Zwierzęta

30 listopad 2020

 • Kompendium wiedzy dla małych przetwórców mleka
  Dwudniowe warsztaty dla małych i średnich przetwórców mleka zorganizowane przez EIT Food były istnym kompendium wiedzy dla przetwórców mleka. Naukowcy i praktycy przedstawili najważniejsze zagadnienia związane z przetwórstwem okraszając je wieloma praktycznymi wskazówkami.
 • Jedynie 4,30 zł za kilogram żywca wieprzowego w grudniu
  Jedynie 4,30 zł za kilogram żywca wieprzowego w grudniu – taki poziom cen trzody chlewnej dla Polski przewidują analitycy IERiGŻ. I niestety, w pierwszej połowie 2021 r. ceny trzody będą prawdopodobnie nadal obniżały się! Wzrośnie natomiast cena bydła – wynika z najnowszego raportu Rynek mięsa.
 • Kolejne przypadki ASF w Polsce
  Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wystąpieniu ponad dwudziestu nowych przypadków afrykańskiego pomoru świń na obszarze Polski.
 • W październiku wzrosła średnia cena płacona za mleko w UE
  Jak stwierdził niderlandzki związek rolników (LTO), w październiku  wiodące w Unii Europejskiej mleczarnie za mleko surowe płaciły średnio 33,26 euro/100 kg, czyli o 0,27 euro/100 kg więcej niż we wrześniu 2020 r.

Rośliny

30 listopad 2020

 • Wygłodniały rzepak, choroby i szkodniki nadal widoczne
  Na wielu plantacjach rzepaku są widoczne objawy niedoboru azotu. Dotyczy to głównie starszych liści, które są ponadto często porażone suchą zgnilizną kapustnych oraz białą plamistością rzepaku. Na szczęście przymrozki przyhamowały galopującą wegetację.
 • Glencore to teraz Viterra - zmiana nazwy firmy
  Nowa nazwa firmy Glencore to Viterra. Na rynku polskim jest obecna od 1997 r.
 • Sesja Naukowa IOR-PIB zmieniła nazwę – teraz to Konferencja Ochrony Roślin
  O tym, w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na organizację Sesji Naukowej IOR – PIB, jakie wyzwania stoją przed współczesnym rolnictwem i w jaki sposób się ono zmienia z prof. Markiem Mrówczyńskim, dyrektorem Instytutu Ochrony Roślin – PIB rozmawiała Andromeda Wróbel.
 • Strategia integrowanej ochrony kukurydzy nagrodzona
  Decyzją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Instytut Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy został uhonorowany nagrodą za „Osiągnięcia w zakresie wdrażania postępu w rolnictwie, rozwoju wsi i rynkach rolnych za 2019 r.” za „Opracowanie i wdrożenie do praktyki strategii integrowanej ochrony kukurydzy przed agrofagami”.

Fakty

30 listopad 2020

ARiMR

30 listopad 2020

 

 

Maszyny

30 listopad 2020

 • Nowy lżejszy wał
  Przygotowanie gleby do siewu czasami sprawia wiele trudności. Spore znaczenie mają poszczególne elementy maszyny, którą pracujemy. Jednym z ważniejszych elementów jest wał, a jeśli chodzi o wały to specjalistą w ich budowie jest firma Otico.
 • W Rosji koszą głównie rosyjskie kombajny
  Tak wynika z raportu opublikowanego przez Rosyjskie Stowarzyszenie Producentów Specjalistycznych Maszyn i Urządzeń Rosspetsmash.
 • Najlepiej oceniane marki ciągników w 2020 r.
  W porównaniu z rokiem ubiegłym w zestawieniu satysfakcji dealerów poszczególnych marek ciągników przeprowadzany przez stowarzyszenie CLIMMAR dwa pierwsze miejsca pozostały bez zmian. Zaskakujący jest natomiast jeden duży spadek.
 • Pobudzić samosiewy po ultrapłytkiej uprawie
  Jeszcze kilkanaście lat temu można było odnieść wrażenie, że uprawa ścierniska to zabieg, który można śmiało pominąć. Jednak okazuje się, że coraz większa presja chwastów w wąskich płodozmianach oraz wycofywanie kolejnych substancji aktywnych z użycia spowodowały, że uprawa pożniwna wraca do łask.

Ceny

30 listopad 2020

Finanse i prawo

30 listopad 2020

 • Jedynie 4,30 zł za kilogram żywca wieprzowego w grudniu
  Jedynie 4,30 zł za kilogram żywca wieprzowego w grudniu – taki poziom cen trzody chlewnej dla Polski przewidują analitycy IERiGŻ. I niestety, w pierwszej połowie 2021 r. ceny trzody będą prawdopodobnie nadal obniżały się! Wzrośnie natomiast cena bydła – wynika z najnowszego raportu Rynek mięsa.
 • Ile milionów wyrzucono w „polskie białko”?
  Mieliśmy – tylko ostatnio – realizowane dwa programy dotyczące białka. I znów potrzebne było przedłużenie na dwa lata moratorium dla zakazu używania pasz GMO. Jak się to stało?
 • Zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonego w KRUS do 24 grudnia 2020
  KRUS informuje, że do 24 grudnia 2020 r. wydłużony został okres, na który przysługuje zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonego rolnika/domownika.
 • KOWR zrezygnował z indywidualnej kontroli w Elewarrze
  KOWR może dowiadywać się dopiero po kwartale, jak dysponuje swoim majątkiem Elewarr. Rozporządzanie składnikami aktywów trwałych - w tym wniesienie jako aktywów do spółki lub spółdzielni - do 6 mln zł pozostaje w kompetencjach samej tylko rady nadzorczej – dopiero przy kwotach powyżej 6 mln zł zainteresuje się nim zgromadzenie wspólników (czyli KOWR). To samo z kolei zainteresuje radę nadzorczą dopiero przy kwocie rozporządzania aktywami trwałymi powyżej 3 mln – więc dysponując jednorazowo majątkiem do 3 mln zł zarząd nie musi nawet mieć zgody rady nadzorczej.

