b_250_200_16777215_00_images_stories_2019_dozynki_ogolnopolskie_kolno_dozynki_premier_kolno_2019_05.jpg

Na II ogólnopolskim  święcie „Wdzięczni Polskiej Wsi” zorganizowanym 25 sierpnia 2019 roku w Kolnie przez Premiera RP nie zabrakło silnej reprezentacji gminy Kolno z wójtem Józefem Bogdanem Wiśniewskim na czele. Zaszczytu bycia starostą i starościną  tego ważnego wydarzenia dostąpili Państwo Milena i Kamil Chodniccy z Kumelska, którzy wręczyli dożynkowy chleb Premierowi RP Mateuszowi Morawieckiemu.

  Panie z Kół Gospodyń z Janowa i Zabiela znalazły się w wąskim gronie tych  kół, które mogły zaprezentować swój kulinarny kunszt w trakcie tego święta. Panie stanęły na wysokości zadania i przygotowały pięknie przystrojone stoiska  z pysznym jedzeniem. Przygotowane dania i słodkości cieszyły się ogromnym powodzenie, a oba stoiska osobiście odwiedzi m.in. Premier RP. Czteroosobowa reprezentacja KGW z Zabiela – koła, które działa w naszej gminie najdłużej - na olbrzymiej plenerowej scenie z rąk Premiera RP odebrała „Medal  100 – lecia odzyskania niepodległości”. W gronie odznaczonych tym samym medalem znaleźli się również rolnicy z naszej gminy pan  Krzysztof Filipkowski z Gromadzyna Wykno i pan Stefan Wykowski z Wykowa, w którego imieniu medal odebrał syn Szczepan.  Rolnicy Waldemar Ałajko z Zabiela Zakaleń i Krzysztof Filipkowski z miejscowości Kiełcze Kopki odebrali natomiast z rąk Jana Krzysztofa Ardanowskiego Ministra Rolnictwa  i Rozwoju wsi oraz Bohdana Paszkowskiego Wojewody Podlaskiego odznaczenia „Zasłużony dla rolnictwa” .  Msza św. i cała uroczystość odbyła się w asyście pocztów sztandarowych w tym m.in. z naszych jednostek OSP Zabiele, Czerwone, Borkowo i Lachowo. W zabezpieczeniu tego ogólnopolskiego święta udział brali strażacy ochotnicy z OSP Kumelsk, Wykowo i Lachowo.