Nasza Ciuchcia - spotkanie z historią

   Już sto lat upłynęło od czasu kiedy po raz pierwszy na naszych terenach ruszyła kolej wąskotorowa. Dokładnie w 1915 roku można było usłyszeć gwizd parowozu i skorzystać z przejażdżki mknącą z oszałamiającą prędkością aż 25 km/h kolejką.

   Niestety 45 lat temu mieszkańcy naszego powiatu uroczyście musieli ową atrakcję pożegnać. Dzisiaj pozostały po niej już tylko nazwy ulic w Kolnie i Zabielu oraz zdjęcia i wspomnienia. Jedną z osób, która zbiera informacje o wszystkich kolejkach tego typu na terenie całej Polski jest pan Andrzej Tajchert. Jest on też autorem książek o kolejnictwie, a także gawędziarzem, który może godzinami opowiadać o wagonach, parowozach i stacjach kolejowych.
   Dzisiaj mieliśmy przyjemność gościć p. Andrzeja w świetlicy w Zabielu. Przez prawie godzinę opowiadał nam o początkach i historii naszej Ciuchci. Pokazywał zdjęcia (niektóre miały swoją publiczną premierę właśnie u nas) i prawie do każdego miał jakąś anegdotę, którą prezentował w interesujący sposób. Do tych relacji często włączały się też osoby, które nie tylko widziały przejeżdżające wagony, ale na co dzień korzystały z dobrodziejstw komunikacyjnych. Zarówno seniorki jak i dojrzali mieszkańcy Zabiela zgromadzeni na spotkaniu podpowiadali prelegentowi niektóre fakty i uzupełniali posiadaną przez niego wiedzę.
   Na spotkaniu gościliśmy, poza wspomnianymi seniorkami również młodzież z zabielskiej szkoły oraz Piotra Glinkę – zastępcę wójta Gminy Kolno, Krystynę Kajko – dyrektor GOPS, Sylwestra Nicewicza – fotografa dokumentującego uroki naszej ziemi a także Janusza Prusińskiego – autora m.in tekstu o naszej kolejce, który zamieszczony był w pierwszym numerze Zeszytów Kolneńskich.
   Mamy nadzieję, że owa poglądowa lekcja historii zaszczepi przynajmniej w kilku młodych osobach zainteresowanie historią lokalną i pomoże w jej dokumentowaniu i utrwalaniu.