Zwierzęta

Rośliny

 • Poprawić stan rzepaku przed zimą
  Jesienią rzepak zwykle wymaga wzmocnienia. Dotyczy to zarówno plantacji rozwiniętych, jak i słabszych. W obu przypadkach rośliny powinniśmy odżywić mikroelementami, a gdy trzeba – także azotem. Niezbędna jest też regulacja pokroju rzepaku.
 • Bayer-Monsanto: Rolnictwo tylko zrównoważone
  Po połączeniu firmy Bayer z firmą Monsanto wizja przyszłościowego rolnictwa pozostaje niezmienna. Nadal myślą wiodącą będzie rolnictwo zrównoważone. To zdaniem firmy jedyna droga, by zapewnić żywność dla szybko rosnącej populacji ludzi na świecie i jednocześnie ograniczyć do minimum negatywne skutki oddziaływania rolnictwa na środowisko naturalne.
 • Wapno i wapń – wpływ na glebę i roślinę na konferencji "Farmera"
  Na tegorocznej konferencji dr hab. Witold Szczepaniak z Katedry Chemii Rolnej i Biogeochemii Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu omawiać będzie zagadnienia związane z nawozami wapniowymi. Poznamy m.in. odpowiedź na pytania: jakie funkcje pełnią nawozy wapniowe oraz jaką rolę w uprawie roślin rolniczych i warzywniczych odgrywa podstawowy ich składnik, czyli wapń.
 • Najnowsze trendy w agrotechnice na konferencji "Narodowe Wyzwania w Rolnictwie"
  Kto nie nabywa najnowszej wiedzy, ten się cofa. Okazją do poznania najnowszych trendów w agrotechnice jest nasza konferencja Narodowe Wyzwania w Rolnictwie - 7 listopada w Pałacu Kultury i Nauki, na którą gorąco zapraszamy.

Fakty

ARiMR

 

 

Maszyny

 • Nowy kombajn Deutz-Fahr C5305 w akcji
  Niewielki kombajn C5305 to maszyna niemal idealnie skrojona na potrzeby średniej wielkości gospodarstw. To maszyna z założenia prosta w budowie i obsłudze i stosunkowo niedroga. Czy rzeczywiście tak jest? Sprawdziliśmy to podczas zbioru kukurydzy.
 • Wrzesień: sprzedaż przyczep spadła
  Przedstawiamy najnowszy raport Polskiej Izby Maszyn i Urzadzeń Rolniczych, dotyczący sprzedaży przyczep rolniczych w kraju. Raport został przygotowany na podstawie danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców
 • Hardi stawia na silniki Cumminsa
  Firma Cummins ogłosiła, że w ramach przygotowań do wejścia w życie w latach 2019 i 2020 nowych przepisów UE dotyczących emisji zanieczyszczeń, będzie dostarczać najnowsze silniki B4.5, B6.7 i L9 do opryskiwaczy samobieżnych Hardi, spełniające wymagania normy Stage V
 • Siewniki Kverneland Unicorn z nowymi możliwościami
  Możliwość wyposażenia siewników Kverneland Unicorn w systemy Geocontrol i Geoseed pozwala na zwiększenie precyzji wysiewu tych maszyn i stwarza zupełnie nowe możliwości. Jakie?

