Zwierzęta

21 wrzesień 2020

Rośliny

21 wrzesień 2020

 • Jak zrobić zakwas na chleb - podpowiada Tadeusz Rolnik
  W czasie kwarantanny wiele osób zaczęło piec chleb i bułki w domu, dlatego popyt na drożdże zdecydowanie wzrósł. A jak zrobić chleb na zakwasie? Swój przepis zdradza nam Tadeusz Tolnik, promujący akcję "Cała Polska piecze chleb".
 • Nowe szczyty notowań zbóż na światowych giełdach
  W minionym tygodniu na światowych giełdach podrożały wszystkie prezentowane poniżej kontrakty zbożowe i osiągnęły nowe kilkumiesięczne szczyty cen.
 • Rzepak na Matif najdroższy od siedmiu miesięcy
  W minionym tygodniu drożały kontrakty terminowe na oleiste na światowych rynkach. Amerykańska soja jest najdroższa od prawie 2,5 roku, a rzepak na paryskiej giełdzie od 7 miesięcy.
 • Nowe zagrożenia chorobami grzybowymi
  Niespotykane wcześniej warunki pogodowe, jakie panowały podczas ostatniej zimy, przyczyniają się do rozwoju nowych problemów, z którymi będziemy borykać się w uprawach rolniczych, w tym epidemii takich chorób, jak biała plamistość liści, cylindrosporioza czy werticilioza.

Fakty

21 wrzesień 2020

 

 

Maszyny

21 wrzesień 2020

 • Jesień 2020 bez Agro Show
  Właśnie w ten wrześniowy weekend powinna odbywać się XXI edycja Międzynarodowej Wystawy Rolniczej Agro Show organizowanej przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Powinna, bowiem jak wiadomo cała wystawa została odwołana z powodu pandemii Covid 19.
 • John Deere 8RX i nie tylko. Nowości amerykańskiego koncernu w Polsce
  Zapraszamy na film z prezentacji nowości wprowadzonych do ciągników John Deere w sezonie 2020. Podczas jazd polowych mogliśmy się przekonać, co wniosły poszczególne zmiany.
 • Kontrola kombajnu - konieczna już po żniwach
  Choć okres żniw zbożowych został zakończony, nie wszystkie kombajny odstawiane są do garażu. Niezależnie jednak od tego, czy przygotowywane są do zbioru kukurydzy, czy czekać będą aż do żniw w 2021 r., konieczna jest diagnostyka maszyn oraz odpowiednia ich konserwacja.
 • Test budżetowej zaprawiarki do nasion Apli-Tech AZ-100 SHU
  Zaczynają się siewy zbóż ozimych. Jednym z głównych etapów przygotowania własnego materiału siewnego jest jego zaprawienie. Jak zrobić to skutecznie i niedrogo? Testujemy zaprawiarkę Apli-Tech AZ-100 SHU.

Ceny

21 wrzesień 2020

Finanse i prawo

21 wrzesień 2020

 • Nowe prawo budowlane to więcej obowiązków przy inwestycji w instalację fotowoltaiczną
  19 września wejdzie nowelizacja ustawy o prawie budowlanym. Wprowadza ona m.in. nowe obowiązki dla planujących instalacje fotowoltaiczne o mocy większej niż 6,5 kWp. Celem zmian jest podniesienie bezpieczeństwa pożarowego, jednak niektóre zapisy art. 29 ust. 2 ustawy mogą być trudne w interpretacji dla użytkowników, projektantów oraz instalatorów.
 • Umowa dzierżawy a prawo pierwokupu
  Rolnicy często zawierają umowy dzierżawy i zwykle są to umowy wieloletnie. Z uwagi na znaczenie takiej umowy w funkcjonowaniu gospodarstw rolnych warto z dbałością podejść do zawierania tych umów. Poniżej przedstawiamy analizę umowy dzierżawy w kontekście prawa pierwokupu dzierżawionej przez rolnika nieruchomości.
 • Jak teraz będziemy chronić zwierzęta?
  Sejm dziś w nocy uchwalił ustawę o ochronie zwierząt. Prace nad dwoma projektami przeprowadzono w ekspresowym tempie, a wynik tych prac niewiele różni się od projektu PiS.
 • Jakie kary za odmowę udziału w spisie rolnym?
  Udział w tegorocznym spisie rolnym trzeba wziąć obowiązkowo i udzielić odpowiedzi zgodnych ze stanem faktycznym.

Energia

21 wrzesień 2020

 

Biznes

21 wrzesień 2020

 • Jak zrobić zakwas na chleb - podpowiada Tadeusz Rolnik
  W czasie kwarantanny wiele osób zaczęło piec chleb i bułki w domu, dlatego popyt na drożdże zdecydowanie wzrósł. A jak zrobić chleb na zakwasie? Swój przepis zdradza nam Tadeusz Tolnik, promujący akcję "Cała Polska piecze chleb".
 • Wyraźnie lepsze nastroje w rolnictwie? – komentarz autora badania
  Dokładnie tydzień temu, opublikowaliśmy na farmer.pl i w mediach społecznościowych wyniki najnowszych badań koniunktury w rolnictwie autorstwa IRG SGH, które mówią wprost: wyraźnie polepszyła się sytuacja finansowa gospodarstw rolnych w naszym kraju. Informacja ta spotkała się z ogromnym odzewem z Państwa strony – ilość odsłon i zazwyczaj krytycznych komentarzy, była naprawdę imponująca. Dlatego poprosiliśmy autora tych badań o odpowiedź na pytanie: czy nie doszło do jakiejś pomyłki przy sporządzaniu tej analizy, skoro wywołała ona tyle krytyki wśród rolników?
 • Udany rok Pöttingera nawet w dobie kryzysu
  Austriacki producent maszyn rolniczych z Grieskirchen podsumował swój rok obrotowy 2019/2020. Jest nieco gorzej niż w ubiegłym roku, jednak wciąż znacznie lepiej aniżeli można się tego było spodziewać.
 • Jakie koszty kwalifikują się do wsparcia w ramach RHD i małego przetwórstwa?
  Od 26 października do 24 listopada 2020 r. będzie można składać wnioski  na wsparcie małego przetwórstwa na terenach wiejskich i na organizację lub rozwój rolniczego handlu detalicznego.

Agrosfera

21 wrzesień 2020

 • Case IH Magnum - unikalna wersja Rowtrac
  Ciągniki Case IH Magnum w wersji Rowtrac mają mieć zastosowanie wszędzie tam gdzie zależy na jak największej sile uciągu, ale również w uprawach rzędowych, gdzie potrzebna jest redukcja szerokości ogumienia.
 • John Deere: pakiety wyposażenia do 45 tys. zł w cenie maszyny
  Na wiosenny sezon maszynowy, John Deere przygotował specjalne promocje na zakup maszyn. Są to m.in. pakiety wyposażenia dodatkowego o wartości do 45 tys. zł oraz specjalne opcje finansowania fabrycznego.
 • Ursus - zupełnie nowe przyczepy
  Podczas targów Agrotech 2015, spółka Ursus zaprezentowała nowe przyczepy serii D. Jak mówią przedstawiciele firmy, to praktycznie nowe konstrukcje.
 • John Deere rozpoczyna szereg pokazów maszyn u dealerów i rolników
  John Deere Polska planuje w bieżącym roku szereg działań promocyjnych, polegających przede wszystkim na praktycznych pokazach polowych i indywidualnych demonstracjach. Cykl dni otwartych drzwi u dealerów "Zielona wiosna" rozpocznie się już wkrótce.