Zwierzęta

 • ASF eliminuje niektóre rasy świń na Ukrainie
  Co najmniej dwie rasy świń zostały wyeliminowane na Ukrainie z powodu rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń.
 • Czy jesteśmy skazani na import warchlaków?
  O jakości sprowadzanych do naszego kraju warchlaków, oraz perspektywach odbudowy krajowej produkcji prosiąt mówił podczas konferencji "Narodowe Wyzwania w Rolnictwie" Rafał Moczkowski z firmy Europig.
 • Sytuacja unijnego rynku wołowiny okiem ekspertów
  Podczas V Forum Sektora Wołowiny poruszano wiele aktualnych problemów z którymi muszą zmierzyć się obecnie i w przyszłości producenci bydła mięsnego. Z jednej strony pojawiają się co raz to nowe obostrzenia produkcji, a z drugiej rosnące wymagania konsumentów.
 • Susza wymusza zmianę dawki
  Deficyt pasz objętościowych wywołany przez tegoroczną suszę zmusza wielu producentów do reformulacji dawki pokarmowej w oparciu o posiadane zaplecze paszowe, a także poszukiwania alternatywnych pasz pozwalających uzupełnić powstałe niedobory.

Rośliny

 • Giełdy krajowe: Ceny zbóż rosną
  Jak mówił Andrzej Bąk, analityk rynku zbóż z Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A., na WGT S.A. można było zauważyć tendencję wzrostową przede wszystkim cen minimalnych rożnych gatunków zbóż.
 • Jesień pod znakiem mączniaka rzekomego i prawdziwego w rzepaku
  Sucha zgnilizna kapustnych jedynie lokalnie dała tej jesieni o sobie znać, warunki do jej rozwoju nie były aż tak sprzyjające jak chociażby rok temu. W tym roku, częściej niż zazwyczaj zdarzały się, infekcje, głównie mączniakiem rzekomym a następnie mączniakiem prawdziwym kapustnych. Ten drugi patogen rozwijał się do pierwszych przymrozków.
 • Wzrost cen zbóż na świecie
  W piątek amerykańska pszenica na CBoT podrożała o blisko 3 proc., natomiast w ujęciu tygodniowym notowania pozostałych kontraktów zbożowych zakończyły się również na plusie.
 • Soja najdroższa od blisko pół roku
  W minionym tygodniu podrożały wszystkie kontrakty terminowe na oleiste. Najwięcej zyskała amerykańska soja, która podrożała o 2,5 proc.

Fakty

ARiMR

 

 

Maszyny

Ceny

 • Giełdy krajowe: Ceny zbóż rosną
  Jak mówił Andrzej Bąk, analityk rynku zbóż z Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A., na WGT S.A. można było zauważyć tendencję wzrostową przede wszystkim cen minimalnych rożnych gatunków zbóż.
 • Wzrost cen zbóż na świecie
  W piątek amerykańska pszenica na CBoT podrożała o blisko 3 proc., natomiast w ujęciu tygodniowym notowania pozostałych kontraktów zbożowych zakończyły się również na plusie.
 • Soja najdroższa od blisko pół roku
  W minionym tygodniu podrożały wszystkie kontrakty terminowe na oleiste. Najwięcej zyskała amerykańska soja, która podrożała o 2,5 proc.
 • Znaczna przecena amerykańskiej pszenicy
  Wczorajsze notowania kontraktów zbożowych zakończyły się spadkiem cen. Wzrosła jedynie cena mającej w najbliższy poniedziałek ostatnie notowanie pszenicy w kontrakcie grudniowym na Matif- o 0,5 proc.

