Zwierzęta

 • Nowe trendy w procesie zadawania paszy
  Automatyzacja w procesie zadawania paszy to oszczędność czasu i kosztów. Jakich rozwiązań w najbliższej przyszłości możemy spodziewać się w tym zakresie? Zapytaliśmy o to Artura Szymczaka – dyrektora zarządzającego w firmie Kuhn Maszyny Rolnicze.
 • Tuczarnie, czyli zoptymalizowane budynki
  W ostatnich latach wiele się zmieniło w kwestii zabudowań przeznaczonych do tuczu świń. Praktycznie odchodzi się już od tradycyjnych budynków murowanych na rzecz tuczarni lekkich, zbudowanych z płyt warstwowych, na konstrukcji stalowej. Mają to być zoptymalizowane obiekty generujące niskie koszty utrzymania, a jednocześnie wytrzymałe.
 • W 2019 r. Chiny będą importować więcej produktów mlecznych
  Do wzrostu importu przyczyni się przede wszystkim spadek krajowej produkcji na skutek jej wysokich kosztów.
 • Zastępca GLW: Po wystąpieniu ASF w Belgii, do Polski przyjechało 850 świń
  Podczas Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi uczestniczący w spotkaniu rolnicy kierowali do  przedstawicieli ministerstwa rolnictwa, jak i krajowej weterynarii pytania dotyczące transportu żywych świń z Belgii, które zaczęły przyjeżdżać na teren zachodniej Polski po potwierdzeniu pierwszego przypadku ASF. Rolnicy pytali również o możliwość wstrzymania importu świń i wieprzowiny z krajów, w których występuje ASF.

Rośliny

 • Powrót wzrostów cen kukurydzy na Matif
  W ubiegłym tygodniu kontrakty zbożowe na światowych giełdach w większości podrożały. Najwięcej zyskała kukurydza na paryskiej giełdzie- 1,2 proc.
 • Słabe zamknięcie tygodnia notowań rzepaku
  W piątek cena rzepaku na paryskiej giełdzie spadła o 4 euro do 373 euro/t, a przez tydzień rzepak potaniał o 1,8 proc.
 • Monitorowanie omacnicy prosowianki - część 2
  Mając wiedzę z zakresu biologii, uzbrojeni w pułapkę świetlną, możemy dość precyzyjnie wyznaczyć termin zwalczania chemicznego lub biologicznego omacnicy prosowianki. Przy czym co roku trzeba trzymać rękę na pulsie, ponieważ to pogoda ma decydujący wpływ na rozwój tego szkodnika.
 • Copa-Cogeca: O negocjacjach trójstronnych ws. produktów nawozowych
  Wobec zbliżającej się ostatniej rundy negocjacji trójstronnych ws. produktów nawozowych z oznakowaniem CE Copa i Cogeca wyrażają obawy związane z ograniczonymi postępami w najważniejszych kwestiach, na które na wcześniejszych etapach procesu ustawodawczego zwrócili uwagę rolnicy i spółdzielnie, w szczególności jeżeli chodzi o limity zawartości kadmu.

Fakty

 • Pożar po czeskiej stronie Parku Narodowego w Karkonoszach
  9 polskich jednostek straży pożarnej i 13 czeskich zastępów gasiło pożar traw i kosodrzewiny po czeskiej stronie Karkonoskiego Parku Narodowego.
 • Myśliwy zgubił broń wracając z polowania
  W okolicach Sobótki pod Wrocławiem (woj. dolnośląskie) policjanci zabezpieczyli strzelbę myśliwską, która leżała na poboczu drogi. Okazało się, że zgubił ją roztargniony myśliwy.
 • Traktor rozpadł się po zderzeniu z autem
  Wiele szczęścia miał kierowca ursusa, który wymusił pierwszeństwo na drodze w Lubczy (woj. małopolskie). Jego pojazd dosłownie rozpadł się po zderzeniu z osobowym mitsubishi, a on sam trafił do szpitala.
 • Ściana runęła na robotnika
  Do tragicznego wypadku doszło podczas prac remontowych przy budynku gospodarczym, na terenie pewnej firmy spożywczej w Kcyni (woj. kujawsko-pomorskie). Robotnik zginął przywalony gruzem.

ARiMR

 

 

Maszyny

 • Nowy zakład Amazone w Bramsche gotowy do pracy
  Po prawie rocznej budowie Grupa Amazone oficjalnie otworzyła nowy zakład w parku przemysłowym Schleptrup w Bramsche. Nowy projekt budowlany obejmował hale montażowe, wysyłkowe i magazynowe o łącznej powierzchni 16 000 m² oraz budynek administracyjny. Wartość pierwszego etapu budowy w nowej lokalizacji to około 16 mln euro.
 • Nowe trendy w procesie zadawania paszy
  Automatyzacja w procesie zadawania paszy to oszczędność czasu i kosztów. Jakich rozwiązań w najbliższej przyszłości możemy spodziewać się w tym zakresie? Zapytaliśmy o to Artura Szymczaka – dyrektora zarządzającego w firmie Kuhn Maszyny Rolnicze.
 • New Holland wprowadza na rynek serię ładowarek teleskopowych TH z nową przekładnią
  New Holland Agriculture poszerza i ulepsza swoją ofertę ładowarek teleskopowych o wysięgu od 6 do 9 metrów, wprowadzając przy tym nowe nazewnictwo i kolorystykę. Nowa nazwa składa się z liter TH (ang. „Telescopic Handler” - ładowarka teleskopowa) i numeru nawiązującego do głównych parametrów technicznych maszyny.
 • Współpraca Zetora i Ursusa: oficjalny komunikat czeskiego producenta
  W ciągu ostatnich tygodni w prasie, nie tylko branżowej, pojawiły się spekulacje odnośnie możliwej współpracy firm Zetor i Ursus. Obecnie doczekaliśmy się oficjalnego stanowiska czeskiego Zetora w tej sprawie.

