Zwierzęta

 • Ważna doba po porodzie - cz. 3
  W kolejnej odsłonie cyklu pragniemy poruszyć temat poporodowych problemów z uszkodzeniem dróg rodnych, zaleganiem związanym z urazami układu ruchu oraz problemów dotyczących wymienia. Po raz kolejny podkreślamy, że krowy podczas tytułowej pierwszej doby powinny znajdować się pod szczególnym nadzorem i opieką.
 • Dwa nowe ogniska ASF
  Główny Inspektorat Weterynaryjny poinformował właśnie o wystąpieniu dwóch nowych ognisk ASF na terenie województwa podlaskiego i lubelskiego.
 • Biała Podlaska: blisko 1,4 tys. gospodarstw zrezygnuje z chowu świń
  Jak poinformował nas Powiatowy Inspektorat Weterynaryjny w Białej Podlaskiej, 1373 rolników z terenu powiatu bialskiego zdecydowało się na rezygnację z chowu trzody.
 • W preparacie mlekozastępczym oprócz białka ważne aminokwasy
  Aminokwasy są podstawowym budulcem białek, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju cieląt. Ich bilans w preparatach mlekozastępczych jest istotniejszy niż ogólny poziom białka.

Rośliny

 • Pszenżyto ozime - regionalne zalecenia odmianowe
  Co roku publikujemy aktualne Listy Odmian Zalecanych (LOZ) opracowywane przez COBORU dla poszczególnych województw. Omawiając szczegółowo zagadnienia związane z pszenżytem ozimym, nie można pominąć bieżących regionalnych zaleceń stworzonych dla tego gatunku.
 • Wapno na słomę
  Proces mineralizacji materii organicznej nie należy do najkrótszych i trwa ponad pół roku. Aplikacja nawozu wapniowego na słomę uaktywni drobnoustroje glebowe odpowiedzialne za jej rozpad.
 • Inazuma 130 WG także na śmietkę, mszyce i mączliki
  Rozszerzenie etykiety otrzymał insektycyd Inazuma 130 WG. Zgodnie z nową rejestracją obecnie środek ten jesienią można zastosować w rzepaku do zwalczania śmietki kapuścianej, mączlików, pchełki rzepakowej, tantnisia krzyżowiaczka, a także mszyc.
 • Firmy energetyczne szukają słomy
  Firmy energetyczne mają problem z pozyskaniem słomy do produkcji. Chętnych do sprzedaży brak, a mimo żniw, o surowiec nadal trudno.

Fakty

ARiMR

 

 

Maszyny

 • John Deere S700 – automat wyręczy kombajnistę?
  Od września nowa seria kombajnów John Deere S700 oficjalnie trafi do sprzedaży, ale już od kilku tygodni wybrani polscy rolnicy poznają jej możliwości w praktyce.
 • Kubota to nie tylko ciągniki
  Jeszcze do niedawna marka Kubota była znana polskim rolnikom przede wszystkim z ciągników. Jednak japoński producent dąży do tego, żeby zaoferować pełną linię maszyn rolniczych. Zamiary są realizowane szybko.
 • Na precyzję składają się detale - siew rzepaku
  Ze względu na niewielkie normy wysiewu rzepaku, zarówno ustawienie siewnika, jak i sam siew muszą być przeprowadzone bardzo precyzyjnie. Nie jest to takie trudne, ale warto przypomnieć, jakie podstawowe czynności należy wykonać i jakich błędów uniknąć.
 • Teleskopy szyte na miarę - nowe ładowarki Kramera
  Ładowarki rolnicze to jedne z najintensywniej wykorzystywanych maszyn w wielu gospodarstwach. Firma Kramer widzi tutaj duży potencjał i dlatego rozszerza ofertę ładowarek teleskopowych aż do 9 modeli, aby wpasować się w potrzeby każdego gospodarstwa.

