Zwierzęta

 • Farmer w Teksasie, cz. 15, Rancho Travisa w Kanadzie
  Travis postanowił zabrać mnie na swoje rancho w Kanadzie, w dystrykcie Kolumbia Brytyjska. Posiada tutaj obecnie ponad 750 sztuk bydła na prawie trzech tysiącach hektarów. Około 600 hektarów pastwisk posiada na własność, a resztę dzierżawi.
 • Muchy odpowiedzialne za ogniska ASF w okresie letnim?
  Kolejne badania duńskich naukowców zdają się potwierdzać, że muchy mogą być ważnym wektorem wirusa afrykańskiego pomoru świń.
 • Twardy brexit spowoduje większy kryzys niż rosyjskie embargo
  700 tys. gospodarstw mlecznych, 12 tys. zakładów mleczarskich i 300 tys. pracowników mleczarstwa w 28 krajach Unii Europejskiej odczuje skutki twardego brexitu. I to wiąże się z poważnym kryzysem, zdaniem wielu ekspertów środowiska mleczarskiego, znacznie większym niż rosyjskie embargo.
 • Działania podjęte przez Belgów, w ciągu 3 lat mają zwalczyć ASF
  Postawa belgijskich władz, służb weterynaryjnych jak i całej branży mięsnej jest jednoznaczna i skupia się na jak najszybszym rozwiązaniu problemu, którego finałem, w niedalekiej przyszłości ma być eradykacja afrykańskiego pomoru świń (ASF) z obszaru Belgii. Przedstawiamy wdrożone przez Belgów działania, które mają prowadzić do zwalczenia występowania wirusa w populacji dzików.

Rośliny

 • Spadek cen zbóż na światowych giełdach
  Wczorajsze notowania kontraktów zbożowych na światowych giełdach zakończyły się spadkiem cen. Najwięcej straciła kukurydza na CBoT- o 2,6 proc.
 • Korekta notowań rzepaku na paryskiej giełdzie
  Wczorajsze notowania kontraktów na oleiste na światowych giełdach zakończyły się w większości spadkiem cen. Najwięcej stracił rzepak na Matif- 0,7 proc.
 • Słoma to także źródło infekcji
  Słoma zbożowa, jak każde resztki roślinne, to z jednej strony cenny nawóz, lecz z drugiej źródło infekcji chorobami nowych zasiewów. Dlatego tak ważne jest jej odpowiednie zagospodarowanie po żniwach.
 • Wapnowanie – czy dla działek dzierżawionych?
  Wnioski o dofinansowanie do wapnowania będzie można składać już od 1 sierpnia. Ale rolnicy mają do programu jeszcze wiele praktycznych pytań, staramy się na nie odpowiedzieć. Tym razem piszemy m.in. o gruntach dzierżawionych i kolejności działań, które musi wykonać rolnik, aby otrzymać wsparcie.

Fakty

ARiMR

 

 

Maszyny

 • Horsch - zupełnie nowe rozwiązania do walki z chwastami
  Wobec coraz większych obostrzeń dotyczących używania herbicydów, przed producentami maszyn rolniczych stają nowe wyzwania. Świadczą o tym nie tylko zaawansowane prace nad technologią oprysku punktowego, ale też nowe trendy w zakresie mechanicznego zwalczania chwastów. Kilka propozycji w tym kontekście przygotowała firma Horsch.
 • Wersja Warrior w całej serii 6 ciągników Deutz-Fahr
  Do tej pory w charakterystycznej wersji Warrior ciągników Deutz-Fahr były dostępne modele z serii 7 i 9 oraz Agrotron 6215TTV. Od niedawna w tej wersji można zamawiać wszystkie ciągniki serii 6.
 • Rostselmash wyprodukował 3 tys. kombajnów rotorowych Torum
  Kombajn zbożowy Rostselmash Torum z nr 3000 wyjechał z fabryki 10 lat po rozpoczęciu jego produkcji. Z jednej strony wydawać się może, że to nie dużo (średnio 300 maszyn na rok), ale z drugiej, jak na maszynę, której ceny w Polsce startują od ponad 1 mln zł netto, jest to całkiem interesujący wynik.
 • Nowa belka tnąca w kosiarkach Kuhn
  Podczas konferencji prasowej w Saverne mieliśmy okazję przyjrzeć się dokładniej nowej belce tnącej wykorzystywanej w kosiarkach Kuhn – OptiDisc Elite. Przy tworzeniu tego podzespołu skupiono się przede wszystkim na ograniczeniu kosztów eksploatacyjnych i poprawie jakości koszenia. W jaki sposób?

Ceny

Finanse i prawo

Energia

 

Biznes

 • Farmer w Teksasie, cz. 15, Rancho Travisa w Kanadzie
  Travis postanowił zabrać mnie na swoje rancho w Kanadzie, w dystrykcie Kolumbia Brytyjska. Posiada tutaj obecnie ponad 750 sztuk bydła na prawie trzech tysiącach hektarów. Około 600 hektarów pastwisk posiada na własność, a resztę dzierżawi.
 • Ardanowski: Umowa z państwami Mercosur to sprawa otwarta
  - Umowa z państwami Mercosur to sprawa otwarta, to decyzja polityczna, bo Komisja Europejska chciała rzutem na taśmę ogłosić sukces. Sądzę, że teraz kilka lat będzie trwało ustalanie szczegółów - komentuje dla portalu farmer.pl Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi.
 • Rusza konkurs „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej”
  Rozpoczyna się konkurs Polskiej Organizacji Turystycznej, który ma wyłonić dwanaście najlepszych atrakcji turystyki wiejskiej w Polsce. Ubiegłoroczna edycja cieszyła się dużym powodzeniem, a wyłonieni laureaci oraz zgłoszone kandydatury jasno wskazały, że w polskiej wsi tkwi szeroki potencjał turystyczny.
 • Porozumienie Mercosur wypiera produkcję cukru z UE
  Przemysł cukrowniczy w Unii Europejskiej jest niezadowolony z porozumienia z Mercosur. Obawia się, że kryzys w branży będzie się nadal pogarszał.

Agrosfera

 • Case IH Magnum - unikalna wersja Rowtrac
  Ciągniki Case IH Magnum w wersji Rowtrac mają mieć zastosowanie wszędzie tam gdzie zależy na jak największej sile uciągu, ale również w uprawach rzędowych, gdzie potrzebna jest redukcja szerokości ogumienia.
 • John Deere: pakiety wyposażenia do 45 tys. zł w cenie maszyny
  Na wiosenny sezon maszynowy, John Deere przygotował specjalne promocje na zakup maszyn. Są to m.in. pakiety wyposażenia dodatkowego o wartości do 45 tys. zł oraz specjalne opcje finansowania fabrycznego.
 • Ursus - zupełnie nowe przyczepy
  Podczas targów Agrotech 2015, spółka Ursus zaprezentowała nowe przyczepy serii D. Jak mówią przedstawiciele firmy, to praktycznie nowe konstrukcje.
 • John Deere rozpoczyna szereg pokazów maszyn u dealerów i rolników
  John Deere Polska planuje w bieżącym roku szereg działań promocyjnych, polegających przede wszystkim na praktycznych pokazach polowych i indywidualnych demonstracjach. Cykl dni otwartych drzwi u dealerów "Zielona wiosna" rozpocznie się już wkrótce.