Zwierzęta

13 lipiec 2020

Rośliny

13 lipiec 2020

 • SILOPOL Płock Sp. z o.o. w sieci magazynów autoryzowanych Platformy Żywnościowej
  Towarowa Giełdy Energii S.A. autoryzowała dwa kolejne elewatory zbożowe, które zasiliły Sieć Magazynów Autoryzowanych na Platformie Żywnościowej. Należą one do firmy SILOPOL Płock Sp. z o.o. i są zlokalizowane w Płocku oraz Płońsku.
 • Ceny rzepaku dzisiaj spadają
  Na przestrzeni ostatnich czterech dni zaobserwowano spadek cen rzepaku. Mimo iż wcześniej te ceny rosły.
 • USDA: Niższa prognoza światowej produkcji nasion oleistych
  Według amerykańskiego ministerstwa rolnictwa (USDA), prognozy globalnej podaży i popytu na nasiona roślin oleistych w sezonie 2020/2021 obejmują niższą produkcję, niższy eksport i niższe zapasy końcowe w porównaniu z poprzednim miesiącem.
 • Rodzaje nawozów wapniowych
  Nawóz wapniowy może pochodzić z przerobu skał wapiennych, naturalnej kopaliny czy z produkcji ubocznej, być z magnezem lub bez. Podpowiadamy, jak dobrać odpowiednie wapno i ocenić jego jakość.

Fakty

13 lipiec 2020

 

 

Maszyny

13 lipiec 2020

 • Nowe kosiarki tylne od Claasa
  Claas od lata 2020 wprowadza na rynek nowe kosiarki z tylnym zawieszeniem bocznym. Zastąpią one obecną serię Disco 210, 250 oraz 290. W skład nowej generacji kosiarek wejdzie aż 9 nowych modeli.
 • Case IH i czeski Bednar razem
  Współpraca dotyczy wspólnej dystrybucji maszyn Case IH i Bednar na terenie Wielkiej Brytanii oraz Republiki Irlandii. Na razie?
 • Farmerzy pytają o uprawę, dr Tomasz Piechota odpowiada
  W ostatnim odcinku cyklu rozmów na temat poprawnej agrotechniki uprawy w warunkach suszy dr hab. Tomasz Piechota z Katedry Agronomii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu odpowiada na pytania naszych czytelników.
 • Ładowność 70 ton! Nowe, specjalistyczne przyczepy z Cynkometu
  Cynkomet rozszerza zakres produkcji. Firma ukończyła pracę nad pierwszą specjalistyczną przyczepą do przewozu ciężkich elementów, mającą zastosowanie także w rolnictwie.

Ceny

13 lipiec 2020

 • Mechanizm dopłat do prywatnego przechowywania mięsa był nietrafiony
  W opinii Witolda Choińskiego, wdrożony przez UE mechanizm dopłat do prywatnego przechowywania mięsa nie był do końca zgodny z wymaganiami rolników i przedsiębiorców, przez co nie w pełni wykorzystany.
 • Coraz gorsze prognozy zbiorów zbóż w UE
  Największych zmian oczekuje się w UE, gdzie produkcja według prognoz zmaleje o 7,4% r/r (spadek oczekiwań zbiorów o 2,5% m/m). Tu na spadki najbardziej wpłyną mniejsze zbiory u dwóch największych eksporterów pszenicy w UE, czyli Francji oraz Rumunii - czytamy w najnowszym Agro Nawigatorze PKO BP.
 • Znaczne wzrosty cen pszenicy na światowych giełdach
  Wczorajsze notowania zbóż na światowych giełdach zakończyły się wzrostem cen. pszenica na CBOT podrożała o ponad 5 proc.
 • Wzrost ceny rzepaku na paryskiej giełdzie
  Wczorajsze notowania oleistych na światowych giełdach zakończyły się w większości spadkiem cen. Podrożał jedynie rzepak na paryskiej giełdzie- o 0,7 proc. i jest najdroższy od trzeciej dekady lutego br. (dotyczy kontraktu na nowe zbiory).