Ceny

Finanse i prawo

Energia

 • Prąd dla stolicy - megasłupy dla wsi
  Dostawy prądu dla rozrastającej się Warszawy zagwarantować ma budowa nowej linii przesyłowej z elektrowni Kozienice. Realizacja tej inwestycji od początku napotyka jednak na silne sprzeciwy mieszkańców gmin, które przeciąć ma linia najwyższych napięć. Megasłupów na polach i kabli nad dachami nie chcą również mieszkańcy wsi, które znalazły się na nowej trasie wytyczonej przez energetyków.
 • Problemy ze sprzedawcą prądu? Sprawdź, co Ci grozi i jak uchronić się przed podwyżkami
  Gigantyczne problemy na rynku energetycznym. Skutek? Lawinowo rosnące ceny prądu dla przedsiębiorców, w tym także gospodarstw rolnych. Jakie są przyczyny nagłych wzrostów cen i czy można się przed nimi uchronić? Sprawdzamy.
 • Uruchomienie odkrywki węgla brunatnego pod Złoczewem coraz bardziej wątpliwe?
  Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (GDOŚ) na początku sierpnia miała ustosunkować się do złożonego przez Greenpeace odwołania od zgody środowiskowej na powstanie odkrywki Złoczew, wydanej przez regionalną dyrekcję w Łodzi (RDOŚ). Ogłoszenie decyzji zostało jednak odroczone.
 • Kopalnia znów przegrała w sądzie z ekologami
  Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) oddalił skargę kasacyjną koncernu PAK KWB „Konin”, w sprawie o stwierdzenie nieważności decyzji środowiskowej dla rozbudowy odkrywki węgla brunatnego „Tomisławice”, w woj. wielkopolskim.

 

Biznes

 • Nie ma mowy o rezygnacji z przetargów ofertowych w woj. zachodniopomorskim
  Na rolniczych forach i wśród rolników w województwie zachodniopomorskim krążą pogłoski o porozumieniu izb rolniczych z rządem, w kwestii rezygnacji z przetargów ofertowych przy rozdysponowaniu gruntów z zasobów Skarbu Państwa. Czy to możliwe?
 • Bez-GMO - deklaracja grubymi nićmi szyta
  Projekt bez-GMO to dobrze sprzedający się chwyt marketingowy lobbystów żywności ekologicznej. Wprowadza sztuczny podział deklarując, że po jednej stronie jest wszystko co zdrowe, po drugiej - już nie.
 • Optymalizacja produkcji a konkurencyjna jakość trzody chlewnej
  Kompleksowe podejście i możliwość nadzorowania każdego etapu produkcji jest kluczem do sukcesu każdego przedsiębiorcy. Optymalizacja produkcji, jej planowanie, zarządzanie, a w końcowym etapie rozliczanie kosztów pozwala osiągnąć odpowiednią jakość, co zapewnia konkurencyjność na rynku. W produkcji trzody chlewnej istnieje stała potrzeba kontroli kosztów wytwarzania żywca, a możliwości obniżania tych kosztów są zależne od informacji jakimi dysponują hodowcy.
 • Kiedy KOWR przedłuża dzierżawę?
  Obecnie zawartych jest 620 umów dzierżawy nieruchomości rolnych Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa o powierzchni przekraczającej 300 ha.

Agrosfera

 • Case IH Magnum - unikalna wersja Rowtrac
  Ciągniki Case IH Magnum w wersji Rowtrac mają mieć zastosowanie wszędzie tam gdzie zależy na jak największej sile uciągu, ale również w uprawach rzędowych, gdzie potrzebna jest redukcja szerokości ogumienia.
 • John Deere: pakiety wyposażenia do 45 tys. zł w cenie maszyny
  Na wiosenny sezon maszynowy, John Deere przygotował specjalne promocje na zakup maszyn. Są to m.in. pakiety wyposażenia dodatkowego o wartości do 45 tys. zł oraz specjalne opcje finansowania fabrycznego.
 • Ursus - zupełnie nowe przyczepy
  Podczas targów Agrotech 2015, spółka Ursus zaprezentowała nowe przyczepy serii D. Jak mówią przedstawiciele firmy, to praktycznie nowe konstrukcje.
 • John Deere rozpoczyna szereg pokazów maszyn u dealerów i rolników
  John Deere Polska planuje w bieżącym roku szereg działań promocyjnych, polegających przede wszystkim na praktycznych pokazach polowych i indywidualnych demonstracjach. Cykl dni otwartych drzwi u dealerów "Zielona wiosna" rozpocznie się już wkrótce.