Ceny

 • Wzrost cen surowców rolnych
  Okres 16 czerwca – 14 lipca na światowych rynkach zbóż i oleistych był bardzo burzliwy. Do końca pierwszej dekady lipca przeważały wzrosty cen – często bardzo silne, które wywindowały notowania kontraktów nawet do kilkuletnich maksimów cenowych. Ceny na świecie rosły w ślad za liderującym rynkiem amerykańskim.
 • Niemcy: ceny tuczników stabilne
  Wczorajsze notowanie niemieckiej giełdy VEZG nie przyniosło żadnych zmian cen tuczników. Kolejny tydzień z rzędu obowiązywać będzie stawka 1,70 euro/kg.
 • UE: Mniejsza podaż owiec i jagniąt
  W krótkookresowej prognozie z lutego 2017 r. Komisja Europejska przewidywała, że produkcja baraniny w 2017 r. w UE-28 będzie o 1,7 proc. większa niż przed rokiem, a import o 0,5 proc.
 • UE: Rynek świń rzeźnych- stabilny
  Według wspólnoty interesów niemieckich hodowców świń (ISN), w 32. tygodniu 2017 r. rynek świń rzeźnych w UE był stabilny.

Finanse i prawo

 • Gradobicie, burze, nawałnice... i niekorzystne odszkodowania
  Uzyskanie przez rolników odszkodowania za szkody wyrządzone przez anomalie pogodowe jest bardzo pomocne w dalszym stabilnym prowadzeniu działalności rolniczej. Poniżej o tym, w jaki sposób podjąć skuteczną walkę z ubezpieczycielem z tytułu poniesionych szkód.
 • Zasady obowiązujące przy zatrudnianiu cudzoziemców - ubezpieczenia społeczne i podatki
  Coraz większa liczba rolników decyduje się na zatrudnianie cudzoziemców. Zakres obowiązku podatkowego wynikający z zatrudnienia pracowników sezonowych z państw trzecich będzie uzależniony od rodzaju zawiązanej umowy.
 • Zakaz handlu w niedzielę a branża rolnicza
  Czy zakaz handlu w niedzielę może mieć wpływ na organizację pracy rolników? Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych w wydanym komunikacie informuje, że tak i to znaczny. Szczególnie w trudnych sezonach, kiedy liczy się każda godzina, a wykonywanie prac polowych niekiedy konieczne jest również w niedzielę i święta.
 • Jak wyjść cało z kontaktu z ubezpieczycielem?
  Kontakty z ubezpieczycielami nie należą do łatwych. Biuro Rzecznika Finansowego informuje, na co zwracać uwagę, żeby uniknąć kłopotów.

Energia

 

Biznes

 • Firmy energetyczne szukają słomy
  Firmy energetyczne mają problem z pozyskaniem słomy do produkcji. Chętnych do sprzedaży brak, a mimo żniw, o surowiec nadal trudno.
 • Scalanie gruntów będzie łatwiejsze
  Postępowaniem scaleniowym obejmować się będzie łącznie ok. 40 000 ha rocznie, co wymaga zabezpieczania wydatków na poziomie ok. 212 mln zł rocznie.
 • KE: Europejski Portal Projektów Inwestycyjnych
  Od czerwca 2017 r. działa Europejski Portal Projektów Inwestycyjnych (EIPP), dzięki, któremu pomysłodawcy mogą szukać światowych inwestorów dla projektów dotyczących obszarów wiejskich i rolnictwa.
 • 6,5 tys. ha z ANR pod zabudowę do KZN
  ANR przygotowała wykaz gruntów, które mogą być przekazane do Krajowego Zasobu Nieruchomości. Obejmuje on ok. 3 tys. działek o powierzchni 6,5 tys. hektarów.

Agrosfera

 • Case IH Magnum - unikalna wersja Rowtrac
  Ciągniki Case IH Magnum w wersji Rowtrac mają mieć zastosowanie wszędzie tam gdzie zależy na jak największej sile uciągu, ale również w uprawach rzędowych, gdzie potrzebna jest redukcja szerokości ogumienia.
 • John Deere: pakiety wyposażenia do 45 tys. zł w cenie maszyny
  Na wiosenny sezon maszynowy, John Deere przygotował specjalne promocje na zakup maszyn. Są to m.in. pakiety wyposażenia dodatkowego o wartości do 45 tys. zł oraz specjalne opcje finansowania fabrycznego.
 • Ursus - zupełnie nowe przyczepy
  Podczas targów Agrotech 2015, spółka Ursus zaprezentowała nowe przyczepy serii D. Jak mówią przedstawiciele firmy, to praktycznie nowe konstrukcje.
 • John Deere rozpoczyna szereg pokazów maszyn u dealerów i rolników
  John Deere Polska planuje w bieżącym roku szereg działań promocyjnych, polegających przede wszystkim na praktycznych pokazach polowych i indywidualnych demonstracjach. Cykl dni otwartych drzwi u dealerów "Zielona wiosna" rozpocznie się już wkrótce.