fot. Marcin Gliński - www.radio.bialystok.pl

   W piątek 24 sierpnia w Białymstoku odbyła się konferencja dotycząca przeznaczenia pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości na zakup sprzętu dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu województwa podlaskiego.

Jest to kwota czterech milionów złotych, które mają być przeznaczone m.in. na zestawy ratownictwa medycznego, węże hydrauliczne czy defibrylatory. Do Białegostoku na konferencję udał się Wójt Gminy Kolno Józef Bogdan Wiśniewski wraz z Komendantem M-G ZOSP RP w Kolnie Antonim Lewandowskim oraz prezesami 3 jednostek OSP z Gminy Kolno: prezesem OSP Zabiele Andrzejem Sekścińskim, prezesem OSP Czerwone Grzegorzem Okurowskim i prezesem OSP Lachowo Grzegorzem Przybylskim.

W Białymstoku wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński przypomniał, że jednostki OSP przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa Polaków.

- Ochotnicze Straże Pożarne to ważny element systemu ratowniczo gaśniczego. W znacznej mierze, dzięki aktywności druhen i druhów z OSP, Polacy czują się bezpiecznie. Podczas najróżniejszych opresji, wszyscy wiemy, że można zawsze w pierwszej kolejności liczyć na strażaków - mówił Jarosław Zieliński.

Komendant Państwowej Straży Pożarnej generał brygadier Leszek Suski zapewnia, że pieniądze przyznane z Funduszu Sprawiedliwości, to olbrzymia pomoc.

- Dochodzi 101 mln zł z Funduszu Sprawiedliwości. Te środki są przeznaczone dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w całej Polsce. Są różne jednostki. Są takie, które są bardzo dobrze wyposażone i nic nie potrzebują, ale są też takie, które dopiero zaczynają i potrzebują praktycznie wszystkiego. Umundurowania, szkoleń, sprzętu, węży, agregatów, motopomp i samochodów - mówi Leszek Suski.

- Pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości w tym roku pierwszy raz Minister Sprawiedliwości uruchamia na nowy program, za pośrednictwem i udziałem gmin. To są pieniądze pochodzące od przestępców. Nasza interpretacja przepisów jest taka, że wypadki drogowe to są przestępstwa. Pieniądze przekażemy OSP, dlatego, że oni najczęściej są jako pierwsi na miejscach wypadków drogowych - mówi dyrektor Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich Ministerstwa Sprawiedliwości Mikołaj Pawlak.

W Podlaskiem gminy mogą składać wnioski o dofinansowanie na zakup niezbędnego sprzętu elektronicznie do 31 sierpnia. Jednostki OSP mają otrzymać wyposażenie jeszcze w tym roku.

Źródło: http://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/158929

Relacja WIDEO Obiektyw TVP3 Białystok: 11 min 24 s: TUTAJ

Składanie wniosku: TUTAJ