Zwierzęta

 • Obniżono Ci cenę skupu świń ze względu na strefę ASF? Zgłoś to do UOKiK
  Obniżanie cen w skupach wieprzowiny, wynikające z nałożenia strefy ASF na dany obszar będzie badane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, na podstawie ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej. Dlatego, urząd zachęca rolników do zgłaszania takich sytuacji, również anonimowo.
 • Niemcy: kolejne duże podwyżki cen świń
  Drugi tydzień z rzędu na niemieckim rynku odnotowujemy duże podwyżki cen świń rzeźnych. Tuczniki podrożały również w naszym kraju.
 • Kiedy inseminować jałówki?
  Termin pierwszej inseminacji decyduje o momencie rozpoczęcia „kariery zawodowej” krowy. Ma to więc wpływ nie tylko na długość użytkowania mlecznicy, ale i na rentowność produkcji.
 • Brama bioasekuracyjna, czyli alternatywa dla mat dezynfekcyjnych?
  Zabezpieczenie gospodarstwa przed afrykańskim pomorem świń to spore wyzwanie. Jednym z elementów obrony biologicznej ma być rozłożenie mat nasączonych środkiem dezynfekcyjnym przed wjazdem do gospodarstwa i przed każdym budynkiem inwentarskim. Alternatywą dla tego rozwiązania jest montaż bramy bioasekuracyjnej, która kompleksowo zdezynfekuje wjeżdżające pojazdy na teren gospodarstwa.

Rośliny

 • Susza najsilniejsza w zachodniej części kraju
  IUNG PIB w Puławach opublikował najnowszy komunikat suszowy. W dziewiątym okresie raportowania tj. od 11 czerwca do 10 sierpnia 2018 roku, najniższe wartości KBW występowały w Poznaniu i na terenach przyległych do tego miasta oraz na terenie Ziemi Lubuskiej od -190 do 209 mm.
 • Po ile rzepak? Od 1450 do 1655 zł/t
  Obecnie skupy oferują za tonę nasion rzepaku średnio 1600 zł netto. Zauważalna jest delikatna podwyżka, ale nie jest ona znacząca.
 • Naukowcy szukają sposobów na suszę. Pracują nad modyfikacją nasion
  Według prognoz demograficznych ONZ do połowy tego stulecia rolnictwo będzie musiało wykarmić już około 10 miliardów ludzi. Dlatego biotechnologia poszukuje takich nasion i odmian, które byłyby bardziej odporne na suszę i zmiany klimatyczne niż obecnie występujące. W badaniach tych uczestniczą także polscy naukowcy. Krajowy materiał siewny jest wysokiej jakości i niejednokrotnie wygrywa na polu z importowanym, ale rolnicy korzystają z niego w coraz mniejszym stopniu, co wynika m.in. z silnej ekspansji zagranicznych producentów.
 • Uprawy kukurydzy są pomijane w trakcie oceny strat suszowych
  Polski Związek Producentów Kukurydzy wystosował do Ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego pismo, w którym związkowcy proszą o interwencję w kwestii pomijania szacowania strat w kukurydzy spowodowanych suszą.

Fakty

ARiMR

 

 

Maszyny

 • Nowy Zetor Crystal - premiera już za tydzień
  Podczas wystawy Země Živitelka, która odbędzie się w Czeskich Budziejowicach w dniach 23-28 sierpnia, swoją premierę będzie miał nowy ciągnik Zetor Crystal. Co więcej, tuż po premierze producent rozpocznie zbieranie zamówień.
 • Belowanie po polsku: Ursus C380 i MF Z587/1
  Co można zrobić w najgorętszy dzień, wieńczący chyba najcieplejszy i jeden z najbardziej suchych tygodni w roku? Może by tak zebrać słomę z pola? Czemu nie, zwłaszcza gdy na przetestowanie czeka duet polskich maszyn!
 • John Deere: systemy zwiększające skuteczność oprysku
  Wydajna pompa odśrodkowa, system automatycznej kontroli sekcji, automatyczne sterowanie wysokością i nachyleniem, odpowiednia cyrkulacja ciśnieniowa – to tylko niektóre cechy nowych opryskiwaczy oferowanych przez firmę John Deere.
 • Trzy tysiące kilometrów 70-letnim Zetorem
  Martin Havelka jest legendą wśród czeskich miłośników traktorów i już trzeci rok wyrusza na poszukiwanie przygód swoim niemal siedemdziesięcioletnim modelem Zetor Z25. Na swoją do tej pory najdłuższą wyprawę wyruszył w tym roku aż do Szwecji.

