Zwierzęta

Rośliny

 • Jesienią rzepak też choruje
  Już od momentu wschodów rzepak ozimy narażony jest na porażenie patogenami wywołującymi groźne choroby. Porażone rośliny gorzej zimują, a po wznowieniu wegetacji niżej plonują.
 • Pora na żółte naczynia w rzepaku
  Żółte naczynia na polu to najtańszy i prosty sposób do samodzielnego monitorowania upraw pod kątem występowania agrofagów.
 • Kukurydzy zbierzemy mniej
  Tegoroczna wielkość zbiorów kukurydzy na ziarno w naszym kraju będzie o ok 1 mln t niższa niż w sezonie wcześniejszym. Jakość ziarna też będzie słabsza.
 • 25 lat BASF w Polsce
  BASF Polska świętuje jubileusz 25-lecia obecności na polskim rynku. Jest to okazja do spojrzenia w przyszłość. Celem firmy jest m.in opracowanie produktów wspierających prowadzenie zrównoważonego rolnictwa.

Fakty

ARiMR

 

 

Maszyny

 • Nowe opryskiwacze Amazone
  Amazone pokazało nowe modele opryskiwaczy: zawieszany UF 2002 stanowiący rozszerzenie serii UF 01 oraz zaczepianie UX 01 Super, który może być wyposażony w najnowsze osiągnięcia firmy.
 • Sieczkarnia New Holland FR 550 - daje radę w ekstremalnych warunkach
  Trudne warunki terenowe jakie panowały 18 września br. na polach Hodowli Roślin Strzelce nie przeszkodziły w prezentacji najnowszej sieczkarni New Holland 550 Fr. Maszyna mogła dzięki temu pokazać pełnię swoich możliwości.
 • AGCO Ideal - kombajn idealny?
  Nowy kombajn koncernu AGCO już od początku był projektowany jako rekordzista. Na początku września, we włoskim mieście Breganze w zakładzie AGCO, Ideal w końcu ujrzał światło dzienne.
 • Jaki siew - takie plony
  Jednym z istotnych zabiegów agrotechnicznych wpływających na potencjał plonotwórczy roślin jest siew nasion. Kluczowe parametry prawidłowego wykonania tej czynności są uzależnione od rozwiązań technicznych zastosowanych w siewnikach. Jakie warunki powinny spełniać elementy siewników odpowiedzialne za umieszczenie nasion w glebie w technologii uprawy bezorkowej i co oferują w tym zakresie producenci maszyn - o tym piszemy w niniejszym artykule.

Ceny

Finanse i prawo

Energia

 

Biznes

 • Niemcy: Wzrosły ceny ziemi i koszty dzierżawy we wschodnich landach
  Według niemieckiego rządu, w ciągu ostatnich dziesięciu lat ceny ziemi rolniczej we wschodniej części Niemiec zdrożały nawet ponad czterokrotnie. Jednak nadal są niższe niż wynosi średnia w całych Niemczech.
 • Zdaniem rolnika: Konopie przemysłowe to dobry biznes
  Zapotrzebowanie przemysłu na konopie rośnie na całym świecie, więc również w Polsce rolników zachęca się do jego uprawy. Lesław i Daniela Lechowie dali się przekonać i są bardzo zadowoleni z osiągniętych rezultatów.
 • Słupy nie kupowały ziemi?
  Czy raporty MSWiA są pełne? Czy cudzoziemcy byli i są zainteresowani kupnem ziemi w Polsce - czy też problemu nie było i nie ma?
 • Ile kosztuje orka, siew, wywożenie obornika? Ceny usług rolniczych
  Na polach trwają wytężone prace przed zakończeniem sezonu. Rolnicy, którzy zlecić je muszą usługodawcom, raczej nie będą niemile zaskoczeni. Ceny paliwa, które w dużej mierze kształtujące koszty w tej branży, utrzymują się w tym roku na względnie stałym poziomie, a usługodawców przybywa.

Agrosfera

 • Case IH Magnum - unikalna wersja Rowtrac
  Ciągniki Case IH Magnum w wersji Rowtrac mają mieć zastosowanie wszędzie tam gdzie zależy na jak największej sile uciągu, ale również w uprawach rzędowych, gdzie potrzebna jest redukcja szerokości ogumienia.
 • John Deere: pakiety wyposażenia do 45 tys. zł w cenie maszyny
  Na wiosenny sezon maszynowy, John Deere przygotował specjalne promocje na zakup maszyn. Są to m.in. pakiety wyposażenia dodatkowego o wartości do 45 tys. zł oraz specjalne opcje finansowania fabrycznego.
 • Ursus - zupełnie nowe przyczepy
  Podczas targów Agrotech 2015, spółka Ursus zaprezentowała nowe przyczepy serii D. Jak mówią przedstawiciele firmy, to praktycznie nowe konstrukcje.
 • John Deere rozpoczyna szereg pokazów maszyn u dealerów i rolników
  John Deere Polska planuje w bieżącym roku szereg działań promocyjnych, polegających przede wszystkim na praktycznych pokazach polowych i indywidualnych demonstracjach. Cykl dni otwartych drzwi u dealerów "Zielona wiosna" rozpocznie się już wkrótce.