Zwierzęta

 • UE: Nadal trwa stabilizacja cen świń rzeźnych
  Według wspólnoty interesów niemieckich hodowców świń (ISN) w 50. tygodniu 2017 r. na rynkach świń rzeźnych świń trwała stabilizacji cen.
 • Kiedy będą zniesione strefy ASF?
  Rozdzielenie konsekwencji wynikających z występowania ASF u świń domowych i dzików jest pożądaną zmianą – przyznaje Ministerstwo Rolnictwa i dodaje, że zmiana ta „w przyszłości ma zapobiec restrykcjom w handlu w przypadku występowania ASF jedynie u dzików”.
 • Polski system do zarządzania stadem
  Hodowcy bydła mlecznego w codziennej pracy coraz częściej wspierają się nowoczesnymi narzędziami do zarządzania stadem. Jednym z takim narzędzi jest polski system e-stado.
 • Holandia: Spada pogłowie krów mlecznych
  Po raz pierwszy od lat hodowcy bydła mlecznego w Holandii zmniejszyli populację krów mlecznych.

Rośliny

 • Mało azotu w glebie – sprawdź na przedwiośniu to w badaniach glebowych
  Na przedwiośniu warto sprawdzić zawartość azotu mineralnego w glebie. Badanie takie pokaże, ile azotu mamy w zasobach glebowych i jak dużo cennych jonów straciliśmy w okresie jesieni i zimy.
 • Całkowity zakaz dla neonikotynoidów?
  W dniach 12-13 grudnia przedstawiciele państw członkowskich spotkają się, by zdecydować o neonikotynoidach.
 • Przeciętny plon ziemniaka skrobiowego
  Pasat i Zuzanna najwyżej plonowały wśród odmian skrobiowych wczesnych i średniowczesnych. Obie odmiany oddały także najwyższy plon skrobi. W grupie odmian skrobiowych średniopóźnych i późnych leaderem plonowania okazała się odmiana Kuras. Odmiana Hinga z kolei okazała się odmianą o najwyższej zawartości skrobi (22,2 proc.).
 • Dwa produkty oparte na nowej substancji czynnej
  W Polsce zarejestrowano już drugi produkt oparty na najnowszej substancji czynnej solatenol - Elatus Era. Pierwszym zarejestrowanym przez Syngenta jest Elatus Plus, który został wyróżniony nagrodą Innowacyjny Produkt Rolniczy 2017.

Fakty

ARiMR

 

 

Maszyny

 • Zimowy olej napędowy nie jest jednakowy
  Specyfika gospodarstw rolniczych sprawia, że zazwyczaj olej napędowy do maszyn jest tankowany z własnych zapasów w beczkach czy innych zbiornikach. A te często nie są paliwem zimowym, w konsekwencji czego pojawia się problem z uruchomieniem silnika. Trzeba też pamiętać, że zimowy olej napędowy może mieć różne temperatury krzepnięcia.
 • John Deere otworzył w Poznaniu Centrum Usług Biznesowych
  Amerykański producent maszyn rolniczych John Deere rozwija działalność w Polsce. Kolejna inwestycja to Centrum Usług Biznesowych, które 11 grudnia otwarto w Poznaniu. Centrum zajmować się będzie globalną obsługą finansowo-księgową fabryk i oddziałów firmy.
 • Jak działa "centrum dowodzenia" Valtra SmartTouch?
  Im ciągnik bardziej nowoczesny, tym dysponuje większą ilością różnego rodzaju funkcji i możliwości nastawów. Jak nad tym wszystkim zapanować? Niedawno Valtra zaproponowała nowe rozwiązanie, jakim jest podłokietnik SmartTouch.
 • Zmiany w sieci dealerskiej Claas
  Zakończyła się współpraca firmy Claas z dotychczasowym dealerem jej maszyn – firmą Lehmann Agrotechnika.

Ceny

Finanse i prawo

 • Ubezpieczenia wciąż kuleją
  W trzech kwartałach br. zawarto więcej o 22,5 proc. umów ubezpieczenia niż w analogicznym okresie 2016 r. Ponadto nastąpił wzrost o 19,7 proc. wykorzystania środków na dopłaty do składek ubezpieczenia. Czy to powód do zadowolenia?
 • Pożar młyna w Byczynie. Straty na ponad milion złotych
  Na 1,2 mln zł oszacowane zostały straty w pożarze młyna zbożowego w Byczynie pod Kluczborkiem (woj. opolskie). Policja próbuje ustalić jego przyczyny.
 • Rolnicy UE z większym wpływem na ceny
  Parlament Europejski przyjął reformę Wspólnej Polityki Rolnej UE, która wejdzie w życie w przyszłym roku, po zatwierdzeniu przez Radę UE.
 • Jeśli nie hodowla świń, to co?
  IERiGŻ podpowiada, że przestawienie się na chów bydła czystych ras mięsnych może być najbardziej realną alternatywą dla gospodarstw rezygnujących z hodowli świń ze względu na ASF.

