Zwierzęta

 • Dobrostan zwierząt - to nie jest zapomniany temat w intensywnej produkcji
  Duńczycy systematycznie podnoszą standardy dobrostanu, przekazując te informacje swoim konsumentom. Przykładowo, do 2020 r. chcą utrzymywać 10 proc. loch krajowego pogłowia w tzw. swobodnych kojcach porodowych. Jeśli ich pomysły sprawdzą się w praktyce, to prędzej czy później znajdziemy je w regulacjach prawnych UE.
 • Niemcy: dalszy wzrost cen żywca wieprzowego
  Kolejne dobre wieści płynną zza naszej zachodniej granicy. Na tamtejszym rynku ceny tuczników wzrosły o kolejne dwa eurocenty.
 • 31 nowych przypadków ASF u dzików
  Główny Inspektorat Weterynarii poinformował o potwierdzeniu ponad 30 nowych przypadków afrykańskiego pomoru świń, które pojawiły się w populacji dzików w dniach 14 – 20 maja.
 • Dobry czas dla sektora wołowiny
  W ostatnim czasie widoczne jest większe zainteresowanie chowem i hodowlą bydła mięsnego. O komentarz sytuacji tej branży w kraju poprosiliśmy Romana Frankowskiego, zastępcę dyrektora Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Kalsku.

Rośliny

 • Siarka w kukurydzę
  Nawożąc pogłównie warto zwrócić uwagę na siarkę. Jeśli tego składnika dotychczas, w pierwszej dawce, nie aplikowano to przy okazji drugiej dawki nawożenia azotem jest ostatni moment na wprowadzenie siarki.
 • Pszenica na Matif prawie najdroższa od listopada 2015 r.
  Wczorajsza sesja notowań kontraktów zbożowych na światowych giełdach zakończyła się wzrostem cen prawie wszystkich kontraktów. Ceny nie zmieniła jedynie kukurydza na Matif.
 • Cena rzepaku rośnie „jak na drożdżach”
  Kolejna sesja notowań zakończyła się wzrostem ceny rzepaku. Dzisiaj wczesnym popołudniem rzepak na MATIF drożeje o kolejne kilka euro.
 • Zdrowy rzepak podstawą wysokiego plonu
  Na temat hodowli odpornościowej rzepaku dyskutowano podczas konferencji Limagrain „Hodowla rzepaku pod lupą – od nauki do praktyki, zdrowy rzepak podstawą wysokiego plonu” 23 maja br. w Poznaniu.

Fakty

ARiMR

 

 

Maszyny

 • Nowe maszyny i urządzenia w Cynkomecie
  Są maszyny, będą innowacyjne produkty. Cynkomet inwestuje w Centrum Badawczo-Rozwojowe
 • Kto zbierze truskawki? Może robot?
  Tegoroczny sezon może okazać się tragiczny w skutkach, jeżeli chodzi o krajową uprawę truskawek. Powodem o dziwo nie jest klęska nieurodzaju czy pogoda, a brak rąk do pracy, lub raczej drastyczna podwyżka kosztów zatrudnienia. Gdzie zatem szukać pracowników? Odpowiedź może być zapisana systemem binarnym...
 • Ursus chce zmian na rynku maszyn
  Jeśli nie jesteśmy w stanie zaplanować produkcji, nie jesteśmy w stanie działać efektywnie - mówi Karol Zarajczyk, prezes zarządu URSUS S.A.
 • Wzmacniane elementy robocze – czy warto dopłacać?
  Zapytaliśmy o to ekspertów, a także przeprowadziliśmy prostą symulację kosztów. Sprawdź, jakie dłuta kupić przy najbliższej wymianie.

Ceny

Finanse i prawo

Energia

 • Jak Dawid z Goliatem - rolnicy wygrali z energetycznym gigantem
  Gdy grupa rolników sprzeciwiła się planom pogrzebania ich gospodarstw pod hałdą nowej odkrywki węgla brunatnego dla Elektrowni Bełchatów, nikt chyba poza nimi samymi nie wierzył w skuteczność tych protestów. A jednak wszystko wskazuje na to, że udało się im zniweczyć plany potężnego koncernu.
 • Rolnicy stracą przez rynek mocy
  Już teraz rolnicy płacą średnio o 20-450% wyższe rachunki za prąd niż pozostałe gospodarstwa domowe. Po wprowadzeniu rynku mocy ceny energii wzrosną o dodatkowe 10-20%. Jutro odbędzie się trzecie czytanie projektu ustawy, które przypieczętuje kolejne podwyżki.
 • Wciąż kilka tysięcy domów pozbawionych prądu po śnieżycach
  Jak poinformował Marek Kubiak, dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, wciąż trwa usuwanie awarii energetycznych po śnieżycach, które szalały głownie we wschodniej części kraju. Bez prądu pozostaje wciąż ponad 6 tysięcy odbiorców.
 • Rolnik-przedsiębiorca będzie miał tańszą energię?
  Przyznanie przedsiębiorcom, jakimi są osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą w warunkach domowych, wzmożonej ochrony prawnej właściwej konsumentom i odbiorcom w gospodarstwie domowym w stosunkach z przedsiębiorstwami energetycznymi proponują autorzy złożonego w Sejmie projektu nowelizacji ustawy - Prawo energetyczne.

 

Biznes

Agrosfera

 • Case IH Magnum - unikalna wersja Rowtrac
  Ciągniki Case IH Magnum w wersji Rowtrac mają mieć zastosowanie wszędzie tam gdzie zależy na jak największej sile uciągu, ale również w uprawach rzędowych, gdzie potrzebna jest redukcja szerokości ogumienia.
 • John Deere: pakiety wyposażenia do 45 tys. zł w cenie maszyny
  Na wiosenny sezon maszynowy, John Deere przygotował specjalne promocje na zakup maszyn. Są to m.in. pakiety wyposażenia dodatkowego o wartości do 45 tys. zł oraz specjalne opcje finansowania fabrycznego.
 • Ursus - zupełnie nowe przyczepy
  Podczas targów Agrotech 2015, spółka Ursus zaprezentowała nowe przyczepy serii D. Jak mówią przedstawiciele firmy, to praktycznie nowe konstrukcje.
 • John Deere rozpoczyna szereg pokazów maszyn u dealerów i rolników
  John Deere Polska planuje w bieżącym roku szereg działań promocyjnych, polegających przede wszystkim na praktycznych pokazach polowych i indywidualnych demonstracjach. Cykl dni otwartych drzwi u dealerów "Zielona wiosna" rozpocznie się już wkrótce.