Ceny

Finanse i prawo

 • Samorządy dostaną wsparcie na budowy mostów
  Do 16 sierpnia potrwać ma pierwszy nabór wniosków od lokalnych samorządów, w ramach rządowego programu „Mosty dla regionów”. Rząd przeznaczył wstępnie 2,3 mld zł na budowę 21 przepraw przez rzeki.
 • Nie można określić KBW dla użytków zielonych
  MRiRW odpowiedziało na wniosek izb rolniczych w sprawie poszerzenia zakresu upraw objętych monitoringiem suszy o użytki zielone. Postulat niemożliwy do zrealizowania, bo: nie ma obecnie możliwości określenia klimatycznego bilansu wodnego dla użytków zielonych.
 • Dopłaty do wszystkich sztuk bydła?
  Z wnioskiem do ministerstwa rolnictwa o zwiększenie dopłat do wszystkich sztuk bydła, a nie tylko do określonej puli sztuk, wystąpiła Podlaska Izba Rolnicza.
 • Unia trzyma się za kieszeń
  Punkt wyjścia dla Polski do debaty nad kolejnym unijnym okresem budżetowym to 3 mld euro mniej na PROW i redukcja budżetu na dopłaty bezpośrednie o 1 proc.

Energia

 • Kopalnia znów przegrała w sądzie z ekologami
  Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) oddalił skargę kasacyjną koncernu PAK KWB „Konin”, w sprawie o stwierdzenie nieważności decyzji środowiskowej dla rozbudowy odkrywki węgla brunatnego „Tomisławice”, w woj. wielkopolskim.
 • Jak Dawid z Goliatem - rolnicy wygrali z energetycznym gigantem
  Gdy grupa rolników sprzeciwiła się planom pogrzebania ich gospodarstw pod hałdą nowej odkrywki węgla brunatnego dla Elektrowni Bełchatów, nikt chyba poza nimi samymi nie wierzył w skuteczność tych protestów. A jednak wszystko wskazuje na to, że udało się im zniweczyć plany potężnego koncernu.
 • Rolnicy stracą przez rynek mocy
  Już teraz rolnicy płacą średnio o 20-450% wyższe rachunki za prąd niż pozostałe gospodarstwa domowe. Po wprowadzeniu rynku mocy ceny energii wzrosną o dodatkowe 10-20%. Jutro odbędzie się trzecie czytanie projektu ustawy, które przypieczętuje kolejne podwyżki.
 • Wciąż kilka tysięcy domów pozbawionych prądu po śnieżycach
  Jak poinformował Marek Kubiak, dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, wciąż trwa usuwanie awarii energetycznych po śnieżycach, które szalały głownie we wschodniej części kraju. Bez prądu pozostaje wciąż ponad 6 tysięcy odbiorców.

 

Biznes

Agrosfera

 • Case IH Magnum - unikalna wersja Rowtrac
  Ciągniki Case IH Magnum w wersji Rowtrac mają mieć zastosowanie wszędzie tam gdzie zależy na jak największej sile uciągu, ale również w uprawach rzędowych, gdzie potrzebna jest redukcja szerokości ogumienia.
 • John Deere: pakiety wyposażenia do 45 tys. zł w cenie maszyny
  Na wiosenny sezon maszynowy, John Deere przygotował specjalne promocje na zakup maszyn. Są to m.in. pakiety wyposażenia dodatkowego o wartości do 45 tys. zł oraz specjalne opcje finansowania fabrycznego.
 • Ursus - zupełnie nowe przyczepy
  Podczas targów Agrotech 2015, spółka Ursus zaprezentowała nowe przyczepy serii D. Jak mówią przedstawiciele firmy, to praktycznie nowe konstrukcje.
 • John Deere rozpoczyna szereg pokazów maszyn u dealerów i rolników
  John Deere Polska planuje w bieżącym roku szereg działań promocyjnych, polegających przede wszystkim na praktycznych pokazach polowych i indywidualnych demonstracjach. Cykl dni otwartych drzwi u dealerów "Zielona wiosna" rozpocznie się już wkrótce.