Ceny

 • Powrót wzrostów cen kukurydzy na Matif
  W ubiegłym tygodniu kontrakty zbożowe na światowych giełdach w większości podrożały. Najwięcej zyskała kukurydza na paryskiej giełdzie- 1,2 proc.
 • Słabe zamknięcie tygodnia notowań rzepaku
  W piątek cena rzepaku na paryskiej giełdzie spadła o 4 euro do 373 euro/t, a przez tydzień rzepak potaniał o 1,8 proc.
 • Raport EY o polskim rynku mięsa
  Podczas drugiego dnia Kongresu 590 odbywającego się w podrzeszowskiej Jasionce, firma EY przedstawiła raport, który ma odpowiedzieć na pytanie „Jak zapewnić rozwój produkcji polskiego mięsa?”
 • Pszenica i jęczmień znacznie podrożały, kukurydza jeszcze zbierana
  Nie skończyły się jeszcze zbiory kukurydzy. Do skupów trafiają nie tylko suche nasiona, ale również tzw. mokre – bezpośrednio z pola. Co z cenami? Widać wzrost w pszenicy – jej średnia cena to 800 zł/t netto, poszukiwany jest jęczmień konsumpcyjny, który czasem kosztuje tyle samo co pszenica.

Finanse i prawo

Energia

 • ORLEN kupuje KAS mobilne laboratoria
  Trzy nowoczesne wozy laboratoryjne przekazał Krajowej Administracji Skarbowej paliwowy gigant - PKN Orlen. Mobilne laboratoria umożliwiają szybkie określenie składu ciekłych wyrobów energetycznych, w tym paliw ciekłych wwożonych do kraju oraz transportowanych na terenie Polski.
 • Energia rozproszona szansą na lepszą jakość powietrza na terenach wiejskich
  Nie traktujmy wsi jako problemu, potraktujmy zasoby wiejskie jako szansę dla gospodarki – taki apel wystosowali uczestnicy tegorocznej edycji konferencji „Energia, Środowisko, Rolnictwo”, która odbyła się w Grodnie k/Międzyzdrojów.
 • Prąd dla stolicy - megasłupy dla wsi
  Dostawy prądu dla rozrastającej się Warszawy zagwarantować ma budowa nowej linii przesyłowej z elektrowni Kozienice. Realizacja tej inwestycji od początku napotyka jednak na silne sprzeciwy mieszkańców gmin, które przeciąć ma linia najwyższych napięć. Megasłupów na polach i kabli nad dachami nie chcą również mieszkańcy wsi, które znalazły się na nowej trasie wytyczonej przez energetyków.
 • Problemy ze sprzedawcą prądu? Sprawdź, co Ci grozi i jak uchronić się przed podwyżkami
  Gigantyczne problemy na rynku energetycznym. Skutek? Lawinowo rosnące ceny prądu dla przedsiębiorców, w tym także gospodarstw rolnych. Jakie są przyczyny nagłych wzrostów cen i czy można się przed nimi uchronić? Sprawdzamy.

 

Biznes

Agrosfera

 • Case IH Magnum - unikalna wersja Rowtrac
  Ciągniki Case IH Magnum w wersji Rowtrac mają mieć zastosowanie wszędzie tam gdzie zależy na jak największej sile uciągu, ale również w uprawach rzędowych, gdzie potrzebna jest redukcja szerokości ogumienia.
 • John Deere: pakiety wyposażenia do 45 tys. zł w cenie maszyny
  Na wiosenny sezon maszynowy, John Deere przygotował specjalne promocje na zakup maszyn. Są to m.in. pakiety wyposażenia dodatkowego o wartości do 45 tys. zł oraz specjalne opcje finansowania fabrycznego.
 • Ursus - zupełnie nowe przyczepy
  Podczas targów Agrotech 2015, spółka Ursus zaprezentowała nowe przyczepy serii D. Jak mówią przedstawiciele firmy, to praktycznie nowe konstrukcje.
 • John Deere rozpoczyna szereg pokazów maszyn u dealerów i rolników
  John Deere Polska planuje w bieżącym roku szereg działań promocyjnych, polegających przede wszystkim na praktycznych pokazach polowych i indywidualnych demonstracjach. Cykl dni otwartych drzwi u dealerów "Zielona wiosna" rozpocznie się już wkrótce.