Finanse i prawo

 • Na pomoc po tegorocznej suszy zabrakło jednej trzeciej środków
  MRiRW podje, że w tym roku na pomoc po suszy jest prawie 1,4 mld zł, a do końca marca wypłacone ma być jeszcze ok. 0,715 mld zł – podaje MRiRW. ARiMR natomiast informuje o przekazaniu rolnikom 1,2 mld zł.
 • GUS: W rolnictwie ceny skupu rosnące i wyższe niż rok temu
  Na rynku rolnym w październiku br. odnotowano wzrost cen skupu zbóż, żywca wołowego i mleka w odniesieniu do poprzedniego miesiąca. Przeciętne ceny podstawowych produktów rolnych, z wyjątkiem cen żywca wieprzowego oraz mleka, kształtowały się powyżej poziomu sprzed roku – podaje GUS.
 • Będą wyższe emerytury?
  Mogłyby być, gdyby Sejm zdecydował się na poparcie obywatelskiego projektu ustawy Emerytura bez podatku.
 • Czy można nie karać rolników za niewywiązanie się z umowy z powodu suszy?
  „Nie ma możliwości dokonania zmian w przepisach prawnych polegających na wprowadzeniu obowiązkowego przepisu dotyczącego treści umów, polegającego na odstąpieniu od karania rolników za niedostarczenie odpowiedniej partii produktów rolno-spożywczych na skutek wystąpienia siły wyższej” – uznało MRiRW i zapomniało o możliwościach UOKiK-u.

Energia

 • Greenpeace zapowiada pozew klimatyczny przeciwko PGE
  Wczoraj wieczorem aktywiści Greenpeace zakończyli protest przeciwko spalaniu paliw kopalnych i zeszli z komina Elektrowni Bełchatów. Fundacja Greenpeace Polska zapowiada wejście na drogę prawną, jesli PGE nie podejmie działań na rzecz ochrony klimatu.
 • Aktywiści Greenpeace wspięli się na komin Elektrowni Bełchatów
  Dziś rano grupa aktywistów Greenpeace wspięła się na liczącą sto osiemdziesiąt metrów chłodnię kominową Elektrowni Bełchatów (woj. łódzkie), by zaprotestować „przeciwko bierności polityków wobec kryzysu klimatycznego”.
 • ORLEN kupuje KAS mobilne laboratoria
  Trzy nowoczesne wozy laboratoryjne przekazał Krajowej Administracji Skarbowej paliwowy gigant - PKN Orlen. Mobilne laboratoria umożliwiają szybkie określenie składu ciekłych wyrobów energetycznych, w tym paliw ciekłych wwożonych do kraju oraz transportowanych na terenie Polski.
 • Energia rozproszona szansą na lepszą jakość powietrza na terenach wiejskich
  Nie traktujmy wsi jako problemu, potraktujmy zasoby wiejskie jako szansę dla gospodarki – taki apel wystosowali uczestnicy tegorocznej edycji konferencji „Energia, Środowisko, Rolnictwo”, która odbyła się w Grodnie k/Międzyzdrojów.

 

Biznes

Agrosfera

 • Case IH Magnum - unikalna wersja Rowtrac
  Ciągniki Case IH Magnum w wersji Rowtrac mają mieć zastosowanie wszędzie tam gdzie zależy na jak największej sile uciągu, ale również w uprawach rzędowych, gdzie potrzebna jest redukcja szerokości ogumienia.
 • John Deere: pakiety wyposażenia do 45 tys. zł w cenie maszyny
  Na wiosenny sezon maszynowy, John Deere przygotował specjalne promocje na zakup maszyn. Są to m.in. pakiety wyposażenia dodatkowego o wartości do 45 tys. zł oraz specjalne opcje finansowania fabrycznego.
 • Ursus - zupełnie nowe przyczepy
  Podczas targów Agrotech 2015, spółka Ursus zaprezentowała nowe przyczepy serii D. Jak mówią przedstawiciele firmy, to praktycznie nowe konstrukcje.
 • John Deere rozpoczyna szereg pokazów maszyn u dealerów i rolników
  John Deere Polska planuje w bieżącym roku szereg działań promocyjnych, polegających przede wszystkim na praktycznych pokazach polowych i indywidualnych demonstracjach. Cykl dni otwartych drzwi u dealerów "Zielona wiosna" rozpocznie się już wkrótce.