Zwierzęta

22 luty 2020

 • Konferencje Farmera: zapraszamy do dyskusji!
  Już 27 lutego w Księżynie na Podlasiu odbędzie się VI edycja Konferencji Farmera "Nowoczesna Produkcja Zwierzęca - Mleko". Profesor Zygmunt M. Kowalski z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych, a w szczególności hodowców bydła mlecznego, do udziału i rozmowy.
 • Aktualny rynek wieprzowiny i prognozy na kolejne miesiące
  W Ciechocinku odbyła się kolejna edycja konferencji Farmera Nowoczesna Produkcja Zwierzęca - Świnie, głównym zagadnieniem była optymalizacja kosztów poprzez racjonalne żywienie i zarządzanie produkcją, ale nie zabrakło również informacji o sytuacji cenowej na krajowym i światowym rynku wieprzowiny. Wykład na ten temat poprowadził dr Marian Kamyczek, dyrektor Instytutu Zootechniki - PIB, Zakładu Doświadczalnego Pawłowice.
 • Łódzkie: trzy gminy w strefie czerwonej, rozszerzona strefa żółta
  Trzy gminy w powiecie opoczyńskim znalazły się w czerwonej strefie zagrożenia ASF, strefy żółte w regionie powiększyły się - m.in. do granicy powiatu piotrkowskiego.
 • Nowa oferta budek dla cieląt
  Zimy wychów cieląt zyskał popularność. Na rynku dostępna jest szeroka oferta budek dla cieląt do utrzymania indywidualnego i grupowego.

Rośliny

22 luty 2020

Fakty

22 luty 2020

ARiMR

22 luty 2020

 

 

Maszyny

22 luty 2020

 • Blue Power, czyli New Holland T5 premium
  Podczas Mazurskiego Agro Show firma New Holland zaprezentowała model T5.140 w wersji Blue Power. O tym, czym różni się ten ciągnik od standardowych modeli zapytaliśmy Kamila Deląga, specjalistę ds. produktu w firmie New Holland.
 • John Deere wprowadza ciągniki 4M Heavy Duty
  Na razie nowe Jelonki wchodzą do oferty za oceanem i tylko w wersjach bez kabiny, czyli ROPS. Wyposażone są wyłącznie w trzyzakresową hydrostatyczną skrzynię biegów oferującą kilka ciekawych opcji ułatwiających codzienną eksploatację.
 • Usprawnienia w kombajnach Grimme Varitron
  Czterorzędowy, samobieżny kombajny do ziemniaków Varitron 470 w wersji kołowej oraz Varitron 470 Platinum Terra Trac doczekały się usprawnień, które mają pozytywnie wpłynąć na komfort, jakość i wydajność pracy.
 • Bez kursu oprysku nie zrobisz
  Profesjonalni użytkownicy środków ochrony roślin, a do takich osób zaliczają się rolnicy, objęci są szeregiem wymagań związanych ze stosowaniem oprysków. Jednym z nich jest posiadanie aktualnego zaświadczenia o ukończeniu szkolenia z zakresu stosowania środków ochrony roślin.

Ceny

22 luty 2020

Finanse i prawo

22 luty 2020

 • Jak uzyskać odszkodowanie za zniszczenia wyrządzone przez zwierzęta łowne?
  To dzierżawca bądź zarządca obwodu łowieckiego odpowiada finansowo za wszelkie szkody wyrządzone przez zwierzęta łowne w gospodarstwie rolnym. Podpowiadamy, jak ubiegać się o rekompensaty z tego tytułu.
 • Kiedy drzewo przy granicy działki narusza prawa własności?
  Uprawnienia właściciela do rozporządzania swoją własnością doznają niekiedy pewnych ograniczeń ze względu na podobne uprawnienia jego sąsiada. Sytuację tę ilustrują choćby drzewa, które rosnąc na działce jednego właściciela, mogą utrudniać korzystanie z nieruchomości jego sąsiadowi.
 • Kto odpowie za zaprawienie w MHR 400 ton kukurydzy wycofanym środkiem?
  W Małopolskiej Hodowli Roślin trwa ustalanie winnych doprowadzenia do straty co najmniej 2,5 mln zł z powodu zaprawienia kukurydzy wycofanym z obrotu środkiem Vitavax.
 • Program azotanowy a przechowywanie nawozów naturalnych
  Tzw. program azotanowy wciąż budzi wiele problemów i wątpliwości. Ostatnio bój o wcześniejszą, niż 1 marca, możliwość wysiewu nawozów na pola stoczyli producenci zbóż i – choć oczywiście jednorazowo na tę chwilę – ale udało się „obejść” zapisy ww. prawa w tej kwestii. Teraz na swoje problemy związane z wymogami Programu, tym razem w aspekcie przechowywania nawozów naturalnych, uwagę zwracają hodowcy zwierząt. I pytają resort rolnictwa o pomysły na ich rozwiązanie.

