polska? Wskazówek starają się udzielać firmowi specjaliści na spotkaniach polowych zorganizowanych w kilku lokalizacjach w kraju. Odwiedziliśmy Małocin, by zobaczyć prezentowaną tam kolekcję odmian zbóż.
 • Rzepaku w niedzielę nie sprzedasz
  Żniwa rzepakowe już tuz tuż, a okazuje się, że nie uwzględniono handlu nasionami tych roślin w niehandlową niedzielę i święta. Potrzebna szybka nowelizacja ustawy.
 • Blog: Soja dobrze odchwaszczona, kwitnie, są już pierwsze strąki
  Nadszedł czas podsumować efekty zastosowanej przeze mnie ochrony w soi. Rośliny mają już ponad 50 cm i tworzą zwarty łan. Oznacza to, że wreszcie stały się konkurencyjne dla chwastów.

Fakty

 • Ursus coraz bliżej ciągnika na wodór?
  Podczas pikniku odbywającego się pod hasłem "Komunikacja przyszłości", zorganizowanego w minioną niedzielę w Lublinie, firma Ursus Bus zaprezentowała swój prototyp autobusu zasilanego ogniwami wodorowymi. Ursus od paru lat pracuje nad tego typu zasilaniem pojazdów elektrycznych i nie ma zamiaru poprzestać jedynie na autobusach.
 • UE: Rynek mleka w 2017 r. i w I połowie 2018 r.
  Po słabych latach cen mleka w 2015 i 2016 r. ceny mleka znacznie wzrosły w 2017 r. Pogorszenie warunków rynkowych widoczne w końcu 2017 r. było kontynuowane na początku 2018 r.
 • Kanada legalizuje marihuanę
  Według Izby Reprezentantów kanadyjski Senat głosował za legalizacją konopi indyjskich.
 • ASF: obszar zagrożenia rozszerzony na kolejne powiaty
  W myśl ostatniej decyzji Komisji Europejskiej, obszary na których w ostatnich tygodniach wystąpiły ogniska ASF włączone zostały do obszaru zagrożenia.

ARiMR

 

 

Maszyny

 • Ursus coraz bliżej ciągnika na wodór?
  Podczas pikniku odbywającego się pod hasłem "Komunikacja przyszłości", zorganizowanego w minioną niedzielę w Lublinie, firma Ursus Bus zaprezentowała swój prototyp autobusu zasilanego ogniwami wodorowymi. Ursus od paru lat pracuje nad tego typu zasilaniem pojazdów elektrycznych i nie ma zamiaru poprzestać jedynie na autobusach.
 • Polskie rolnictwo, sprzedaż maszyn i strategia New Hollanda
  Polskie rolnictwo, sprzedaż maszyn i strategia - to główne tematy jakie poruszyliśmy w rozmowie z Alessandro Maritano, wiceprezesem New Holland Agriculture w regionie EMEA (Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki) podczas otwarcia punktu sprzedaży Adler Agro w Giżycku.
 • Cynkomet znów nagrodzony
  Swoje flagowe przyczepy rolnicze i rozrzutniki Cynkomet zaprezentował ostatnio na targach Opolagra w Kamieniu Śląskim. W maju firma wzięła udział w wystawach w Serbii, Niemczech i na Węgrzech oraz w woj. łódzkim, z których wyjechała z nagrodą KRUS za Najbezpieczniejszą Maszynę XXVIII Targów Rolniczo-Ogrodniczych w Kościerzynie dla rozrzutnika N-221/3-4
 • Pokazy maszyn Fendt i Valtra - Silesia Show 2018
  W ostatni weekend (15-17 VI 2018) na targach Opolagra miały miejsce pokazy maszyn zorganizowane przez opolskiego dealera marek Fendt i Valtra firmę Anderwald. Pokazy odbyły się pod szyldem Fendt/Valtra Silesia Show 2018.

Ceny

Finanse i prawo

Energia

 • Kopalnia znów przegrała w sądzie z ekologami
  Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) oddalił skargę kasacyjną koncernu PAK KWB „Konin”, w sprawie o stwierdzenie nieważności decyzji środowiskowej dla rozbudowy odkrywki węgla brunatnego „Tomisławice”, w woj. wielkopolskim.
 • Jak Dawid z Goliatem - rolnicy wygrali z energetycznym gigantem
  Gdy grupa rolników sprzeciwiła się planom pogrzebania ich gospodarstw pod hałdą nowej odkrywki węgla brunatnego dla Elektrowni Bełchatów, nikt chyba poza nimi samymi nie wierzył w skuteczność tych protestów. A jednak wszystko wskazuje na to, że udało się im zniweczyć plany potężnego koncernu.
 • Rolnicy stracą przez rynek mocy
  Już teraz rolnicy płacą średnio o 20-450% wyższe rachunki za prąd niż pozostałe gospodarstwa domowe. Po wprowadzeniu rynku mocy ceny energii wzrosną o dodatkowe 10-20%. Jutro odbędzie się trzecie czytanie projektu ustawy, które przypieczętuje kolejne podwyżki.
 • Wciąż kilka tysięcy domów pozbawionych prądu po śnieżycach
  Jak poinformował Marek Kubiak, dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, wciąż trwa usuwanie awarii energetycznych po śnieżycach, które szalały głownie we wschodniej części kraju. Bez prądu pozostaje wciąż ponad 6 tysięcy odbiorców.

 

Biznes

Agrosfera

 • Case IH Magnum - unikalna wersja Rowtrac
  Ciągniki Case IH Magnum w wersji Rowtrac mają mieć zastosowanie wszędzie tam gdzie zależy na jak największej sile uciągu, ale również w uprawach rzędowych, gdzie potrzebna jest redukcja szerokości ogumienia.
 • John Deere: pakiety wyposażenia do 45 tys. zł w cenie maszyny
  Na wiosenny sezon maszynowy, John Deere przygotował specjalne promocje na zakup maszyn. Są to m.in. pakiety wyposażenia dodatkowego o wartości do 45 tys. zł oraz specjalne opcje finansowania fabrycznego.
 • Ursus - zupełnie nowe przyczepy
  Podczas targów Agrotech 2015, spółka Ursus zaprezentowała nowe przyczepy serii D. Jak mówią przedstawiciele firmy, to praktycznie nowe konstrukcje.
 • John Deere rozpoczyna szereg pokazów maszyn u dealerów i rolników
  John Deere Polska planuje w bieżącym roku szereg działań promocyjnych, polegających przede wszystkim na praktycznych pokazach polowych i indywidualnych demonstracjach. Cykl dni otwartych drzwi u dealerów "Zielona wiosna" rozpocznie się już wkrótce.