Finanse i prawo

13 lipiec 2020

Energia

13 lipiec 2020

 • Elektrownia Bełchatów do wygaszenia, a kopalnia Złoczew to „ściema”?
  Według Geenpeace PGE już zaplanowało wyłączenie bloków elektrowni Bełchatów po 2030 r. i w ogóle nie bierze pod uwagę eksploatacji odkrywki węgla brunatnego pod Złoczewem. Po co więc ubiega się o koncesję na wydobycie?
 • Wybieramy gazowy podgrzewacz do wody użytkowej
  Gazowe przepływowe podgrzewacze wody to rozwiązanie najczęściej spotykane w budynkach wielorodzinnych i i w użytkowanych okresowo domkach letniskowych. To rozwiązanie szczególnie polecane do małych gospodarstw domowych, jak i rolnych, w których nie ma technicznych możliwości korzystania z podgrzewaczy pojemnościowych bądź tworzenie takich instalacji jest po prostu nieopłacalne.
 • Atom nie jest odpowiedzią na zmianę klimatu
  Energetyka jądrowa nie jest odpowiedzią na zmianę klimatu. W porównaniu z energią ze słońca i wiatru jest zbyt droga, a nowe instalacje buduje się zbyt długo. To jedne z kluczowych wniosków opublikowanego właśnie Raportu o stanie światowego przemysłu jądrowego.
 • Jak i kiedy ubiegać się o rekompensaty za wzrost cen prądu
  Ministerstwo Aktywów Państwowych opublikowało projekt ustawy o rekompensatach za prąd. Okazuje się, że tylko gospodarstwa domowe, czyli też i rolne, narażone na negatywne skutki wzrostu cen energii elektrycznej, będą mogły ubiegać się o rekompensaty. Podpowiadamy, jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać rekompensatę za prąd.

 

Biznes

13 lipiec 2020

 • Jak zdobyć dofinansowanie na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków?
  Zakup i budowa przydomowej oczyszczalni ścieków to kosztowna inwestycja. Jednak dzięki dotacjom można uzyskać nawet ponad 12 tys. bezzwrotnej dotacji na jej realizację. Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać dofinansowanie na przydomową oczyszczalnie ścieków?
 • Model symbiotyczny szansą na rozwój gospodarstw rodzinnych i towarowych
  W poprzednim numerze opisywaliśmy gospodarstwa panów Wiktora i Tobiasza z Braciszowa w woj. opolskim uprawiających na ok. 100 ha, czyli połowie swego areału, pszenicę Elixer, oraz pana Michała z Januszewic w Wielkopolsce, który rozpoczął swoją przygodę z uprawą ziemniaka w ramach kontraktu dla firmy Top Farms. W tej odsłonie poza panem Wiktorem i Michałem, zapytamy, jak Model symbiotycznej współpracy funkcjonuje w gospodarstwie pana Sławomira z Dopiewa, gospodarującego na ok. 100 ha,  który od 6 lat współpracuje z Top Farms w zakresie rozmnażania materiału siewnego – jęczmienia i pszenżyta ozimego.
 • Koronawirus w zakładzie mięsnym w Morlinach
  Jak poinformowało Radio Olsztyn, u jednego z pracowników działu administracji zakładu mięsnego Animex w Morlinach potwierdzono koronawirusa.
 • Mlekovita z rekordowymi wynikami i to w trakcie pandemii
  Mimo zawirowań rynkowych związanych z pandemią COVID-19 Mlekovita zrealizowała prognozy założone na I półrocze 2020 r. Ponadto osiągnięto rekordowy poziom 1,3 mld litrów skupionego mleka.

Agrosfera

13 lipiec 2020

 • Case IH Magnum - unikalna wersja Rowtrac
  Ciągniki Case IH Magnum w wersji Rowtrac mają mieć zastosowanie wszędzie tam gdzie zależy na jak największej sile uciągu, ale również w uprawach rzędowych, gdzie potrzebna jest redukcja szerokości ogumienia.
 • John Deere: pakiety wyposażenia do 45 tys. zł w cenie maszyny
  Na wiosenny sezon maszynowy, John Deere przygotował specjalne promocje na zakup maszyn. Są to m.in. pakiety wyposażenia dodatkowego o wartości do 45 tys. zł oraz specjalne opcje finansowania fabrycznego.
 • Ursus - zupełnie nowe przyczepy
  Podczas targów Agrotech 2015, spółka Ursus zaprezentowała nowe przyczepy serii D. Jak mówią przedstawiciele firmy, to praktycznie nowe konstrukcje.
 • John Deere rozpoczyna szereg pokazów maszyn u dealerów i rolników
  John Deere Polska planuje w bieżącym roku szereg działań promocyjnych, polegających przede wszystkim na praktycznych pokazach polowych i indywidualnych demonstracjach. Cykl dni otwartych drzwi u dealerów "Zielona wiosna" rozpocznie się już wkrótce.