Zwierzęta

 • Brak chętnych do pracy w inspektoratach weterynarii. Na kasie w markecie zarabia się więcej
  Nawet świeżo dyplomowani absolwenci weterynarii nie garną się do pracy w inspektoratach weterynarii ze względu na zbyt niskie zarobki. Jeśli nic się nie zmieni, wkrótce inspektoraty opustoszeją.
 • Rzepak to nie tylko olej
  O szansach na popularyzację śruty rzepakowej w produkcji zwierzęcej rozmawiano 28 listopada w Przysieku k. Torunia podczas konferencji zorganizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju, Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych oraz Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.
 • Za nami pierwszy dzień Targów Ferma
  W Łodzi rozpoczęła się kolejna edycja Targów Ferma – największej w naszym kraju imprezy skierowanej do specjalistów produkcji zwierzęcej.
 • Niski wjazd a TMR - wozy paszowe do 2,5 m wysokości
  Niski wjazd do obory może stać się istotnym czynnikiem ograniczającym możliwości mechanicznego zadawania pasz. Producenci paszowozów próbują jednak temu zaradzić, oferując maszyny o wysokości nieprzekraczającej 2,5, a nawet 2 m.

Rośliny

Fakty

ARiMR

 

 

Maszyny

 • Czterocylindrowiec bez kompleksów
  Kubota mimo braku doświadczenia z ciągnikami dużych mocy odważnie wkroczyła do tego wymagającego segmentu. Jednak zakres możliwości modeli serii M7 jest tak szeroki, że o kompleksach nie może być mowy. W czasie testu Kubota M7151 zaskoczyła nas pod wieloma względami.
 • Ładowarka przegubowa w ofercie Manitou
  Do tej pory firma Manitou była znana głównie z ładowarek teleskopowych, jednak do oferty czerwonych właśnie trafiła pierwsza ładowarka przegubowa MLA-T 533-145 V+.
 • Używane ciągniki - 100 koni za 100 tys. zł
  Zima to zawsze gorący okres zakupów ciągników używanych. Na rynku nie brakuje maszyn "z drugiej ręki", ale ciekawsze oferty traktorów w dobrym stanie technicznym szybko znikają z ogłoszeń. Podpowiadamy zatem, na jakie maszyny warto zwrócić uwagę, dysponując kwotą 100 tys. zł w zakresie mocy 100 KM.
 • W przyczepach nie najgorzej
  Jedna jaskółka wprawdzie wiosny nie czyni, ale patrząc na rynek sprzedaży przyczep rolniczych można mieć nadzieję, że ożywienie na rynku maszyn będzie powoli postępować.

Ceny

Finanse i prawo

Energia

 • Rolnicy stracą przez rynek mocy
  Już teraz rolnicy płacą średnio o 20-450% wyższe rachunki za prąd niż pozostałe gospodarstwa domowe. Po wprowadzeniu rynku mocy ceny energii wzrosną o dodatkowe 10-20%. Jutro odbędzie się trzecie czytanie projektu ustawy, które przypieczętuje kolejne podwyżki.
 • Wciąż kilka tysięcy domów pozbawionych prądu po śnieżycach
  Jak poinformował Marek Kubiak, dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, wciąż trwa usuwanie awarii energetycznych po śnieżycach, które szalały głownie we wschodniej części kraju. Bez prądu pozostaje wciąż ponad 6 tysięcy odbiorców.
 • Rolnik-przedsiębiorca będzie miał tańszą energię?
  Przyznanie przedsiębiorcom, jakimi są osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą w warunkach domowych, wzmożonej ochrony prawnej właściwej konsumentom i odbiorcom w gospodarstwie domowym w stosunkach z przedsiębiorstwami energetycznymi proponują autorzy złożonego w Sejmie projektu nowelizacji ustawy - Prawo energetyczne.
 • Niemcy: Nastroje niemieckich rolników coraz lepsze
  Według rolniczego barometru koniunktury niemieckiego związku rolników (DBV) z czerwca br., nastroje rolników są coraz lepsze.

 

Biznes

Agrosfera

 • Case IH Magnum - unikalna wersja Rowtrac
  Ciągniki Case IH Magnum w wersji Rowtrac mają mieć zastosowanie wszędzie tam gdzie zależy na jak największej sile uciągu, ale również w uprawach rzędowych, gdzie potrzebna jest redukcja szerokości ogumienia.
 • John Deere: pakiety wyposażenia do 45 tys. zł w cenie maszyny
  Na wiosenny sezon maszynowy, John Deere przygotował specjalne promocje na zakup maszyn. Są to m.in. pakiety wyposażenia dodatkowego o wartości do 45 tys. zł oraz specjalne opcje finansowania fabrycznego.
 • Ursus - zupełnie nowe przyczepy
  Podczas targów Agrotech 2015, spółka Ursus zaprezentowała nowe przyczepy serii D. Jak mówią przedstawiciele firmy, to praktycznie nowe konstrukcje.
 • John Deere rozpoczyna szereg pokazów maszyn u dealerów i rolników
  John Deere Polska planuje w bieżącym roku szereg działań promocyjnych, polegających przede wszystkim na praktycznych pokazach polowych i indywidualnych demonstracjach. Cykl dni otwartych drzwi u dealerów "Zielona wiosna" rozpocznie się już wkrótce.