Zwierzęta

 • BPG: Polska jest największym odbiorcą naszej wieprzowiny
  Belgian Pork Group powstała w 2015 r. w wyniku fuzji firm Westvlees (zajmującej się rozbiorem) z Covalis wyspecjalizowanej w półtuszach. Grupę tworzy obecnie siedem spółek, dostawcami zwierząt są belgijscy rolnicy, którzy posiadają część udziałów w firmie. Podczas wizyty w zakładzie BPG, pytamy m.in. o to jak zmieniło się funkcjonowanie Grupy po wystąpieniu ASF na terenie Belgii, a także jak Grupa ustosunkowuje się do zarzutów płynących z Polski na temat „taniego i słabej jakości belgijskiego mięsa”.
 • Chiny wstrzymują import mięsa z Kanady
  Jak ogłosiła na swojej stronie internetowej ambasada chińska, w Kanadzie wykryto stosowanie dodatku paszowego, który nie jest dozwolony w Chinach. Według strony chińskiej, niezbędne do eksportu mięsa świadectwa weterynaryjne, zostały sfałszowane w maksymalnie 188 przypadkach.
 • Umowa Mercosur będzie miała opłakane skutki dla europejskiego sektora wołowiny
  Rada Sektora Wołowiny z dużym zaniepokojeniem przyjmuje informacje, które docierają z Brukseli. Mimo iż kadencja obecnej Komisji Europejskiej dobiega końca, to widoczna jest w DG Trade determinacja, aby podpisać umowę z krajami Mercosur jeszcze w tej kadencji.
 • Ceny świń utrzymują się na stabilnym poziomie
  W porównaniu z minionym tygodniem na krajowym rynku żywca wieprzowego nie odnotowaliśmy istotnych zmian cen. W większości skupów obowiązują stawki ustalone jeszcze w maju.

Rośliny

Fakty

 • Niemcy: Prawie 8 procent mniej świń od 2014 roku
  Niemieccy rolnicy mają coraz mniej świń. Spadek był szczególnie silny w gospodarstwach, a mniejszy w rzeźniach.
 • Polska ma coraz większy problem z suszami - czy można temu przeciwdziałać?
  Wraz ze zmianą klimatu rośnie częstość ich występowania, a co za tym idzie także straty. Pogarsza to sytuację ekonomiczną rolników i przyczynia się do wzrostu cen żywności. Odczuwają to mieszkańcy nie tylko terenów wiejskich, ale także dużych miast. Potrzebne są pilne działania, które ograniczą negatywne skutki tych ekstremalnych zjawisk.
 • Chiny wstrzymują import mięsa z Kanady
  Jak ogłosiła na swojej stronie internetowej ambasada chińska, w Kanadzie wykryto stosowanie dodatku paszowego, który nie jest dozwolony w Chinach. Według strony chińskiej, niezbędne do eksportu mięsa świadectwa weterynaryjne, zostały sfałszowane w maksymalnie 188 przypadkach.
 • Raporty IUNG w sprawie suszy nie przystają do rzeczywistości
  Zarząd KRIR alarmuje, że raporty suszowe IUNG nie oddają realiów i krzywdzą rolników. Jasno na to wskazują dowody, które zostały przesłane ministrowi rolnictwa.

ARiMR

 

 

Maszyny

 • Farmer w Teksasie, cz.5. Pożar w gospodarstwie!
  Dzisiaj podczas prasowania słomy doszło do opłakanego w skutkach pożaru...
 • A może uniwersalna przyczepa na żniwa?
  Jastech, bo o przyczepie tej firmy piszemy, to stosunkowo młody gracz na rynku maszyn rolniczych. Oferowane produkty wyglądają jednak na solidne i dopracowane.
 • Testujemy ciągniki Belarus 1221.2 i 1221.3
  W "Teście Farmera" sprawdziliśmy tym razem dla Was dwa ciągniki Belarus o mocy 136 KM. Maszyny zachęcają do zakupu konkurencyjną ceną i prostymi, sprawdzonymi rozwiązaniami. Jakie są jeszcze argumenty "za" zakupem tych maszyn? A jakie są ich słabe strony?
 • Zwiększyć siłę uciągu ciągnika
  Do pierwszych zabiegów uprawowych zostało jeszcze trochę czasu, jednak już teraz warto zastanowić się nad tym, jak poprawić siłę uciągu ciągnika podczas prac polowych. W tym kontekście bardzo ważną rolę spełniają opony.

Ceny

Finanse i prawo

Energia

 

Biznes

Agrosfera

 • Case IH Magnum - unikalna wersja Rowtrac
  Ciągniki Case IH Magnum w wersji Rowtrac mają mieć zastosowanie wszędzie tam gdzie zależy na jak największej sile uciągu, ale również w uprawach rzędowych, gdzie potrzebna jest redukcja szerokości ogumienia.
 • John Deere: pakiety wyposażenia do 45 tys. zł w cenie maszyny
  Na wiosenny sezon maszynowy, John Deere przygotował specjalne promocje na zakup maszyn. Są to m.in. pakiety wyposażenia dodatkowego o wartości do 45 tys. zł oraz specjalne opcje finansowania fabrycznego.
 • Ursus - zupełnie nowe przyczepy
  Podczas targów Agrotech 2015, spółka Ursus zaprezentowała nowe przyczepy serii D. Jak mówią przedstawiciele firmy, to praktycznie nowe konstrukcje.
 • John Deere rozpoczyna szereg pokazów maszyn u dealerów i rolników
  John Deere Polska planuje w bieżącym roku szereg działań promocyjnych, polegających przede wszystkim na praktycznych pokazach polowych i indywidualnych demonstracjach. Cykl dni otwartych drzwi u dealerów "Zielona wiosna" rozpocznie się już wkrótce.