Energia

 • Rolnicy stracą przez rynek mocy
  Już teraz rolnicy płacą średnio o 20-450% wyższe rachunki za prąd niż pozostałe gospodarstwa domowe. Po wprowadzeniu rynku mocy ceny energii wzrosną o dodatkowe 10-20%. Jutro odbędzie się trzecie czytanie projektu ustawy, które przypieczętuje kolejne podwyżki.
 • Wciąż kilka tysięcy domów pozbawionych prądu po śnieżycach
  Jak poinformował Marek Kubiak, dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, wciąż trwa usuwanie awarii energetycznych po śnieżycach, które szalały głownie we wschodniej części kraju. Bez prądu pozostaje wciąż ponad 6 tysięcy odbiorców.
 • Rolnik-przedsiębiorca będzie miał tańszą energię?
  Przyznanie przedsiębiorcom, jakimi są osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą w warunkach domowych, wzmożonej ochrony prawnej właściwej konsumentom i odbiorcom w gospodarstwie domowym w stosunkach z przedsiębiorstwami energetycznymi proponują autorzy złożonego w Sejmie projektu nowelizacji ustawy - Prawo energetyczne.
 • Niemcy: Nastroje niemieckich rolników coraz lepsze
  Według rolniczego barometru koniunktury niemieckiego związku rolników (DBV) z czerwca br., nastroje rolników są coraz lepsze.

 

Biznes

 • Bułgaria: Dominują duże gospodarstwa
  Rolnictwo Bułgarii jest zdominowane przez kilka bardzo dużych gospodarstw.
 • John Deere otworzył w Poznaniu Centrum Usług Biznesowych
  Amerykański producent maszyn rolniczych John Deere rozwija działalność w Polsce. Kolejna inwestycja to Centrum Usług Biznesowych, które 11 grudnia otwarto w Poznaniu. Centrum zajmować się będzie globalną obsługą finansowo-księgową fabryk i oddziałów firmy.
 • Holandia: Spada pogłowie krów mlecznych
  Po raz pierwszy od lat hodowcy bydła mlecznego w Holandii zmniejszyli populację krów mlecznych.
 • Ołówek i kartka to za mało - zarządzanie gospodarstwem
  Wraz z rozwojem gospodarstw rośnie liczba elementów, które trzeba brać pod uwagę, żeby osiągnąć zakładany efekt ekonomiczny. Wymaga to od rolników zdobywania nowych umiejętności, zwłaszcza z zakresu zarządzania i finansów. Okazuje się, że pomocne w tym mogą być coraz popularniejsze programy komputerowe do zarządzania gospodarstwem rolnym.

Agrosfera

 • Case IH Magnum - unikalna wersja Rowtrac
  Ciągniki Case IH Magnum w wersji Rowtrac mają mieć zastosowanie wszędzie tam gdzie zależy na jak największej sile uciągu, ale również w uprawach rzędowych, gdzie potrzebna jest redukcja szerokości ogumienia.
 • John Deere: pakiety wyposażenia do 45 tys. zł w cenie maszyny
  Na wiosenny sezon maszynowy, John Deere przygotował specjalne promocje na zakup maszyn. Są to m.in. pakiety wyposażenia dodatkowego o wartości do 45 tys. zł oraz specjalne opcje finansowania fabrycznego.
 • Ursus - zupełnie nowe przyczepy
  Podczas targów Agrotech 2015, spółka Ursus zaprezentowała nowe przyczepy serii D. Jak mówią przedstawiciele firmy, to praktycznie nowe konstrukcje.
 • John Deere rozpoczyna szereg pokazów maszyn u dealerów i rolników
  John Deere Polska planuje w bieżącym roku szereg działań promocyjnych, polegających przede wszystkim na praktycznych pokazach polowych i indywidualnych demonstracjach. Cykl dni otwartych drzwi u dealerów "Zielona wiosna" rozpocznie się już wkrótce.