Zwierzęta

06 kwiecień 2020

 • Niedrogie sposoby ograniczania emisji metanu w hodowli bydła mięsnego
  Próby ograniczania emisji metanu nie muszą wiązać się z dużymi kosztami. Zawracając uwagę na fazę wegetacji roślin, czy prawidłowe bilansowanie dawki możemy przyczynić się do zmniejszenia emisji metanu oraz ograniczyć starty energii, które generuje proces metanogenezy.
 • ASF: Ponad 100 przypadków u dzików w ubiegłym tygodniu
  W ciągu minionych siedmiu dni na mapie Głównego Inspektoratu Weterynarii pojawiło się ponad 100 nowych przypadków ASF u dzików.
 • Do likwidacji 10 tys. świń w ognisku ASF, w Wielkopolsce
  Główny Lekarz Weterynarii potwierdza wystąpienie afrykańskiego pomoru świń (ASF) w stadzie zlokalizowanym w miejscowości Więckowice, w gminie Dopiewo, w powiecie poznańskim. W fermie jest utrzymywanych ok. 10 tys. świń, a gospodarstwo zostało uznane za kontaktowe do pierwszego ogniska ASF w 2020 r., potwierdzonego 20 marca br.
 • Pierwsze ognisko ASF w Wielkopolsce
  Złe wieści docierają do nas z Wielkopolski. Pierwsze doniesienia mówią o potwierdzonym ognisku ASF w pow. poznańskim. Czekamy na oficjalny komunikat Głównego Inspektoratu Weterynarii w tej sprawie.

Rośliny

06 kwiecień 2020

 • Prezes IZP: Eksport zbóż jest na wyższym poziomie
  Z monitorowanych przez Izbę Zbożowo-Paszową danych wynika, że eksport zbóż w ostatnim czasie jest na wyższym poziomie niż w poprzednich dwóch latach. Symbolem zwiększonego popytu jest obraz portów: Gdynia, Gdańsk, a także Szczecin-Świnoujście, w których ładowana jest pszenica - mówi serwisowi portalspozywczy.pl Monika Piątkowska, Prezes Izby Zbożowo-Paszowej.
 • Rzepak z uszkodzonymi wiązkami przewodzącymi
  Ocena stanu plantacji roślin ozimych powinna odbywać się indywidualnie dla każdego pola. Wiele zależy od stanu zaawansowania fazy rozwojowej. Te które rozpoczęły wzrost wydłużeniowy – straciły najwięcej, ale to są pojedyncze przypadki. Przeważnie rzepak ładnie się regeneruje po mrozach.
 • Jak uchronić kukurydzę przed szkodnikami?
  Jest coraz cieplej, w związku z tym trzeba się liczyć ze wzmożoną aktywnością szkodników. Jak sobie z nimi poradzić, żeby w jak najmniejszym stopniu uszkodziły kukurydzę, do której siewów przystąpimy praktycznie na dniach rozmawiamy z dr hab. Pawłem Beresiem z Terenowej Stacji Doświadczalnej w Rzeszowie Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu – Państwowego Instytutu Badawczego.
 • Prof. Michalski: Nie rekomenduję siewu kukurydzy w tym tygodniu
  - Na siew kukurydzy jest jeszcze za wcześnie. Gleba jest zbyt zimna. Zabieg jest ryzykowany – mówi w rozmowie z portalem farmer.pl prof. Tadeusz Michalski, prezes Polskiego Związku Producentów Kukurydzy.

Fakty

06 kwiecień 2020

ARiMR

06 kwiecień 2020

 

 

Maszyny

06 kwiecień 2020

 • Kubota świętuje 130 lat działalności
  Marka Kubota kojarzy się nam dziś głównie z ciągnikami rolniczymi, a także maszynami budowalnymi. Mało kto jednak wie, że historia firmy zaczęła się od… produkcji rur i instalacji wodociągowych.
 • Zmiany w tegorocznych wystawach rolniczych
  Epidemia koronawirusa sieje spustoszenie także w mających się odbyć w tym roku wystawach rolniczych. Zmiany dotyczą Zielonego Agro Show oraz Opolagry.
 • Branża maszyn rolniczych - jakie są perspektywy w obliczu pandemii koronawirusa?
  Na razie na rynku maszyn i urządzeń rolniczych nie jest źle, ale rosną obawy co do najbliższych tygodni jak i późniejszego okresu po opanowaniu kryzysu pandemii. Jednocześnie rysują się pewne strategie co do zabezpieczenia pracowników i prowadzenia biznesu w nowych warunkach.
 • Tani sposób na pojemną przyczepę
  Myśląc o zakupie nowej przyczepy o ładowności około 20 t należy liczyć się wydatkiem sięgającym nawet 150 tys. zł. Okazuje się jednak, że podobną przyczepę możemy mieć za ułamek tej kwoty.