Energia

22 luty 2020

 • Wybieramy ekologiczny i sprawny kocioł na paliwo stałe
  Podczas wyboru kotła na paliwo stałe musimy wziąć pod uwagę nie tylko koszty inwestycji i rodzaj paliwa, jakie planujemy stosować,  lecz przede wszystkim efektywność takiego urządzenia grzewczego.
 • Polacy chcą płacić więcej za prąd z OZE?
  Dwie trzecie Polaków dostrzega, że klimat zmienia się na gorsze i zgodziłaby się zapłacić więcej za prąd, jeśli byłby on wytworzony bez udziału węgla – wynika z przeprowadzonego sondażu.
 • Modernizacja instalacji grzewczej a stan docieplenia w domu
  Inwestycja w gruntowną modernizację instalacji grzewczej domu wraz z wymianą górnego źródła ciepła na pewno znacząco zmniejszy koszty związane z utrzymaniem centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Jednak często pociąga ona za sobą konieczność dodatkowego przeprowadzenia kompleksowej termomodernizacji budynku mieszkalnego.
 • Orlen zasili KOWR
  Porozumienie, zapewniające dostawy oleju napędowego do spółek KOWR, to początek współpracy i nowego pomysłu na obsługę spółek.

 

Biznes

22 luty 2020

 • Lasy Państwowe zarabiają krocie na aukcjach luksusowego drewna
  W Lasach Państwowych trwa sprzedaż luksusowego drewna. Na organizowanych właśnie aukcjach osiąga ono czasem zawrotne ceny.
 • Wybieramy rodzaj pianki PUR do ocieplania budynków inwentarskich
  Zróżnicowane możliwości wykorzystania natryskowej izolacyjnej piany PUR w budownictwie sprawiło, że na rynku dostępnych jest wiele rodzaju produktów opartych na tej technologii. Podpowiadamy jakiego rodzaju pianki PUR sprawdzą się przy termoizolacji budynków inwentarskich.
 • Kiedy rolnik może swobodnie sprzedać nieruchomość rolną?
  W przypadku, gdy nieruchomość rolna została zakupiona po 29 kwietnia 2016 r, jej właściciel nie może jej odsprzedać. Jest zobowiązany prowadzić gospodarstwo rolne wraz z nabytą nieruchomością przez co najmniej 5 lat, liczonych od dnia nabycia tej nieruchomości. Oczywiście prawo stanowi wyjątki od tej reguły.  
 • Skrajna prawica we Francji stawia na ekologię
  Francuscy nacjonaliści z Marine le Pen na czele obierają „zielony” kurs i chcą chronić środowisko naturalne. Robią to w duchu konserwatywnych idei, broniąc lokalnej produkcji przed globalizmem i „światem bez granic”.

Agrosfera

22 luty 2020

 • Case IH Magnum - unikalna wersja Rowtrac
  Ciągniki Case IH Magnum w wersji Rowtrac mają mieć zastosowanie wszędzie tam gdzie zależy na jak największej sile uciągu, ale również w uprawach rzędowych, gdzie potrzebna jest redukcja szerokości ogumienia.
 • John Deere: pakiety wyposażenia do 45 tys. zł w cenie maszyny
  Na wiosenny sezon maszynowy, John Deere przygotował specjalne promocje na zakup maszyn. Są to m.in. pakiety wyposażenia dodatkowego o wartości do 45 tys. zł oraz specjalne opcje finansowania fabrycznego.
 • Ursus - zupełnie nowe przyczepy
  Podczas targów Agrotech 2015, spółka Ursus zaprezentowała nowe przyczepy serii D. Jak mówią przedstawiciele firmy, to praktycznie nowe konstrukcje.
 • John Deere rozpoczyna szereg pokazów maszyn u dealerów i rolników
  John Deere Polska planuje w bieżącym roku szereg działań promocyjnych, polegających przede wszystkim na praktycznych pokazach polowych i indywidualnych demonstracjach. Cykl dni otwartych drzwi u dealerów "Zielona wiosna" rozpocznie się już wkrótce.