Zwierzęta

 • Mięso in vitro bliżej niż się wydaje
  Podczas Targów WorldFood miała miejsce prezentacja Mięso in vitro-zagrożenie czy szansa dla sektora żywności? Problemy prawne. Wśród poruszanych zagadnień znalazły się m.in. aktualna sytuacja dotycząca wytwarzania mięsa in vitro, perspektywy rozwoju rynku mięsa z laboratorium oraz ograniczenia prawne w produkcji i dystrybucji.
 • Weterynarz stanie przed sądem za propozycję podmiany próbki świńskiej krwi
  Lekarz weterynarii przez pomyłkę zadzwonił do dziennikarza lokalnej gazety, zamiast do rolnika o tym samym nazwisku i proponował podmianę pobranych od świń prób krwi. Prokuratura Rejonowa w Parczewie (woj. lubelskie) przekazała już do sądu akt oskarżenia w tej sprawie.
 • Genomika szansą na udoskonalenie stada
  Podczas Konferencji Farmera „Nowoczesna produkcja mleka” jedna z sesji dotyczyła postępu hodowlanego w stadzie, jaki może nastąpić w efekcie wykorzystania dostępnych narzędzi genomiki.
 • Spadkowy początek roku na rynku mleka surowego w skupie
  W styczniu spadła cena mleka surowego w skupie w Unii Europejskiej, w tym i w Polsce. Przetwory mleczne w większości drożały.

Rośliny

 • HR Strzelce nagrodzona na Agrotech w Kielcach
  Podczas tegorocznych Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej AGROTECH w Kielcach Hodowla Roślin Strzelce Sp. z o.o. Grupa IHAR została nagrodzona Pucharem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego.
 • Ukraina: Zasiewy zbóż jarych i roślin bobowatych zaawansowane w 16 proc.
  Do 15 marca rolnicy z 16 regionów Ukrainy dokonali wiosennych zasiewów pszenicy jarej i rośliny bobowatych na powierzchni 370 tys. hektarów.
 • Brak narzędzi utrudnia decyzje
  Rusza wiosna, a wraz z nią intensywne prace w polu i wykonywanie zabiegów ochrony roślin. Wybór konkretnego preparatu nie jest łatwy, bo i produktów jest bardzo dużo. Pomocna w doborze konkretnego była wyszukiwarka środków ochrony roślin zamieszczona na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Niestety nie działa od blisko trzech miesięcy.
 • Bobowate uprawiaj zgodnie ze sztuką
  Łubiny i groch siewny to gatunki wymagające wczesnego siewu. Odpowiednio przyjęta strategia uprawy oraz terminowo i starannie wykonane prace pozwolą na maksymalne wykorzystanie ich potencjału plonotwórczego.

Fakty

ARiMR

 

 

Maszyny

 • Siewnik ATSU wysieje w uproszczeniu i bezpośrednio
  Zwiedzający targi w Kielcach mogli przyjrzeć się bliżej siewnikowi ATSU, który po serii testów dostępny będzie na jesień w ofercie sprzedaży firmy Agro Tom.
 • Nowa seria ładowarek New Holland TH
  Firma New Holland zaprezentowała w Kielcach ładowarkę z nowej serii TH. Był to model o oznaczeniu TH7.42 w najlepszej wersji Elite.
 • Używane ciągniki Case IH z certyfikatem jakości
  Marka Case IH wprowadza w Polsce nową usługę: certyfikat jakości maszyn używanych. Dzięki niemu klient będzie mógł zostawić w rozliczeniu używany ciągnik, który zostanie sprawdzony wg ścisłych procedur i będzie mógł być dalej sprzedany z gwarancją.
 • Ochrona upraw z xarvioTM DigitalFarming Solution
  Firma BASF wprowadziła na polski rynek nową aplikację, która ma wspierać rolnika w analizie zagrożeń w uprawie roślin. Jak działa to rozwiązanie - o tym można było się przekonać podczas targów Agrotech w Kielcach.

