Fot. www.gminakolno.pl

   Dnia 28 sierpnia 2022 r. dożynki gminne w Zabielu tradycyjnie rozpoczęła uroczysta msza św. w kościele pod wezwaniem św. Jana Ewangelisty odprawiona przez ks. Proboszcza Dariusza Narewskiego.

Po mszy św. korowód dożynkowy na czele z Orkiestrą Dętą OSP z Przasnysza, pocztami sztandarowymi oraz delegacjami z wieńcami z kilku parafii w naszej gminie przeszedł od kościoła na plac obok szkoły, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Obowiązki starosty i starościny pełnił pan Waldemar Ałajko z córką Natalią z Zabiela – Zakaleń.

Na obchody dożynek przybyli zaproszeni goście m.in. parlamentarzyści, służby mundurowe i delegacja z Litwy. Na wstępie podzieliliśmy się chlebem, a później zostały wręczone wyróżnienia i odznaczenia dla rolników i ludzi zasłużonych na rzecz rozwoju rolnictwa w naszej gminie. Honorowe odznaki „Zasłużony dla Rolnictwa” o które wnioskował Wójt Gminy Kolno z rąk Lecha Antoniego Kołakowskiego Wiceministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi odebrali przedstawiciele Rady Gminy Kolno: Anastazy Jan Kalinowski, Bogusława Narowska, Edward Murawski, Jan Stanisław Pieklik, Jerzy Kołdys, Kazimierz Kowalewski, Krystian Borawski, Marek Baczewski, Tadeusz Chludziński i Małgorzata Chrostowska oraz Krzysztof Skrodzki ze wsi Koziki Olszyny, Waldemar Foltyński z Lachowa i Andrzej Ałajko z Zabiela oraz przewodniczące KGW w Borkowie pani Anna Cudnik i KGW w Zaskrodziu pani Joanna Remiszewska.

Pamiątkowe grawertony Wójt Gminy Kolno wręczył największym z Gminy Kolno dostawcom mleka do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Piątnicy: pani Irenie Truszkowskiej i panu Radosławowi Truszkowskiemu oraz panu Adamowi Pietruszyńskiemu, w którego imieniu grawerton odebrała pani Danuta Twarowska z Agrocentrum.  

Państwo Małgorzata i Janusz Wielbut odebrali bon podarunkowy za godne reprezentowanie Gminy Kolno i zdobycie tytułu Laureata  w wojewódzkim etapie Konkursu AgroLiga 2022.

Następnie podziękowania i życzenia rolnikom składali: Lech Antoni Kołakowski Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jarosław Zieliński Poseł na Sejm RP, Kazimierz Gwiazdowski Poseł na Sejm RP, Stefan Krajewski Poseł na Sejm RP, Adam Wojciech Sekściński Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego, Tadeusz Klama Starosta Kolneński.

Kilka serdecznych słów do zgromadzonych powiedziała również Pani Jolanta Gardžiulienė Starościna Gminy Połuknia na Litwie.

Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna dożynek. Wystąpiły zespoły: Borkowiacy, Zabielanki, Czerwieniacy i solistki: Julia i Kamila Wyka oraz zespół Grabowianie. Do późnego wieczora do tańca zgromadzonych porwały zespoły: Iras&Ziomale, LILI oraz Mister Dex.

Ogromną popularnością cieszyły się stoiska Kół Gospodyń Wiejskich z Zabiela, Rupina, Wykowa, Borkowa, Kumelska i Lachowa, które przygotowały mnóstwo pysznego jedzenia, słodkości i innych atrakcji.  Stoiska przygotowały również ARiMR, KRUS, Agrocentrum, PODR oraz Wojskowe Centrum Rekrutacji w Łomży.

Brawami nagrodzony został pokaz Drużyny Młodzieżowej OSP Zabiele, której członkowie zaprezentowali co robić m.in. w przypadku urazu głowy, skręcenia kończyny czy utraty przytomności.   

Dzieci mogły korzystać ze zjeżdżalni oraz malowania twarzy. Zaprezentowało się także stoisko ASG Zabiele na którym można było postrzelać z repliki broni AirSoft Guns.

Równolegle z Dożynkami odbywał się Piknik z LGD Kraina Mlekiem Płynąca. Na stoisku przygotowanym przez Stowarzyszenie LGD Kraina Mlekiem Płynąca w Małym Płocku można było m.in. wygrać nagrody w konkursie czy skorzystać z porad fachowców w punkcie konsultacyjnym.

Podczas Dożynek prowadzona była zbiórka na rzecz Wiktorka chorego na SMA.

Za bezpieczeństwo uczestników wydarzenia zadbali m.in. strażacy z OSP Zabiele, OSP Wykowo i OSP Lachowo oraz Kolneńska Grupa Pierwszej Pomocy.

Organizatorem Dożynek Gminnych było Centrum Kultury Gminy Kolno, a współorganizatorami KGW w Zabielu i OSP Zabiele.

Dziękujemy za wsparcie sponsorom Dożynek Gminnych: Bank Spółdzielczy w Kolnie, AimControllers.com, Agrocentrum, Olmet, Hotel Colnus, Agroturystyka Borkowo, Sprzedaż hurtowa i montaż klimatyzacji stacjonarnych z Borkowa, Lili Land, Auto naprawa Rafał Piwowarski, Kolneńska Grupa Pierwszej Pomocy, www.totutaj.info.pl

 

Galeria zdjęć - www.gminakolno.pl