Ceny

06 kwiecień 2020

 • Do likwidacji 10 tys. świń w ognisku ASF, w Wielkopolsce
  Główny Lekarz Weterynarii potwierdza wystąpienie afrykańskiego pomoru świń (ASF) w stadzie zlokalizowanym w miejscowości Więckowice, w gminie Dopiewo, w powiecie poznańskim. W fermie jest utrzymywanych ok. 10 tys. świń, a gospodarstwo zostało uznane za kontaktowe do pierwszego ogniska ASF w 2020 r., potwierdzonego 20 marca br.
 • Chiny: Jak epidemia koronawirusa wpłynęła na rynek mleka i wołowiny?
  Globalna koniunktura w sektorze mleka i wołowiny wyraźnie się pogorszyła. W rozmowie z Jackiem Strzeleckim, ekspertem ds. chińskiego rynku rolno-spożywczego, pytamy jak radzi sobie rolnictwo w miejscu zapoczątkowania ogólnoświatowej pandemii koronawirusa SARS-CoV-2.
 • Spadkowy tydzień notowań zbóż na świecie
  W piątek podrożała większość zbóż na światowych giełdach, natomiast w ujęciu tygodniowym zarówno pszenica jak i kukurydza na giełdzie Matif i CBoT straciła na wartości.
 • Mieszane notowania oleistych na światowych giełdach
  Piątkowe notowania kontraktów na oleiste na światowych giełdach zakończyły się w większości spadkiem cen. Podrożała jedynie rzepak na Matif- o 0,6 proc.

Finanse i prawo

06 kwiecień 2020

Energia

06 kwiecień 2020

 • Wybieramy gazowy podgrzewacz do wody użytkowej
  Gazowe przepływowe podgrzewacze wody to rozwiązanie najczęściej spotykane w budynkach wielorodzinnych i i w użytkowanych okresowo domkach letniskowych. To rozwiązanie szczególnie polecane do małych gospodarstw domowych, jak i rolnych, w których nie ma technicznych możliwości korzystania z podgrzewaczy pojemnościowych bądź tworzenie takich instalacji jest po prostu nieopłacalne.
 • Atom nie jest odpowiedzią na zmianę klimatu
  Energetyka jądrowa nie jest odpowiedzią na zmianę klimatu. W porównaniu z energią ze słońca i wiatru jest zbyt droga, a nowe instalacje buduje się zbyt długo. To jedne z kluczowych wniosków opublikowanego właśnie Raportu o stanie światowego przemysłu jądrowego.
 • Jak i kiedy ubiegać się o rekompensaty za wzrost cen prądu
  Ministerstwo Aktywów Państwowych opublikowało projekt ustawy o rekompensatach za prąd. Okazuje się, że tylko gospodarstwa domowe, czyli też i rolne, narażone na negatywne skutki wzrostu cen energii elektrycznej, będą mogły ubiegać się o rekompensaty. Podpowiadamy, jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać rekompensatę za prąd.
 • Geenpeace Polska: Nikłe szanse na uruchomienie kopalni Złoczew, ale decyzja dopiero po wyborach
  Główna Dyrekcja Ochrony Środowiska odroczyła wydanie decyzji w sprawie kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Złoczew w woj. łódzkim, która miałaby zapewnić dostawy Elektrowni Bełchatów.

 

Biznes

06 kwiecień 2020

 • Brak płynności finansowej grozi falą upadłości w rolnictwie
  Niezbędna jest natychmiastowa pomoc, która pozwoli uratować i utrzymać powiązania handlowe i kooperacyjne między rolnikami, przemysłem i handlem. Destabilizacja rynku w tym obszarze grozi falą upadłości i likwidacją miejsc pracy - uważa Federacja Rolna.
 • Przetargi na dzierżawę i sprzedaż ziemi w KOWR przez internet?
  KOWR radzi zainteresowanym zaopatrzyć się komputery z dostępem do internetu i oprogramowaniem do wideorozmów w sieci.
 • Hala na miarę gospodarstwa rolnego
  Hale rolnicze stanowią mniej kosztowną i szybszą w budowie alternatywę dla tradycyjnych budynków gospodarczych i inwentarskich, wznoszonych z cegieł bądź zwykłych pustaków. Nie tylko są tańsze i szybsze w wzniesieniu, ale też łatwiej jest je rozbudowywać lub demontować.
 • Ziemniaki ekologiczne i bezorkowe
  Uprawa ziemniaków w systemie ekologicznym wydaje się olbrzymim wyzwaniem, a co dopiero, gdy do tego dodamy uprawę bezorkową! Orka uchodzi wszak za główny oręż rolników ekologicznych w walce z agrofagami. Magdalena i Kamil Pazik udowadniają jednak, że da się połączyć uprawę ekologiczną z rezygnacją z pługa.

Agrosfera

06 kwiecień 2020

 • Case IH Magnum - unikalna wersja Rowtrac
  Ciągniki Case IH Magnum w wersji Rowtrac mają mieć zastosowanie wszędzie tam gdzie zależy na jak największej sile uciągu, ale również w uprawach rzędowych, gdzie potrzebna jest redukcja szerokości ogumienia.
 • John Deere: pakiety wyposażenia do 45 tys. zł w cenie maszyny
  Na wiosenny sezon maszynowy, John Deere przygotował specjalne promocje na zakup maszyn. Są to m.in. pakiety wyposażenia dodatkowego o wartości do 45 tys. zł oraz specjalne opcje finansowania fabrycznego.
 • Ursus - zupełnie nowe przyczepy
  Podczas targów Agrotech 2015, spółka Ursus zaprezentowała nowe przyczepy serii D. Jak mówią przedstawiciele firmy, to praktycznie nowe konstrukcje.
 • John Deere rozpoczyna szereg pokazów maszyn u dealerów i rolników
  John Deere Polska planuje w bieżącym roku szereg działań promocyjnych, polegających przede wszystkim na praktycznych pokazach polowych i indywidualnych demonstracjach. Cykl dni otwartych drzwi u dealerów "Zielona wiosna" rozpocznie się już wkrótce.