Ceny

Finanse i prawo

 • Niemcy: Astronomiczne ceny siana i słomy
  W Niemczech trwa nadal wzrost cen siana i słomy. To samo dotyczy kiszonki z trawy, która jest nadal przedmiotem handlu.
 • Sposób na dom bez pozwoleń budowlanych
  Ogromnym powodzeniem w czasie trwających targów Agrotech w Kielcach cieszy się mobilny dom. Jak komentują zwiedzający, to doskonały sposób na uniknięcie biurokracji związanej z odrolnieniem gruntu i ubieganiem się pozwolenie na budowę.
 • Handel towarami rolno-spożywczymi z Wielką Brytanią
  Wprowadzenie Brexitu wydaje się być już nieuchronne, choć ważą się jeszcze losy tego jak będzie wyglądał i kiedy zostanie wprowadzony w życie. Wielka Brytania jest dla Polski bardzo ważnym partnerem w handlu zagranicznym towarami rolno – spożywczymi. Mimo zapewnień rządu, że jesteśmy dobrze przygotowani do  każdej wersji Brexitu, sytuacja budzi zrozumiałe zaniepokojenie.
 • Jakie zmiany w aplikacji eWniosekPlus?
  Jak zapewnia ARiMR, w tym roku rolnicy jeszcze łatwiej złożą wnioski o dopłaty, korzystając z aplikacji eWniosekPlus.

Energia

 • PKN Orlen będzie napędzał polskie rolnictwo
  Umowę między Orlenem a KOWR w sprawie realizacji projektu „Razem napędzamy polskie rolnictwo” podpisano wczoraj podczas Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce. Projekt ma działać pod patronatem MRiRW.
 • Regulacje dotyczące cen prądu zostaną zmienione, aby stawki nie wzrosły
  Do Sejmu trafił projekt ustawy, która wprowadzałaby zmiany w regulacjach dotyczących cen energii elektrycznej. Zgłoszone przez posłów PiS propozycje doprowadzić mają do utrzymania cen prądu na poziomie z 2018 r.
 • OZE bliżej poznane
  Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zorganizuje szkolenia na temat „OZE – szansa na innowacyjne rolnictwo”. Będą one bezpłatne i dedykowane dla rolników, mieszkańców wsi i przedsiębiorców z branży rolno-spożywczej.
 • Policja udaremniła kolejną akcję Greenpeace w Bełchatowie
  Jak podaje Gazeta Wyborcza, działacze Greenpeace'u zamierzali przelecieć nad elektrownią Bełchatów balonem, z napisem „Uratujmy klimat”. Do happeningu nie dopuściła jednak policja.

 

Biznes

Agrosfera

 • Case IH Magnum - unikalna wersja Rowtrac
  Ciągniki Case IH Magnum w wersji Rowtrac mają mieć zastosowanie wszędzie tam gdzie zależy na jak największej sile uciągu, ale również w uprawach rzędowych, gdzie potrzebna jest redukcja szerokości ogumienia.
 • John Deere: pakiety wyposażenia do 45 tys. zł w cenie maszyny
  Na wiosenny sezon maszynowy, John Deere przygotował specjalne promocje na zakup maszyn. Są to m.in. pakiety wyposażenia dodatkowego o wartości do 45 tys. zł oraz specjalne opcje finansowania fabrycznego.
 • Ursus - zupełnie nowe przyczepy
  Podczas targów Agrotech 2015, spółka Ursus zaprezentowała nowe przyczepy serii D. Jak mówią przedstawiciele firmy, to praktycznie nowe konstrukcje.
 • John Deere rozpoczyna szereg pokazów maszyn u dealerów i rolników
  John Deere Polska planuje w bieżącym roku szereg działań promocyjnych, polegających przede wszystkim na praktycznych pokazach polowych i indywidualnych demonstracjach. Cykl dni otwartych drzwi u dealerów "Zielona wiosna" rozpocznie się już wkrótce.