Zwierzęta

Rośliny

 • Raport z pól – ziarno zaczyna porastać
  W wielu regionach w kraju sytuacja jest dramatyczna – najpierw zboża wysuszyła susza, a rośliny wytworzyły drobne ziarno.  Obecne opady natomiast, niosą obawę o jakość ziarna. Dochodzi do nas wiele sygnałów, że zwłaszcza pszenżyto intensywnie porasta.
 • Lista zalecanych odmian rzepaku ozimego 2018
  Na Liście odmian zalecanych znajduje się łącznie 45 odmian rzepaku ozimego, które na podstawie wyników doświadczeń rekomendowane są do uprawy w poszczególnych województwach w kraju.
 • UE i Japonia podpisały umowę o wolnym handlu JEFTA
  Unia Europejska i Japonia podpisały w Tokio umowę JEFTA o wolnym handlu między UE a Japonią, która była przedmiotem negocjacji od 2013 r.
 • Wartość gleby w odniesieniu do upraw
  Zespół zjawisk fizycznych, chemicznych, biochemicznych i biologicznych zachodzących w glebie określamy jako procesy glebotwórcze. Istotą procesów zachodzących w glebie jest nieustanny przepływ energii i wymiana materii między glebą a atmosferą, wodą glebową, materiałem macierzystym i żywymi organizmami.

Fakty

ARiMR

 

 

Maszyny

Ceny

Finanse i prawo

Energia

 • Kopalnia znów przegrała w sądzie z ekologami
  Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) oddalił skargę kasacyjną koncernu PAK KWB „Konin”, w sprawie o stwierdzenie nieważności decyzji środowiskowej dla rozbudowy odkrywki węgla brunatnego „Tomisławice”, w woj. wielkopolskim.
 • Jak Dawid z Goliatem - rolnicy wygrali z energetycznym gigantem
  Gdy grupa rolników sprzeciwiła się planom pogrzebania ich gospodarstw pod hałdą nowej odkrywki węgla brunatnego dla Elektrowni Bełchatów, nikt chyba poza nimi samymi nie wierzył w skuteczność tych protestów. A jednak wszystko wskazuje na to, że udało się im zniweczyć plany potężnego koncernu.
 • Rolnicy stracą przez rynek mocy
  Już teraz rolnicy płacą średnio o 20-450% wyższe rachunki za prąd niż pozostałe gospodarstwa domowe. Po wprowadzeniu rynku mocy ceny energii wzrosną o dodatkowe 10-20%. Jutro odbędzie się trzecie czytanie projektu ustawy, które przypieczętuje kolejne podwyżki.
 • Wciąż kilka tysięcy domów pozbawionych prądu po śnieżycach
  Jak poinformował Marek Kubiak, dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, wciąż trwa usuwanie awarii energetycznych po śnieżycach, które szalały głownie we wschodniej części kraju. Bez prądu pozostaje wciąż ponad 6 tysięcy odbiorców.

 

Biznes

 • Gorsze nastroje inwestycyjne niemieckich rolników
  Nastroje gospodarcze niemieckich rolników w czerwcu nadal ulegały pogorszeniu. Główną przyczyną były straty związane z suszą w wielu regionach kraju.
 • Kiedy przysługuje ulga inwestycyjna w podatku rolnym?
  Ulga inwestycyjna udzielana jest na wniosek podatnika. W przypadku wątpliwości organem podatkowym, właściwym do wydawania interpretacji indywidualnych przepisów prawa podatkowego, jest wójt (burmistrz, prezydent miasta). Wniosek o interpretację indywidualną może dotyczyć zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzeń przyszłych.
 • Holandia: Mniej następców, więcej bydła mlecznego na pastwiskach
  Według tymczasowych danych dostarczonych przez holenderski urząd statystyczny CBS, zaobserwowano to przede wszystkim w większych gospodarstwach, w których na polach wypasanych jest, co najmniej 100 sztuk bydła.
 • Wywłaszczenia – tego nie da się podliczyć?
  Nie da się powiedzieć, ile ziemi wywłaszczono i ile za nią zapłacono chociażby w ubiegłym roku – przynajmniej nie są w stanie zrobić tego Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz  Ministerstwo Infrastruktury.

Agrosfera

 • Case IH Magnum - unikalna wersja Rowtrac
  Ciągniki Case IH Magnum w wersji Rowtrac mają mieć zastosowanie wszędzie tam gdzie zależy na jak największej sile uciągu, ale również w uprawach rzędowych, gdzie potrzebna jest redukcja szerokości ogumienia.
 • John Deere: pakiety wyposażenia do 45 tys. zł w cenie maszyny
  Na wiosenny sezon maszynowy, John Deere przygotował specjalne promocje na zakup maszyn. Są to m.in. pakiety wyposażenia dodatkowego o wartości do 45 tys. zł oraz specjalne opcje finansowania fabrycznego.
 • Ursus - zupełnie nowe przyczepy
  Podczas targów Agrotech 2015, spółka Ursus zaprezentowała nowe przyczepy serii D. Jak mówią przedstawiciele firmy, to praktycznie nowe konstrukcje.
 • John Deere rozpoczyna szereg pokazów maszyn u dealerów i rolników
  John Deere Polska planuje w bieżącym roku szereg działań promocyjnych, polegających przede wszystkim na praktycznych pokazach polowych i indywidualnych demonstracjach. Cykl dni otwartych drzwi u dealerów "Zielona wiosna" rozpocznie się już wkrótce.