DLACZEGO OPŁACA SIĘ INWESTOWAĆ W INSTALACJĘ FOTOWOLTAICZNĄ?

Fotowoltaika jest technologią umożliwiającą produkcję energii elektrycznej ze światła słonecznego. Warto pamiętać, że słońce nie wystawia rachunków.

 

Instalacje PV wiążą się z dużymi kosztami realizacji inwestycji, jednocześnie z niewielkimi kosztami utrzymania, ponieważ w znacznym stopniu ulegają czyszczeniu podczas opadów atmosferycznych. Rolnik dzięki instalacji fotowoltaicznej może zaoszczędzić od kliku do kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie. Wielkość oszczędności jest sprawą indywidualną i zależy od mocy instalacji, rosnących cen prądu oraz rodzaju rządowych dotacji, jakie rolnik może uzyskać, inwestując  w fotowoltaikę.

Każdy rolnik, który myśli o pozyskiwaniu energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej, powinien określić, jak szybko mu się ta inwestycja zwróci. A to zależy od ceny samej instalacji, wielkości zużycia i ceny energii elektrycznej wykorzystywanej w gospodarstwie oraz od rodzaju dotacji zwrotnej, z jakiej rolnik chce skorzystać. W przypadku instalacji przeznaczonej do gospodarstwa rolnego, przy zapotrzebowaniu na energię elektryczną w granicach 35-40 mWh na rok, taka inwestycja po wykorzystaniu ulgi z podatku rolnego zwraca się nawet po 3 latach użytkowania instalacji fotowoltaicznej. To powoduje, że minimum 22 lata będzie produkował darmowy prąd na potrzeby swojego gospodarstwa rolnego. Natomiast pieniądze w tym czasie zaoszczędzone będzie mógł zainwestować w gospodarstwo rolne, w jego rozwój.

Z JAKIEGO DOFINANSOWANIA MOŻE SKORZYSTAĆ ROLNIK?

1.Rolnik może skorzystać z programu priorytetowego Agroenergia 2020, którego celem programu jest zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych w sektorze rolniczym. Nabór wniosków odbywać się będzie w trybie ciągłym. Ogłoszenie o naborze zostanie opublikowane przed rozpoczęciem naboru. Planowany termin uruchomienia naboru II połowa III kwartału 2020 r. Forma dofinansowania: Dotacja. Szczegóły dotyczące warunków dofinansowania zostały wyszczególnione w zapisach Programu Priorytetowego w pkt. 7.

2.Ponadto rolnik może skorzystać z ulgi inwestycyjnej, określonej w ustawie o podatku rolnym. Rolnik może uzyskać ulgę inwestycyjną w wysokości 25 proc. inwestycji, którą może odliczyć od podatku rolnego. Jeżeli dodamy do tego VAT to możemy liczyć nawet na 48 % zwrotu inwestycji.

3.W mniejszych gospodarstwach domowych, gdzie wykorzystujemy prąd na potrzeby własne, takie instalacje zwracają się już po 7-8 latach, przy wykorzystaniu środków wsparcia w formie dotacji i ulg podatkowych, które w tej chwili są dostępne dla prywatnych beneficjentów zwanych prosumentami. Oszczędność z tym związana wynika z braku konieczności uiszczania opłat za zakup i przesył energii elektrycznej w całym okresie użytkowania instalacji. I taka instalacja o mocy 5,0 kWp w okresie 25 lat gwarancji pozwoli nam zaoszczędzić kwotę ponad 100 tys. zł. Żywotność takich instalacji sięga nawet 35 lat.

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY WYBORZE INSTALACJI FOTOWOLTAICZNYCH ABY NIE POPEŁNIĆ BŁĘDU, KTÓRY MOŻE KOSZTOWAĆ KILKADZIESIĄT TYSIĘCY ZŁOTYCH?

Ze względu na wysoki popyt instalacji w branży fotowoltaicznej, codziennie powstaje kilkaset firm, które świadczą usługi sprzedaży i montażu instalacji PV. Firm, które nie mają dużego kapitału zakładowego, firm, które nie posiadają własnych ekip monterskich, które posiadają ekipy monterskie a monterzy są wynagradzani na akord, czyli by jak najszybciej zrealizować zlecenie, by stawka godzinowa była jak największa - co z ich perspektywy jest logiczne. Jakość  tak wykonanej instalacji jest niższa niż taka, która jest wykonana przez monterów opłacanych na godziny - czyli zależy im na tym, by wypracować jak najwięcej godzin a wiadomo, że będą Oni dopieszczać każdy szczegół.

Problemem będzie więc brak odpowiedniej opieki posprzedażowej, brak serwisowania, brak kontaktu, brak zaangażowania jeśli dana instalacja nie funkcjonuje jak trzeba. Decydując się na usługę firmy X (krzak) w efekcie 2 miesiące po instalacji, klient jest bezradny ponieważ instalator zamiast zdiagnozować i rozwiązać problem zwyczajnie mówi, że to normalne. Wtedy zostaje dług finansowy i rozczarowanie. Pamiętajmy również, że dwa lata rękojmi to można dostać na pralkę a nie na sprzęt za kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Świadomość, że można popełnić błąd przy doborze odpowiedniej firmy jest kluczowa w doborze instalacji. Jej brak może kosztować spore pieniądze oraz negatywne emocje przez kolejne lata, ponieważ może okazać się np., że źle dobrany falownik - zbyt mała moc, skutkuje mniejszą wydajnością instalacji o ponad 40%.

Jeśli decydujemy się na inwestycję w swoim domu i gospodarstwie rolnym, pamiętajmy, że dana instalacja będzie na dachu przez kolejne kilkadziesiąt lat. Zwracajmy uwagę na to jaka firma będzie świadczyła usługę. Każdą firmę można sprawdzić poprzez wpisanie w google  jej nazwy z dopiskiem opinie oraz na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości poprzez wyszukiwarkę KRS. Sprawdzajmy ilość tych opinii oraz czytajmy opinie zarówno pozytywne jak i negatywne, czy dotyczą one pani z infolinii, czy pana przedstawiciela, czy montażu. W KRS znajdziemy informacje ile lat firma istnieje, ile lat zajmuje się montażem instalacji PV oraz jaki ma kapitał zakładowy.

Możemy pominąć ten krok i wybrać pierwszą lepszą tanią firmę. Możemy również dokładnie sprawdzić firmę i mieć spokój na lata. Wybór jest pomiędzy: JAKOŚ lub JAKOŚĆ

Jeśli szukasz firmy, która wykona dla Ciebie kompleksową usługę - tzn:

- odpowiedni dobór instalacji biorąc pod uwagę pokrycie dachowe, usytuowanie dachu, kąt nachylenia dachu, ew. zacienienia

- odpowiedni dobór sprzętu pod względem jakości i wydajności w stosunku do ceny

- pomoc w uzyskaniu dofinansowania

- załatwienie wszystkich formalności związanych z zakładem energetycznym

- pomoc w uzyskaniu korzystnego finansowania (jeśli jest taka potrzeba)

- montaż wykonany przez WŁASNE ekipy monterskie z wieloletnim doświadczeniem

- opieka i serwis po montażu instalacji (nawet 15 lat)

Jesteśmy tu na miejscu, w powiecie kolneńskim i do Waszej dyspozycji

Zapraszamy do kontaktu:

 

Kolno Energy                                                                                             

Tel. 608653504, 537026402

 

Reprezentujący Hymon Energy sp. z o.o.