Energia

30 listopad 2020

 • Dlaczego warto wymienić stary piec grzewczy na nowy?
  Polska to jeden z najdroższych krajów pod względem kosztów utrzymania domu – przeciętna rodzina przeznacza na to ok. 800 zł miesięcznie, czyli 15,8% domowego budżetu. Aż 70% wydatków gospodarstw domowych pochłania ogrzewanie i wentylacja. Jak zmniejszyć rachunki i zapewnić komfort cieplny w sezonie grzewczym?
 • Wkrótce prąd będzie droższy
  Nawet jeśli cena energii elektrycznej pozostanie na obecnym poziomie, wszyscy za prąd zapłacimy po nowym roku drożej. To za sprawą nowej „opłaty mocowej”.
 • Jak odróżnić opał złej jakości od tego dobrego?
  Już rozpoczął się sezon grzewczy, więc wielu właścicieli gospodarstw zakupuje opał grzewczy, w tym i węgiel niezbędny do zapewnienia komfortu cieplnego w domu. Okazuje się, że palenie w piecu najtańszym opałem w ostatecznym rozrachunku może drogo kosztować.
 • Dowiedz się, kiedy musisz wymienić swój stary piec na kocioł 5 klasy?
  Jakiej klasy piec posiadam? Do kiedy trzeba wymienić piec na kocioł piątej klasy? Te 2 pytania najczęściej nurtują właścicieli kotłów, czy też pieców na paliwo stałe jak drewno lub węgiel.

 

Biznes

30 listopad 2020

 • Jedynie 4,30 zł za kilogram żywca wieprzowego w grudniu
  Jedynie 4,30 zł za kilogram żywca wieprzowego w grudniu – taki poziom cen trzody chlewnej dla Polski przewidują analitycy IERiGŻ. I niestety, w pierwszej połowie 2021 r. ceny trzody będą prawdopodobnie nadal obniżały się! Wzrośnie natomiast cena bydła – wynika z najnowszego raportu Rynek mięsa.
 • Ile zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w 2021 r.?
  17 listopada br., ukazał się projekt rozporządzenia określającego stawkę zwrotu podatku akcyzowego od każdego zakupionego litra oleju napędowego, wykorzystanego do prowadzenia działalności rolniczej. Jaka będzie wysokość zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przyszłym roku?
 • Tylko do 30 listopada pomoc dla rolników poszkodowanych przez pandemię i klęski żywiołowe
  To ostatnia szansa na złożenie w ARiMR wniosku o pomoc w sytuacji gdy gospodarstwo rolnika zanotowało straty w wyniku pandemi i klęski żywiołowej.  30 listopada mija czas wyznaczony przez Agencję na złożenie stosownych dokumentów. Tego samego dnia kończy się też nabór wniosków o wsparcie finansowe dla nowych grup i organizacji producentów rolnych, a także mija także termin dostarczania do Agencji zaświadczeń potwierdzających odbiór lub utylizację chryzantem.
 • Rolnictwo i ekologia, czy można to połączyć?
  Komisja Europejska już jakiś czas temu zapowiedziała wprowadzenie strategii Zielonego Ładu. Jego ambitne założenia mają być wdrożone do roku 2030. Zapytaliśmy, jak te wytyczne postrzega firma Horsch.

Agrosfera

30 listopad 2020

 • Case IH Magnum - unikalna wersja Rowtrac
  Ciągniki Case IH Magnum w wersji Rowtrac mają mieć zastosowanie wszędzie tam gdzie zależy na jak największej sile uciągu, ale również w uprawach rzędowych, gdzie potrzebna jest redukcja szerokości ogumienia.
 • John Deere: pakiety wyposażenia do 45 tys. zł w cenie maszyny
  Na wiosenny sezon maszynowy, John Deere przygotował specjalne promocje na zakup maszyn. Są to m.in. pakiety wyposażenia dodatkowego o wartości do 45 tys. zł oraz specjalne opcje finansowania fabrycznego.
 • Ursus - zupełnie nowe przyczepy
  Podczas targów Agrotech 2015, spółka Ursus zaprezentowała nowe przyczepy serii D. Jak mówią przedstawiciele firmy, to praktycznie nowe konstrukcje.
 • John Deere rozpoczyna szereg pokazów maszyn u dealerów i rolników
  John Deere Polska planuje w bieżącym roku szereg działań promocyjnych, polegających przede wszystkim na praktycznych pokazach polowych i indywidualnych demonstracjach. Cykl dni otwartych drzwi u dealerów "Zielona wiosna" rozpocznie się już wkrótce.