Zwierzęta

Rośliny

Fakty

ARiMR

 

 

Maszyny

 • Amazone poszerza ofertę pługów Cayros
  Firma Amazone poszerza rodzinę pługów Cayros o nowe modele i nowe opcje wyposażenia dotychczasowych narzędzi. Zmiany dotyczą serii M oraz XM i XMS, czyli zarówno pługów dla małych jak i średnich gospodarstw.
 • Wkrętak z magazynkiem od Würth Polska
  Würth Polska prezentuje limitowaną edycję wkrętaka z magazynkiem. Cały zestaw dostępny jest od 23 kwietnia w specjalnie zaprojektowanym opakowaniu prezentacyjnym. Narzędzie wyposażono w 12 wymiennych bitów, a część dochodu ze sprzedaży trafi na cele charytatywne.
 • 100 prezentów na 100 lat ciągników John Deere
  John Deere w tym roku obchodzi 100-lecie produkcji ciągników. Z tej okazji amerykański producent przygotował dla klientów specjalną promocję, w której do każdego zakupionego ciągnika powyżej 100 KM przeznaczony jest prezent.
 • Agro-Masz Grass 300 - nowy agregat do uprawy użytków zielonych
  Agro-Masz wzbogaca swoją ofertę o kolejną maszynę. Tym razem jest to agregat, który autonomicznie ma służyć do pielęgnacji użytków zielonych, zaś w połączeniu z siewnikiem poplonów SP200 także do ich zakładania i podsiewu.

Ceny

 • Niemcy: ceny świń na stabilnym poziomie
  Wczorajsze notowanie niemieckiej giełdy VEZG nie przyniosło żadnych zmian cen. Prawdopodobnie zatem jakichkolwiek podwyżek w krajowych skupach spodziewać możemy się dopiero po weekendzie majowym.
 • Mocny wzrost ceny amerykańskiej pszenicy
  We wtorek o ponad 2 proc. podrożała amerykańska pszenica na giełdzie w Chicago.
 • Spadek ceny rzepaku
  We wtorek cena rzepaku spadła poniżej 340 euro/t, natomiast canola jest najdroższa od lipca ub.r.
 • Ceny rzepaku ponownie spadają
  Kolejny już tydzień przyniósł obniżki cen rzepaku. We wszystkich badanych skupach tona nasion tego gatunku kosztuje mniej niż 1500 zł netto. Za to jęczmień coraz bardziej zbliża się do ceny pszenicy, a nawet czasami ją przekracza.

Finanse i prawo

Energia

 • Jak Dawid z Goliatem - rolnicy wygrali z energetycznym gigantem
  Gdy grupa rolników sprzeciwiła się planom pogrzebania ich gospodarstw pod hałdą nowej odkrywki węgla brunatnego dla Elektrowni Bełchatów, nikt chyba poza nimi samymi nie wierzył w skuteczność tych protestów. A jednak wszystko wskazuje na to, że udało się im zniweczyć plany potężnego koncernu.
 • Rolnicy stracą przez rynek mocy
  Już teraz rolnicy płacą średnio o 20-450% wyższe rachunki za prąd niż pozostałe gospodarstwa domowe. Po wprowadzeniu rynku mocy ceny energii wzrosną o dodatkowe 10-20%. Jutro odbędzie się trzecie czytanie projektu ustawy, które przypieczętuje kolejne podwyżki.
 • Wciąż kilka tysięcy domów pozbawionych prądu po śnieżycach
  Jak poinformował Marek Kubiak, dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, wciąż trwa usuwanie awarii energetycznych po śnieżycach, które szalały głownie we wschodniej części kraju. Bez prądu pozostaje wciąż ponad 6 tysięcy odbiorców.
 • Rolnik-przedsiębiorca będzie miał tańszą energię?
  Przyznanie przedsiębiorcom, jakimi są osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą w warunkach domowych, wzmożonej ochrony prawnej właściwej konsumentom i odbiorcom w gospodarstwie domowym w stosunkach z przedsiębiorstwami energetycznymi proponują autorzy złożonego w Sejmie projektu nowelizacji ustawy - Prawo energetyczne.

 

Biznes

Agrosfera

 • Case IH Magnum - unikalna wersja Rowtrac
  Ciągniki Case IH Magnum w wersji Rowtrac mają mieć zastosowanie wszędzie tam gdzie zależy na jak największej sile uciągu, ale również w uprawach rzędowych, gdzie potrzebna jest redukcja szerokości ogumienia.
 • John Deere: pakiety wyposażenia do 45 tys. zł w cenie maszyny
  Na wiosenny sezon maszynowy, John Deere przygotował specjalne promocje na zakup maszyn. Są to m.in. pakiety wyposażenia dodatkowego o wartości do 45 tys. zł oraz specjalne opcje finansowania fabrycznego.
 • Ursus - zupełnie nowe przyczepy
  Podczas targów Agrotech 2015, spółka Ursus zaprezentowała nowe przyczepy serii D. Jak mówią przedstawiciele firmy, to praktycznie nowe konstrukcje.
 • John Deere rozpoczyna szereg pokazów maszyn u dealerów i rolników
  John Deere Polska planuje w bieżącym roku szereg działań promocyjnych, polegających przede wszystkim na praktycznych pokazach polowych i indywidualnych demonstracjach. Cykl dni otwartych drzwi u dealerów "Zielona wiosna" rozpocznie się już wkrótce.