Powstał film o Józefie Modzelewskim z Zabiela, żołnierzu odznaczonym Medalem Niepodległości. To odpowiedź na konkurs pt. „ Niezwyciężeni 1918 – 2018. Pokolenie Niepodległej”, którego celem jest zainteresowanie młodych ludzi najnowszą historią Polski przez zachęcanie do poszukiwań w swoich miejscowościach osób odznaczonych Krzyżem bądź Medalem Niepodległości – zasłużonych w walce o niepodległość oraz odkrywanie ich historii.
Czytaj więcej: Niezwyciężeni 1918 – 2018. Pokolenie Niepodległej - Józef Modzelewski
1. Powstanie szkoły
Nauczanie rozpoczęto w Zabielu zanim powstał budynek szkoły. Zwalczanie analfabetyzmu na wsi sięga czasów zaboru rosyjskiego. Wtedy to dzieci w wieku szkolnym uczęszczały do dwuklasowej szkoły podstawowej, w której uczono czytać i pisać.
Kiernozek było to duże zagłębienie znajdujące się w centrum wsi Zabiele. Powstało na skutek wydobywania piasku do budowy pobliskich dróg. Zagłębienie zostało pogłębione przez zabielskich strażaków w celu stworzenia zbiornika na wodę, który posłużyłby jako źródło do brania wody w wypadku powstania pożarów. Zimą natomiast służył pobliskim dzieciom do jazdy na łyżwach, gdyż woda w Kiernozku zimą zamarzała tworząc taflę lodu.
Biblioteka publiczna to lokalne wrota do wiedzy. Spełnia podstawowy warunek dla kształcenia trwającego przez całe życie, niezależnego podejmowania decyzji i rozwoju kulturalnego jednostki i grup społecznych. [...]